- Kategoria: News
- Alicja Tułnowska
- Odsłony: 1941
Pomaganie mają we krwi
Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizował doroczną Akademię Honorowego Krwiodawstwa. Uroczystość miała miejsce 9 grudnia w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. W tym miesiącu obchodzimy 63. Dni Honorowego Krwiodawstwa.
Krew to płynna tkanka, która pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Przenosi tlen i substancje odżywcze do wszystkich komórek ciała. Wystarczy kilka minut niedotlenienia, aby przestał funkcjonować mózg, regulujący wszystkie funkcje życiowe. Dlatego tak ważny jest czas uzupełnienia krwi w przypadku, gdy dojdzie do krwotoku, np. w sytuacji pęknięcia dużego naczynia krwionośnego albo narządu.
Niestety, krew przenosi też elementy niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia, np. bakterie i wirusy, dlatego istotne są jej regularne badania, zwłaszcza w przypadku infekcji.
W organizmie dorosłego człowieka krąży od 4 do 6 litrów krwi, stanowiąc 10 proc. masy ciała. Składa się z kilku elementów takich jak krwinki czerwone, krwinki białe, płytki krwi. Wszystkie one pływają w surowicy, czyli w osoczu. Stanowi ono 55 proc. objętości krwi i przenosi substancje odżywcze do komórek ciała i odprowadza ich niepotrzebne resztki z komórek do nerek, wątroby i płuc, skąd są one wydalane.
Dajesz, ale i zyskujesz
Kilkutysięczna grupa honorowych dawców krwi udowadnia, że w naszym regionie nie brakuje ludzi o sercach wrażliwych na cierpienie innych. Komunikaty o braku krwi pojawiają się w mediach często, bo nie da się jej zastąpić żadnym preparatem. Dlatego tak ważne jest regularne jej przekazywanie przez zdrowe osoby. Jednorazowo, bez szkody dla organizmu, można oddać 450 ml krwi. W Polsce można ją oddać tylko honorowo, czyli nieodpłatnie, niekomercyjnie. Jednak to nie oznacza, że krwiodawca nie odnosi żadnej korzyści. Najważniejszą jest oczywiście satysfakcja z tego, że może komuś uratować życie lub umożliwić powrót do zdrowia. Ale oddana próbka krwi przechodzi różne badania, dlatego dawca ma wiedzę o swoim stanie zdrowia, co jest niezwykle istotne w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości. Korzyści materialne też są: osiem czekolad, aby uzupełnić utratę energii, wolny dzień od pracy czy nauki. Dawcą może być każda ogólnie zdrowa osoba pełnoletnia, ważąca przynajmniej 50 kg, mająca nie więcej niż 60 lat.
Na szczęście w punktach krwiodawstwa pojawiają się ludzie, nieznani z imienia i z nazwiska, którzy spieszą z natychmiastową pomocą i oddają krew tym, którzy w tej chwili potrzebują jej najbardziej. Są to ludzie bardzo skromni, którzy nie oczekują nagród i pochwał.
Uznanie dla bohaterów
– Akademia Honorowego Krwiodawstwa ma obecnie, w związku z trwającą pandemią, szczególną wymowę – zaznacza Krzysztof Wróblewski, prezes oddziału rejonowego PCK. – Jest świętem tych, którzy bez wahania dzielą się z innymi darem życia, potrafią wyjść naprzeciw drugiemu człowiekowi, ofiarując mu bezinteresownie bezcenny skarb – własną krew. To dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie skomplikowanych operacji, ratowanie życia ciężko
Akademia jest formą podziękowania za tę postawę, za szlachetność i solidarność w cierpieniu z drugim człowiekiem.
(ejm)
Fot. Magda Pater