Miasto nieznane. Trudne początki

Pamięci Jakuba Rokickiego (1876 – 1952) – pierwszego powojennego muzealnika.

Na cmentarzu komunalnym w Koszalinie przy ul. Gnieźnieńskiej, na skraju kwatery grobowej nr 45 – 53, znajduje się grób Jakuba Rokickiego, pierwszego powojennego kustosza Muzeum w Koszalinie.

Płaska płyta nagrobna z wysokim cementowym krzyżem i bocznym postumentem informacyjnym, mocno zatartym, stanowi charakterystyczny element architektury cmentarnej z lat 50. i 60. XX wieku. Nieopłacany od 2000 roku grób przeznaczony jest do likwidacji. Nie tak dawno, 24 kwietnia br., minęła 60. rocznica śmierci Jakuba Rokickiego, Kresowiaka z urodzenia, obywatela Koszalina z wyboru. Zbliżająca się powoli okrągła rocznica 100–lecia Muzeum w Koszalinie, jest okazją aby przybliżyć niektóre fakty i osoby związane z historią przedwojenną i dziejami powojennymi tej placówki, wszak Muzeum jest najstarszą placówką kultury w polskim Koszalinie, o czym warto wiedzieć.

Więcej czytaj w najnowszym wydaniu "Miasta"