• Kategoria: News
  • Odsłony: 702

Święto młodości i ukraińskiej kultury

10 i 11 czerwca Koszalin odwiedziło aż 480 młodych artystów z całej Polski, którzy uczestniczyli w 48. edycji pięknego, roztańczonego, rozśpiewanego i pełnego wzruszeń Festiwalu Ukraińskich Zespołów Dziecięcych zorganizowanego przez koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce. Niestety, podobnie jak w ubiegłym roku, to wyjątkowe artystyczne wydarzenie wciąż odbywało się w cieniu toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny…

Bardzo lubiany przez mieszkańców naszego miasta Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych na stałe wpisał się w kalendarz koszalińskich wydarzeń kulturalnych. Celem festiwalu, którego historia rozpoczyna się w 1972 roku, jest promowanie bogatej kultury ukraińskiej, umacnianie dobrosąsiedzkich relacji między żyjącymi obok siebie Polakami i Ukraińcami, a także kształtowanie modelu społeczności otwartej na odmienności kulturowe i narodowościowe. W Koszalinie, mieście wielokulturowym i przyjaznym, gdzie od wielu lat odbywają się „festiwale kultur”, to wielkie barwne święto młodości przybliżające skarby ukraińskiej kultury od lat cieszy się wielką sympatią i wyjątkowym zainteresowaniem.

Rekord frekwencji
Tegoroczna 48. festiwalowa edycja zgromadziła rekordową liczbę uczestników, bowiem gościliśmy aż 480 młodych tancerzy, wokalistów, instrumentalistów, recytatorów i entuzjastów sztuki teatralnej, którzy prezentowali przygotowane z okazji festiwalu programy na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Utalentowana, pełna artystycznych pasji młodzież przyjechała do naszego miasta m.in. z Przemyśla, gdzie rozwija swoje talenty w Szkole Podstawowej im. Markiana Szaszkewicza, z Lęborka, z Bytowa, ze Słupska, z Olsztyna, ze Stargardu Szczecińskiego, a nawet z odległych Gorlic czy z Bielska Podlaskiego. Aż siedem różnorodnych zespołów artystycznych reprezentowało Szkołę Podstawową im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze. Nie mogło również zabraknąć przedstawicieli Koszalina – zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych pracujących pod kierunkiem znakomitej dyrygentki i wokalistki Victorii Fedotovej w Stowarzyszeniu „Majsternia”. Dla utalentowanej młodzieży, która bardzo chętnie odwiedza Koszalin, festiwal był nie tylko okazją do prezentacji swoich artystycznych talentów, ale również do wymiany doświadczeń i zawarcia wielu nowych znajomości.

To nasza społeczność
Sympatycznych młodych gości serdecznie powitał prezydent Koszalina Piotr Jedliński: - Dziś jest ten szczególny dzień, w którym kontynuujemy naszą przygodę z dziecięcym festiwalem kultury ukraińskiej – powiedział. – Serdecznie witam wszystkich uczestników i dodam, że wśród nich są również dzieci ukraińskich uchodźców, którzy w naszym mieście znaleźli bezpieczne schronienie, stając się częścią koszalińskiej społeczności. Koszalin jest bowiem miastem przyjaznym, życzliwym i otwartym na inną kulturę. Tak było dawniej i tak jest teraz, chociaż ponownie spotykamy się ze świadomością wojny toczącej się na ukraińskiej ziemi. Ale wiemy, że Ukraina zwycięży i dziś staramy się, by nasi najmłodsi ukraińscy goście jak najpiękniej przeżywali u nas swoje dzieciństwo, zachowując kulturę, język i obyczaje swego ojczystego kraju.

Patriotycznie i ludowo
W bardzo bogatym festiwalowym programie znalazły się różnorodne gatunkowo prezentacje wokalne, muzyczne, recytatorskie, taneczne i teatralne. Usłyszeliśmy wiele pięknych ukraińskich pieśni – patriotycznych, pełnych miłości do ojczyzny i ludowych pochodzących ze skarbnicy ukraińskiego folkloru. Nie zabrakło również nastrojowych współczesnych kompozycji. Wyjątkowo efektowne okazały się gorąco oklaskiwane występy bardzo licznych zespołów tanecznych. Młodzi, utalentowani artyści z temperamentem i młodzieńczym wdziękiem ukazali całe piękno ukraińskich tańców narodowych i ludowych. Szczery zachwyt budziły wspaniale wykonane taneczne ewolucje, piękne układy choreograficzne, bajecznie kolorowe sceniczne stroje, ale przede wszystkim podziwiano artystyczny kunszt młodych tancerzy. Festiwal wzbogaciły także oryginalne, przygotowane z ogromną starannością występy teatralne – inscenizacje ukraińskich baśni, legend i obrzędów ludowych. Podczas festiwalu ogłoszono również wyniki XXI Ogólnopolskiego Konkursu Rysunkowego „Ridni zemli batkiw mojimy oczyma”, czyli „Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma” nawiązującego tematycznie do życia religijnego i kulturalnego Ukraińców mieszkających przed 1947 rokiem w Bieszczadach i w Beskidach.
Wśród wielu atrakcji, jakie organizatorzy przygotowali dla uczestników 48. Festiwalu Ukraińskich Zespołów Dziecięcych, znalazł się także sobotni piknik integracyjny. Piękna aura sprzyjała plenerowym zabawom i zawieraniu nowych przyjaźni, więc z pewnością młodzi goście będą miło wspominać to słoneczne czerwcowe popołudnie pełne radości, uśmiechów i wspaniałych wrażeń.

Izabela Nowak

Fot. Magda Pater

 

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.