95 lat troski o środowisko

W 1928 roku powstała Liga Ochrony Przyrody. Organizacja, która już od 95 lat zabiega o zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłemu pokoleniu. To właśnie działacze LOP podejmują działania o charakterze interwencyjnym. Co więcej, działają również w sferze edukacyjnej, organizując m.in. konferencje, warsztaty, olimpiady czy wycieczki przyrodnicze. 21 kwietnia w auli V Liceum Ogólnokształcącym im. S. Lema w Koszalinie odbył się jubileusz 95-lecia ligi.

Kiedyś Florian Plit, polski geograf, powiedział: „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. Od 95 lat członkowie ligi ochrony przyrody podejmują na pozór niewielkie działania, które mają służyć naszej ziemi. 21 kwietnia świętowaliśmy 95-lecie organizacji, która funkcjonuje niezależnie od sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej. Działała w latach rozkwitu i kryzysu, dzięki czemu na członków LOP mogą zawsze liczyć wszyscy. Liga Ochrony Przyrody pod koniec lat 80. utraciła status ustawowy. Od tamtej chwili jej członkowie wszystko, co robią – robią społecznie. – Każdy z nas poświęca swój własny czas i swoje fragmenty życia, czasem też tego rodzinnego, a jednocześnie każdy z nas czuje się odpowiedzialny za bardzo wiele rzeczy, które się dzieją – mówiła Maria Gwizdała-Czekałowska, przyrodniczka, członkini zarządu LOP, wykładowczyni na Politechnice Koszalińskiej, nauczycielka i współautorka waloryzacji przyrodniczej Koszalina.

Działalność Ligi Ochrony Przyrody w Koszalinie jest bardzo często doceniana. W 2018 roku podczas uroczystości z okazji 90-lecia ligi zostało przyznane najwyższe odznaczenie – Zielone Serce Przyrodzie. Otrzymał je Leopold Czekałowski – wieloletni prezes zarządu okręgu LOP w Koszalinie. – Zielone Serce Przyrodzie to statuetka, która jest Oscarem ligi. Jest to najwyższe odznaczenie, jakie może dostać działacz ligi. Nasi członkowie otrzymali również Krzyż Oficerski i Kawalerski za zasługi dla środowiska. Działacze otrzymali również wiele odznaczeń państwowych i resortowych w tym kilkanaście Medali Komisji Edukacji Narodowej – zarówno jako nauczyciele, jak i osoby związane z edukacją, kilkanaście Gryfów Zachodniopomorskich – złotych i srebrnych oraz medale za zasługi dla Koszalina i województwa. Doceniani jesteśmy również przez urząd marszałkowski i instytucje samorządowe. Kilkakrotnie braliśmy udział w programie „Społecznik” – wymieniała Maria Gwizdała-Czekałowska.

W regionie koszalińskim Liga Ochrony Przyrody działa od 1956 roku. Jeszcze w latach 90. na początku obecnego wieku do organizacji w byłym województwie koszalińskim należało ponad 20 tysięcy osób w tym ponad 1200 dorosłych. W tej chwili członków ligi jest 650 w tym 250 dorosłych.

Podczas uroczystości nauczycielom, działaczom i społecznikom a także opiekunom przedszkolnym wręczono odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przyrody”. Całe wydarzenie umiliły występy dzieci i uczniów z Przedszkola nr 10 im. Misia Uszatka w Koszalinie, Szkoły Podstawowej nr 17 im. Orła Białego w Koszalinie i V LO.

(mk)