Zima mija. Ile Koszalin wyda na poprawę stanu dróg?

Od kilku lat w Koszalinie z roku na rok zwiększa się kwota wydatkowana na drogi. O ile w 2007 r. przeznaczono na ten cel ponad 32,2 mln zł, w 2008 r. prawie 39 mln zł, w 2009 r. prawie 47,5 mln zł, to w 2011 r. ponad 64,2 mln zł.

Także w tym roku w budżecie miasta przeznaczono niemałe kwoty (prawie 87,4 mln zł) na modernizację i budowę nowych dróg. Czego zatem możemy się w 2012 r. spodziewać?

Przede wszystkim prawie 32 mln zł wydanych zostanie na budowę i przebudowę dróg stanowiących zewnętrzny pierścień układu komunikacyjnego. W grę wchodzi odcinek od ul. Gnieźnieńskiej do ul. Szczecińskiej oraz element uzbrojenia Strefy Zorganizowanej Działalności Inwestycyjno – Przemysłowej, czyli odcinek od ul. BoWiD do ulicy Władysława IV. Nie oznacza to jednak, że inwestycja będzie oddana do użytku w 2012 roku. Jej rozmach sprawia, że tak szybkie jej ukończenie jest niemożliwe. Już w tym roku można będzie przejechać odcinek od ul. Gnieźnieńskiej do Lechickiej (ponad 2 km), a wiosną 2013 r. odcinek długości ok. 1,3 km od ul. Lechickiej do ul. Szczecińskiej. W 2012 r. zakończone zostaną inwestycje rozpoczęte w 2010 r.: II etap ul. Paproci (na ten cel przeznaczono 6,6 mln zł), ul. Gdańska (prawie 5,8 mln zł), ul. Moniuszki (ponad 1,8 mln zł) oraz wykonany zostanie remont ul. Ratajczaka (0,3 tys. zł).

Odnowione zostaną nawierzchnie ulic Dębowej (0,5 mln zł), Kutrzeby (0,26 mln zł) i Dąbka (70 tys. zł). Rozpocznie się przebudowa odcinka ul. Dąbrowskiego-Franciszkańska (85 tys. zł), wyremontowany zostanie most nad Dzierżęcinką w ciągu pieszym pomiędzy ul. Batalionów Chłopskich oraz Dąbrowskiego oraz powstaną nowe miejsca postojowe na autokary przy ul. Słupskiej (0,3 mln zł). Na ul. Śląskiej pojawi się nowa nawierzchnia wraz z odwodnieniem i oświetleniem, wybudowane zostanie ul. Strefowa (prawie 4 mln zł), łącznik ul. Cegielskiego z ul. Łukaszewicza (5,2 mln zł), odcinek o długości ponad 100 m ul. Hiszpańskiej (w trakcie przygotowywania procedury przetargowej), a także przedłużenie ul. Cegielskiego i Strefowej (planowane wyłonienie wykonawcy w czerwcu 2012 r.) oraz przebudowa skrzyżowania na rondo wraz z budową chodników i ścieżek rowerowych w ul. BoWiD (8,34 mln zł). Rozpocznie się także budowa liczącego 120 m odcinka ul. Rzecznej, który prowadzić będzie do Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (zlecono aktualizację dokumentacji projektowej).

Kilka dróg jest na etapie dokumentacyjnym: w grę wchodzi przebudowa skrzyżowania w ciągu ulicy Stawisińskiego – Pileckiego (100 tys. zł), ul. Bosmańskiej - od ul. Franciszkańskiej do ul. Batalionów Chłopskich (150 tys. zł),  ul. Tetmajera (55,5 tys. zł), ul. Rolnej od ul. Śniadeckich do ul. Piłsudskiego (dokumentacja projektowa jest w opracowaniu). W przypadku tej ostatniej ulicy rozpoczęta zostanie budowa na odcinku od ul. Śniadeckich do ul. Gdańskiej.

- Kwestia dróg w mieście jest dla mnie niezwykle istotna. Jest coraz więcej samochodów, dlatego ograniczenie ruchu kołowego w centrum Koszalina staje się coraz bardziej palącym problemem. Poza tym wciąż mamy drogi, które wymagają gruntownych remontów i ulice, które są ulicami tylko z nazwy, bo brak na nich nawierzchni z prawdziwego zdarzenia. Staram się, żeby te zaległości nadrobić  – mówi prezydent Piotr Jedliński.