- Kategoria: News
- Alicja Tułnowska
- Odsłony: 1202
Prezydent na uczelni i wśród mundurowych
W poniedziałek, 29 maja, do Koszalina przyjechał prezydent Polski Andrzej Duda. Towarzyszył mu m.in. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, bo wizyta związana była właśnie z edukacją.
Wizytę w naszym mieście prezydent rozpoczął od odwiedzenia Politechniki Koszalińskiej. W kampusie przy ul. Śniadeckich symbolicznie zainaugurowano budowę Cognitarium. Będzie to najnowocześniejsza inwestycja w regionie.
W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Cognitarium oprócz prezydenta Andrzeja Dudy i wspomnianego ministra edukacji wziął udział Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gospodarzem uroczystości była dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, rektor Politechniki Koszalińskiej. - Na tę chwilę społeczność uczelni czekała od wielu lat – mówiła rektor, witając głowę państwa. – Cognitarium jest celem naszych marzeń o bibliotece uczelnianej. Z biegiem lat nasze plany rozszerzyliśmy o kolejne komponenty: planetarium, obserwatorium Słońca, wieżę Clausiusa z Wahadłem Foucaulta, galerię. Znajdą się tam również filie działających w mieście bibliotek. Cognitarium stanie się zatem sercem obiegu informacji, a także centrum spotkań, jak wierzymy – niezwykłych – mówiła rektor, dodając, że Cogniatrium, poprzez swoją architekturę i funkcje, stanie się wizytówką Koszalina i regionu Pomorza Środkowego i Zachodniego.
Andrzej Duda nawiązał do słów rektor PK i podkreślił, że uroczystość podpisania aktu erekcyjnego to wielki moment nie tylko dla Politechniki Koszalińskiej. – To ważna chwila dla Koszalina, regionu Pomorza Środkowego i całej Rzeczpospolitej. Cognitarium stanie się bazą umożliwiającą rozwijanie działalności naukowej, poznawczej, prowadzenie badań i twórczą dyskusję.
Cognitarium zaplanowane jest jako regionalne centrum wiedzy i nauki. Stanie się nową siedzibą Biblioteki Głównej Politechniki Koszalińskiej, uczelnianego archiwum i innych placówek bibliotecznych w mieście. Centrum będzie znajdować się na terenie kampusu Politechniki przy ul. Śniadeckich. Położone będzie pomiędzy istniejącymi obiektami Uczelni (budynki H i I) a Halą Widowiskowo-Sportową. Struktura dziewięciu połączonych prostopadłościanów jest analogiczna do istniejącej struktury budynków kampusu przy ulicy Śniadeckich. Autorzy projektu, pracownia OVO Grąbczewscy Architekci – Oskar Grąbczewski z Katowic, których projekt został wybrany drogą konkursu, zaplanowali Cognitarium jako budynek otwarty i całkowicie przyjazny środowisku, nawiązujący także do historii miasta, jego miejskich murów. Poszczególne segmenty całego kompleksu mają być ze sobą połączone zarówno pod i nad ziemią. Obserwatoriom słońca i planetarium oraz zielony ogród, zostaną umieszczone na dachu obiektu. Budynek będzie zarazem prosty, oparty na czytelnej zasadzie i bogaty przestrzennie.
Wstępny koszt inwestycji to blisko 70 milionów złotych. Jej zakończenie planowane jest na koniec 2025 roku.
* * *
W Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej natomiast Andrzej Duda podpisał ustawę, która wprowadza zmiany w szkolnictwie wyższym. Dodatkowo Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Szkoła Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie uzyskały status akademii. – Edukacja stanowi dobro powszechne, a dla społeczeństwa jest siłą, która scala nas wszystkich, a także wyznacza i gwarantuje zaspokajanie potrzeb naszego społeczeństwa. Cieszymy się i dumą nas napawa, że najważniejsze osoby w państwie wciąż myślą i inwestują w edukację, w tym także edukację służb mundurowych, w szkolnictwo wyższe. Uczelnia to element, który ma budować i jednoczyć. A dwie uczelnie, dzisiejsze bohaterki, są filarem, gdzie kształtujemy etos służby. To instytucje, które nadają rytm trwania i rozwoju tych służb – powiedział płk SG Piotr Boćko, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.
Prezydent podkreślił, że podpisana ustawa ma historyczne i fundamentalne znaczenie dla szkolnictwa realizowanego przez te formacje, a tym samym także dla ich przyszłości.
Do tej pory Straż Graniczna w Koszalinie nie prowadziła studiów wyższych, a więc musiała pozyskiwać do służby i pracy osoby z różnym wykształceniem. Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej da możliwość kształcenia osób w specjalny sposób, przystosowany do potrzeb służby granicznej. – Ta uroczystość jest dla nas wielkim zaszczytem i prestiżem, z którym wiąże się zobowiązanie w aspekcie powinnościowym. Mam świadomość, że zaciągnięty kredyt zaufania będziemy spłacać, udowadniając, że ta decyzja pozwoli nam nie tylko się rozwijać, ale również kształtować naszą służbę i zaspokajać podstawowe potrzeby naszego społeczeństwa – mówił płk Piotr Boćko.
Uzyskany status akademii dla Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie da obu uczelniom nowe możliwości rozwoju. – Jest to dla obydwu akademii niezwykle ważny moment wyznaczający nowy etap w ich istnieniu, a zarazem otwierający przed nimi nowe perspektywy rozwojowe, edukacyjne, a także perspektywy rozrastania się w sferze badawczo-rozwojowej. Szczególnie dziś jest to bardzo istotne, bo tego wymaga od nas świat, abyśmy w jak najlepszym stopniu doskonalili się w tych najnowocześniejszych technologiach walki zarówno z zagrożeniami naturalnymi, jak i z przestępczością – powiedział prezydent RP.
Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, podziękował osobom, które były zaangażowane w przygotowanie dokumentacji związanej z ustawą. – 23 marca tego roku ministrowie Mariusz Kamiński i Przemysław Czarnek podpisali list intencyjny. Myślę, że mało kto wtedy spodziewał się, że lekko ponad dwa miesiące później ta ustawa będzie podpisywana w Koszalinie przez Prezydenta RP. Proces legislacyjny był ekspresowy zarówno w rządzie, jak i w parlamencie. Chciałbym podziękować tym, dzięki którym tak szybko, ponad politycznymi podziałami ta ustawa została przyjęta – dziękował Paweł Szefernaker.
Na początku uczelnia będzie prowadzić studia licencjackie na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej, który zostanie uruchomiony wiosną przyszłego roku. Absolwent uczelni po ukończeniu studiów pierwszego stopnia będzie funkcjonariuszem SG w stopniu chorążego. W dalszej perspektywie zostaną one rozszerzone o studia drugiego stopnia.
Mateusz Stankiewicz, Monika Kwaśniewska
Fot. Magda Pater