Zadba o to, by w mieście nie zabrakło energii

Adam Wyszomirski, wykładowca akademicki i członek zarządu Miejskiej Energetyki Cieplnej, został doradcą społecznym prezydenta Koszalina ds. klimatu i nowoczesnej gospodarki. Będzie odpowiedzialny m.in. za monitorowanie zaopatrzenia miasta w energię elektryczną, cieplną i paliwa gazowe. Adam Wyszomirski jest doktorem nauk ekonomicznych. Był m.in. prezesem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Szczecinku, dyrektorem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Pracuje w Miejskiej Energetyce Cieplnej i jest wykładowcą na Politechnice Koszalińskiej.

Powołanie nowego doradcy jest związane z koniecznością przystosowania się samorządów do nowych wytycznych Unii Europejskiej, dotyczących oszczędzania energii i pozyskania jej z odnawialnych źródeł. Polska do 2030 r. musi odejść od wydobycia węgla i przestawić się na produkcję prądu m.in. z wiatru czy ze Słońca. Dlatego miejskie spółki i instytucje powinny się do tego przygotować, stosując różne metody pozyskiwania ciepła i prądu. – Musimy pilnować, żeby Koszalin nadal był miastem czystym i zielonym, dlatego trzeba zwiększyć wykorzystywanie zielonej energii – informuje Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. – Wzrosty cen prądu i gazu są niezależne od samorządu, dlatego trzeba postawić na odnawialne źródła energii. Na terenie miasta powstaje już pierwsza zeroemisyjna fabryka.

Nowy doradca prezydenta swoje przyszłe zadania podzielił na trzy obszary. Jednym z nich jest szukanie innych źródeł produkcji energii oraz oszczędzania ciepła. Każdy nowy budynek, powstały w zasobach komunalnych czy Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, powinien być przystosowany do korzystania z pomp ciepła czy z fotowoltaiki. Także stare budynki w zasobach Zarządu Budynków Mieszkalnych trzeba modernizować tak, aby oszczędzać energię. – Musimy zadbać o bezpieczeństwo energetyczne miasta, dlatego trzeba przygotować strategię wszystkich najważniejszych proekologicznych inwestycji na najbliższych kilkanaście lat – zapowiada Adam Wyszomirski, doradca prezydenta ds. klimatu i nowoczesnej gospodarki.

Te inwestycje przygotowują miejskie spółki i instytucje. To będą drogie inwestycje, dlatego dokładnie je przeanalizuje pod kątem ryzyka, bo coś, co nam się obecnie wydaje dobre, opłacalne, za kilka lat może takie nie być. Planowanie tych przedsięwzięć musi być spójne z możliwością otrzymania na nie funduszy unijnych już w nowej perspektywie finansowej.
Wszystkie podjęte działania i inwestycje mają zapobiec niedoborom energii w mieście, które mogą być spowodowane wysokimi cenami prądu i gazu.

(ejm)