Pożegnanie Mistrza

Odszedł Wielki człowiek :: Fot. Mariusz Czajkowski

W wieku 81 lat zmarł Jan Kowalczyk, kompozytor, dyrygent, muzyki, nauczyciel.

Na Cmentarzu Komunalnym pożegnali go najbliżsi, przyjaciele, dawni uczniowie, członkowie zespołów i kapel, które prowadził, a także przedstawiciele władz powiatu, Rady Miejskiej w Koszalinie i gminy Mielno, na terenie której mieszkał od kilku lat.

Jan Kowalczyk w ciągu 60 lat ułożył ponad 200 pieśni, piosenek, suit. Wiele z nich, jak „Koszalińskie poranki”, „ Koszaliński deszcz” opiewa piękno miasta, do którego kompozytor przyjechał w 1951 r. Skomponował muzykę do dwóch widowisk muzycznych: „Jantarowy kwiat” na podstawie tekstu Henryka Liwora – Piotrowskiego i „Wesele jamneńskie” na podstawie publikacji etnografa prof. Józefa Burszty. Przez 10 lat prowadził chór i kapelę Rozgłośni Polskiego Radia w Koszalinie. Był nauczycielem muzyki w dawnym Liceum Pedagogicznym. Współpracował m. in. z zespołem wokalno- instrumentalnym: „Jarzębiny” ze Świeszyna”, kapelą „ Swaty” z Koszalina, chórem „Frontowe Drogi”. Kierował zespołem „Ławica” w Mielnie.

Więcej przeczytasz w piątkowym wydaniu "Miasta"