- Kategoria: Uncategorised
- Monika Kwaśniewska
- Odsłony: 63
Architektura jutra w sercu Koszalina
W Muzeum w Koszalinie uroczyście otwarto wystawę pokonkursową „Ekofuturium”, która prezentuje wizję jednego z ciekawszych projektów architektonicznych planowanych w regionie. Choć ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających już od 4 lipca, to właśnie we wtorek, 8 lipca, odbyła się jej oficjalna inauguracja, gromadząc wielu gości – przedstawicieli władz samorządowych, środowiska akademickiego, architektów i mieszkańców ciekawych tego, jak może wyglądać Koszalin przyszłości.
Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jakub Kowalik, prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj, rektor Politechniki Koszalińskiej Danuta Zawadzka, a także członkowie jury konkursowego: Artur Wezgraj, Wojciech Bal i Jacek Krych. Swoją obecnością zaszczyciła również Barbara Kozielewska z Atelier Tektura – autorka zwycięskiego projektu, który zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie architektonicznym.
Oficjalną część wydarzenia poprowadzili Marek Perepeczo, prezes koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, oraz Joanna Chojecka, dyrektor Muzeum w Koszalinie. Po przemówieniach i gratulacjach odbyła się pasjonująca dyskusja o idei powstania Centrum Zrównoważonego Rozwoju Ekofuturium oraz kulisach samego konkursu. – Do udziału zaproszono aż 50 renomowanych pracowni architektonicznych z całego kraju – relacjonował Marek Perepeczo. – Ostatecznie wpłynęło 30 projektów. Po wieloetapowej selekcji sześć koncepcji trafiło do finału – trzy nagrodzono, trzy wyróżniono, a jedno z wyróżnień miało charakter specjalny.
Zwycięska koncepcja autorstwa Atelier Tektura została doceniona za „dyskretną elegancję” – jak określił to Wojciech Bal z jury. Projekt, którego centralnym elementem jest lewitujący sześcian, łączy nowoczesność z ponadczasową prostotą i estetyką. – To obiekt, który ma być aktualny za 20, a nawet 50 lat – podkreślała Barbara Kozielewska.
– Jesteśmy zaszczyceni, że w tak zacnym gronie udało nam się zdobyć pierwsze miejsce. Włożyliśmy ogrom pracy i zaangażowania w ten projekt. Już od początku jego tematyka wzbudziła w nas duże zainteresowanie – to wyjątkowe przedsięwzięcie, nawet w skali całego kraju, gdzie podobnych inwestycji jest niewiele. Było to dla nas ogromne wyzwanie, ale i wielka radość, że możemy uczestniczyć w całym procesie projektowym i wspólnie z inwestorem rozwijać ten projekt – dodał Mateusz Kluczek z Atelier Tektura.
Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt plansz z wizualizacjami projektów oraz makiety nagrodzonych koncepcji. Ekspozycja od pierwszych dni przyciąga tłumy, dlatego – jak poinformowała Joanna Chojecka – jej czas trwania został przedłużony do 10 sierpnia.
Projekt Ekofuturium to nie tylko architektura – to idea miejsca, które połączy naukę, technologię i ekologię. Nowoczesne centrum edukacyjno-badawcze powstanie na terenie kampusu Politechniki Koszalińskiej, tuż obok Cognitarium – biblioteki przyszłości. – Jesteśmy na etapie przygotowywania pełnej dokumentacji projektowej. Chcemy, by w ciągu najbliższego roku powstała gotowa koncepcja architektoniczna. Potem ruszamy z budową – zapowiedział Artur Wezgraj, pełnomocnik marszałka ds. Ekofuturium. Szacunkowy koszt inwestycji to około 150 milionów złotych. Ekofuturium ma być otwarte dla mieszkańców, studentów i turystów – stanie się wizytówką nowoczesnego, otwartego na świat Koszalina. To przestrzeń, w której nauka i technologia spotykają się z odpowiedzialnością za środowisko.
Monika Kwaśniewska
Fot. Monika Kwaśniewska