• Odsłony: 1900

Pamiętają wyjątkowego kapłana

Minął rok od śmierci ks. Kazimierza Bednarskiego. Budowniczy kościoła pw. Ducha Świętego i pierwszy proboszcz parafii zmarł 7 lutego 2021 r. Kapłan był cenioną postacią nie tylko wśród parafian, ale wśród całej społeczności Koszalina. Dlatego w rocznicę śmierci przy grobie duchownego miało miejsce nabożeństwo dziękczynne za jego posługę, a w samo południe w kościele została odprawiona msza św. w intencji pierwszego proboszcza.

Ks. Kazimierz Bednarski miał 73 lata, z czego ponad 40 spędził w Koszalinie, tworząc od podstaw parafię pw. Ducha Świętego. Pierwszą noc jako proboszcz spędził w swoim małym fiacie.
Poza obiektami kościelnymi zbudował szkołę, której był dyrektorem, kompleks boisk wokół niej, a także aptekę i sklep. Organizował nie tylko życie parafialne, ale także kulturalne i sportowe, przygotowując wiele imprez integracyjnych dla mieszkańców całego miasta. Współpracował z Koszalińską Spółdzielnią Mieszkaniową „Przylesie” i radami osiedli, należących do jego parafii. Nie zamykał się na ludzi o innych poglądach czy religii. Koszaliński Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej nagrodził go za tę postawę Wyróżnieniem Ekumenicznym. W 2000 r. Katolicka Agencja Informacyjna przyznała mu tytuł Proboszcza III Tysiąclecia. W 2011 r. duchowny otrzymał na Medal za Zasługi dla Miasta Koszalina. Od marca 2009 r. do sierpnia 2011 r. ks. Kazimierz Bednarski pełnił funkcję administratora nowej parafii pw. Matki Teresy z Kalkuty.

Parafianie nadal czują wdzięczność za jego posługę i modlą się o zbawienie duszy pierwszego proboszcza.
– Dziękujemy Bogu za powołanie księdza Kazimierza Bednarskiego i jego posługę, trwającą w naszym mieście ponad 40 lat – zaznacza ks. Paweł Wojtalewicz, obecny proboszcz parafii pw. Ducha Świętego. – Mimo że najpierw został nauczycielem wychowania fizycznego i pracował w szkole, czuł, że to nie jest jego docelowe powołanie. Dlatego wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Niestety, z powodu choroby musiał przerwać naukę w nim. Podjął ją po kilku latach w seminarium w Gościkowie-Paradyżu na terenie obecnej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął w Białogardzie, z rąk nieżyjącego biskupa Ignacego Jeża. W 1980 r. został mianowany proboszczem nowej koszalińskiej parafii. Dzięki jego staraniom w czerwcu 1991 r. do Koszalina zawitał papież Jan Paweł II w ramach swojej czwartej pielgrzymki do ojczyzny.

Pamięć o ks. Kazimierzu Bednarskim wierni wyrażą także odsłonięciem w marcu tablicy na ścianie kościoła. W tym miesiącu przypadają imieniny i rocznica urodzin pierwszego proboszcza parafii pw. Ducha Świętego. Nadal można wpłacać darowiznę na ten cel. Przy okazji oficjalnie zostanie otwarta aleja dębów imienia księdza Bednarskiego, łącząca ul. Jana Pawła II i ul. Akademicką. W wydarzeniu tym weźmie udział nie tylko biskup diecezjalny, ale także prezydent Koszalina i radni.
Parafianie ciepło wspominają ks. Kazimierza Bednarskiego.
– Zawsze miał dla nas czas, umiał wysłuchać, doradzić – przyznaje starsza kobieta.
– Kochał nas, a my kochaliśmy jego – dodaje ze łzami w oczach inna parafianka. – Bardzo mi go brakuje.
– Znałem go dłużej, niż mieszkańcy Koszalina, bo najpierw był proboszczem parafii w Jamnie i tam mu pomagałem – wspomina starszy pan.- Był wspaniałym proboszczem, ciepłym, przyjaznym, serdecznym.

W niedzielę, 6 marca, o 13.15 w kościele uczniowie szkoły katolickiej zaprezentują program artystyczny przypominający ks. Kaziemierza Bednarskiego, a po mszy św. o godz. 13.30 planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Jeżeli ktoś chce wesprzeć powstanie pamiątkowej tablicy, może to zrobić przez osobiste złożenie ofiary w kancelarii parafialnej lub wpłatę na konto parafialne z tytułem „tablica pamiątkowa”. Konto parafialne: nr 88 1540 1043 2104 8104 0377 0001.

(ejm)

Fot. A. Ładowski