Jest aleja, będzie tablica

Na początku lutego minie rok od śmierci ks. Kazimierza Bednarskiego, budowniczego i pierwszego proboszcza parafii pw. Ducha Świętego. Kapłan stał na jej czele przez 40 lat. Poza świątynią zbudował obiekty parafialne, szkołę wraz z kompleksem sportowym, sklep, aptekę. Dlatego władze koszalińskiej spółdzielni mieszkaniowej „Przylesie”, rady osiedli, które swym zasięgiem obejmuje parafia chcą upamiętnić duchownego pamiątkową tablicą.

Pomysłodawcy umieszczenia tablicy podkreślają, że zmarły kapłan był człowiekiem, którego działalności nie dało się w Koszalinie nie zauważyć. Organizował nie tylko życie parafialne, ale także kulturalne i sportowe, przygotowując wiele imprez integracyjnych dla mieszkańców całego miasta. Nie zamykał się na ludzi o innych poglądach czy religii. Koszaliński Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej nagrodził go za tę postawę Wyróżnieniem Ekumenicznym. W 2000 r. Katolicka Agencja Informacyjna przyznała mu tytuł Proboszcza III Tysiąclecia.

– Był to człowiek wielki, dlatego powinniśmy coś zrobić, aby pozostał po nim jakiś ślad – zaznacza Kazimierz Okińczyc, prezes KSM „Przylesie”. – Trzeba oddać mu to, co mu się należy. Na razie cieszymy się z tego, że aleja dębów, łącząca ulice Jana Pawła II i ul. Akademicką nosi imię księdza Bednarskiego. To on zresztą te dęby zasadził. Teraz zaczynamy starania o tablicę pamiątkową, która zostanie zamontowana na frontonie świątyni. Na razie mamy projekt tablicy. Chcemy ją umieścić w kościele 4 marca, w rocznicę urodzin księdza proboszcza.

Ks. Paweł Wojtalewicz, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego, dodaje, że dziedzictwo życia ks. Kazimierza Bednarskiego jest niezwykłe i oddziałuje na życie mieszkańców nie tylko Koszalina, ale i całego regionu: – Dlatego każdy, kto czuje, że coś zawdzięcza księdzu prałatowi, może wesprzeć budowę tablicy – podkreśla. – Prace nad tablicą trwają kilka miesięcy. Obecnie finalizujemy ustalenia z projektantami. Ustaliliśmy też, po wielu konsultacjach, jaki napis ma być na tablicy. Wybraliśmy jeden z pięciu jej projektów. Będzie ona wyrzeźbiona w brązie w pracowni Boguckich z Mosiny.

Jeżeli ktoś chce wesprzeć powstanie tej tablicy, może to zrobić przez osobiste złożenie ofiary w kancelarii parafialnej lub przez wpłatę na konto parafialne o numerze: 88 1540 1043 2104 8104 0377 0001, z tytułem „tablica pamiątkowa”.

(ejm)