- Kategoria: News
- Alicja Tułnowska
- Odsłony: 1632
Eksplozja radości i kreatywności
Na trzy wrześniowe dni przyjechało do nadmorskich Łaz aż 500 osób z całej Polski, by uczestniczyć w jubileuszowych XX Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatach Artystycznych, organizowanych przez koszalińskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na gości czekało mnóstwo atrakcji, więc pobyt w Łazach z pewnością pozostawił bardzo sympatyczne wspomnienia.
W Łazach spotkały się poszukujące artystycznych wyzwań osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a wśród nich byli reprezentanci warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Oczywiście, towarzyszyli im opiekunowie, terapeuci i wychowawcy, a także członkowie stowarzyszeń z całej Polski oraz profesjonalni artyści, których inspiruje oryginalna twórczość osób z niepełnosprawnościami.
Chwila wspomnień
Jubileusze skłaniają do spojrzenia wstecz. Przypomnijmy więc, że w 2001 roku odbył się pierwszy plener artystyczny zrealizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Koszalinie w ramach Ogólnopolskich Integracyjnych Plenerów Artystycznych. Spotkanie, które rozpoczęło piękną tradycję, trwało jeden dzień, a uczestniczyło w nim sto osób z Koszalina i z okolic.
W realizację kolejnych spotkań aktywnie włączyła się Ewa Cyngiel, która w 2003 roku rozpoczęła pracę w Warsztacie Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie, i zorganizowała również tegoroczną, jubileuszową edycję. – Byłam zachwycona umiejętnościami manualnymi osób z niepełnosprawnością i pięknymi dekoracyjnymi przedmiotami, które powstawały podczas zajęć – wspomina pani Ewa. – Więc już od 20 lat prezentujemy efekty naszej wspólnej pracy, podziwiając również talenty zaproszonych gości. Jestem szczęśliwa, że tak wartościowa społecznie inicjatywa jest wciąż kontynowania, nawet w trudnym czasie pandemii, kiedy warsztaty zostały przeprowadzone online. Dziś, podczas jubileuszowego spotkania, z radością patrzę na uśmiechnięte twarze naszych uczestników, którym przyjazd do Łaz przyniósł wiele radości. Mają okazję, by świetnie się bawić, spotkać znajomych, zdobyć nowe artystyczne umiejętności i zaprezentować kolegom oraz terapeutom swoje dzieła.
Siła sztuki
Aktywność artystyczna ma ogromne znaczenie w życiu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest kluczowym elementem nie tylko w procesie ich rehabilitacji, ale także integracji ze społeczeństwem. Działania twórcze motywują osoby z niepełnosprawnością do dalszego rozwoju swoich talentów, podnoszą ich poczucie godności i przynależności społecznej, a także dynamizują dalszy rozwój wewnętrzny i wspierają proces samodzielnego funkcjonowania. Ponadto kontakt z innymi twórcami umożliwia osobom z niepełnosprawnością poszerzenie swojego warsztatu artystycznego. Niezwykle istotny jest również aspekt integracyjny warsztatów artystycznych. Warsztaty realizowane w atmosferze twórczej wolności pozwalają także na zweryfikowanie stereotypów i uprzedzeń związanych z postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami.
Dobroczynna siła sztuki jest doskonale znana organizatorom Ogólnopolskich Integracyjnych Warsztatów Artystycznych, którzy z roku na rok wciąż wzbogacają wachlarz propozycji programowych. Stawiają na kreatywność przez zachęcanie uczestników do udziału w różnorodnych warsztatach artystycznych rozwijających wyobraźnię i zachęcających do spontanicznej twórczej ekspresji. A w tym roku naprawdę było w czym wybierać!
Podczas jubileuszowej edycji uczestnicy tworzyli makramowe anioły, sztuczne kwiaty, wiklinowe koszyczki, pachnące świece, kamienne świeczniki, pięknie zdobione kubeczki, ekologiczne torby i dekoracyjne przedmioty z muszelek. Dziergali również piękne serwety, konstruowali zegary na drewnianych deseczkach, poznawali kolorowy świat witraży. Podczas warsztatów plastycznych malowali urokliwe nadmorskie pejzaże, uczestniczyli również w zajęciach fotograficznych, tanecznych i teatralnych, ponadto zgłębiali tajniki wizażu i fryzjerstwa. Była też okazja do świetnej zabawy podczas koncertu zespołu wokalnego z Darłowa, który oczarował gości swoimi szantami, tak wspaniale wpisującymi się w nadmorskie klimaty.
– Bogactwo różnych form sztuki jest przeogromne, więc każdy znajdzie dla siebie coś interesującego – podkreśla Ewa Cyngiel. – Nasi goście sami wybierają rodzaj aktywności artystycznej, w której chcą uczestniczyć. Rozwijają w ten sposób swoje indywidualne artystyczne pasje, a ponadto mają świadomość, że ich decyzje są w pełni akceptowane. Czują się wolni i szczęśliwi. I właśnie o to chodzi!
Tematyczne namioty pełne niespodzianek
Swoją artystyczną twórczość uczestnicy warsztatów mieli okazję zaprezentować w namiotach tematycznych. I były to naprawdę niezwykłe przedmioty. Goście z Domu Pomocy Społecznej ze Zborowa przygotowali pastelowe kule sodowe do kąpieli. – Zrobienie takiej kuli naprawdę nie jest trudne – zapewniała towarzysząca podopiecznym DPS-u opiekunka Anna Molenda. – Wystarczy soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, oliwka i odrobina wody. Sam proces twórczy jest bardzo przyjemny, uspokaja i wycisza, a rezultaty cieszą oczy. A kiedy dodamy barwniki i aromaty, mamy już gotowe delikatne kuleczki, błękitne, seledynowe i różowe, ślicznie pachnące drzewem sandałowym i bzem. Nasi podopieczni nie tylko prezentują swoje kule, ale także bardzo chętnie uczestniczą w innych warsztatach. Są zachwyceni cudowną atmosferą, twórczą swobodą i z pewnością wywiozą z Łaz fantastyczne wspomnienia.
W kolejnym namiocie, przygotowanym przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Krakowa, można było podziwiać fantazyjne ptaszki wykonane z różnokolorowej wełny. Warto dodać, że goście z wawelskiego grodu także byli zachwyceni pobytem w Łazach. – Wrażenia są wspaniałe – zapewniał Paweł Halama. – Doskonała organizacja i mnóstwo wydarzeń. Jesteśmy w Łazach już trzeci raz i w przyszłym roku chętnie tu wrócimy.
Wśród wielu interesujących i intrygujących namiotów tematycznych duże zainteresowanie budził „Lawendowy Zakątek”. W tym pachnącym lawendą miejscu można było cieszyć się smakiem lawendowej lemoniady i lawendowych ciasteczek, zostać właścicielem lawendowej kuli do kąpieli i lawendowej ekomgiełki, a także samodzielnie wykonać ozdobny woreczek wypełniony pięknie pachnącą suszoną lawendą.
Izabela Nowak
Fot. Magda Pater