Uroczyste imieniny marszałka

Przypominanie o dokonaniach pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i nauka patriotyzmu to zadania piłsudczyków. W dniu jego imienin (19 marca) w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej miały miejsce uroczystości z okazji 10. rocznicy powstania Okręgu Środkowopomorskiego Związku Piłsudczyków RP.

W placówce znajduje się galeria historyczna poświęcona Józefowi Piłsudskiemu i Związkowi Piłsudczyków RP – Okręgowi Środkowopomorskiemu.
– Piłsudczycy to nasi przyjaciele – zaznacza Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, którego filią jest Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. – Jesteście dla nas ważni. Czujcie się tu jak u siebie w domu. Cieszę się, że po długiej przerwie możemy znowu spotkać się osobiście, bo wszyscy takich spotkań potrzebujemy.

Uroczyste zebranie Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego było okazją do wręczenia wyróżnień okolicznościowych. Otrzymali je m.in. Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, i Kazimierz Okińczyc, prezes Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”. – Związek Piłsudczyków powstał już na początku lat 80. – przypomina płk ZP Andrzej Witek, były komendant Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, obecny prezes oddziału Związku Piłsudczyków. – W 1981 roku powstało Towarzystwo Pamięci im. Józefa Piłsudskiego, które przekształciło się w obecny związek. W Koszalinie 10 lat temu Ryszard Tarnowski i Włodzimierz Warcholski zawiązali Okręg Środkowopomorski Związku Piłsudczyków RP. Najpierw skupiliśmy się tylko na zadaniach statutowych, ale potem rozwinęliśmy własne inicjatywy, jak konkursy dla dzieci i młodzieży, ale i dla dorosłych, na przykład konkurs pieśni legionowej czy literacki. Prowadzimy żywe lekcje historii w przedszkolach i szkołach. A żywy piłsudczyk potrafi zainteresować tym, co chce przekazać, nawet małe dzieci. Wiemy, że patriotyzm to nie jest coś od święta, ale nasze codzienne życie. Zwłaszcza obecnie, gdy za drzwiami naszego kraju wybuchają bomby. Tym aktualniej brzmią słowa marszałka Piłsudskiego, że niepodległości i wolności nie wywalczyliśmy raz na zawsze. Trzeba stale o nie dbać, zabiegać, walczyć. Jeśli się o tym zapomni, może nas spotkać to, co naszych wschodnich sąsiadów. Okazuje się, że te wartości, ważne sto lat temu, są istotne także dzisiaj.

10 lat temu do okręgu należało około 130 osób, a obecnie jest ich 100. To ludzie o różnych profesjach: urzędnicy, naukowcy, księża, wojskowi, a także zwykli mieszkańcy Koszalina, Polanowa, Mielna. Im wszystkim bliskie są idee Józefa Piłsudskiego. Cenią sobie jego wojskowy geniusz i to, co zrobił dla naszej ojczyzny, szczególnie dla odzyskania przez nią niepodległości.
Kpt. Andrzej Walesiak jest wnukiem powstańca styczniowego, odznaczonym przez samego Józefa Piłsudskiego. – Dlatego siedem lat temu, namówiony przez kolegów, wstąpiłem do Związku Piłsudczyków – zaznacza. – Czuję dzięki temu wielką satysfakcję, że mogę być częścią takiego zespołu. Kultywujemy pamięć o pierwszym marszałku Polski, nosząc chociażby mundury, wzorowane na tych, które 100 lat temu nosili jego legioniści.

Członkiem Związku Piłsudczyków RP może stać się osoba nie tylko zafascynowana postawą Józefa Piłsudskiego, ale także zarekomendowana przez innego piłsudczyka.

(ejm)

Fot. K. Wilczek