Nowe granice Koszalina

Od nowego roku Koszalin powiększy się o około 750 ha. Tym samym miasto zyska dwa tysiące nowych mieszkańców. Za sprawą decyzji Rady Ministrów granice administracyjne Koszalina powiększą się o Kretomino i część Starych Bielic.

W związku ze zmianą administracyjną granic nazwy ulic, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Koszalinie, zostaną zmienione. – Od 1 stycznia 2023 będą obowiązywały nowe nazwy ulic. Również z tą chwilą zostaną dokonane zmiany w numeracjach domów. Mogą one zostać takie same, w zależności od zarządzenia naszego wydziału geodezji. Oczywiście, każdy z mieszkańców o zmianie zostanie poinformowany. Mam nadzieję, że te wszystkie czynności, czyli zmiana ulic, numerów domów itp. uda się zrealizować w pierwszych dwóch tygodniach nowego roku – mówił Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Koszalin. Nowi mieszkańcy Koszalina są zobowiązani do złożenia w Urzędzie Miejskim w Koszalinie deklaracji na podatek od nieruchomości. Czas na złożenie dokumentu upływa w teorii 15 stycznia, jednak jak podkreśla sekretarz, aby wypełnić deklarację, potrzebny jest nowy adres, dlatego dokument można złożyć dopiero po nadaniu nowego adresu. – W momencie, kiedy nowi mieszkańcy otrzymają adres, powinni niezwłocznie złożyć deklaracje na podatek od nieruchomości, tak aby te wszystkie decyzje i kwestie administracyjne zostały sprawnie dokonane – dodał sekretarz.

Już ponad połowa nowych mieszkańców Koszalina złożyła deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Kto jeszcze tego nie zrobił, powinien bezzwłocznie tego dokonać. Druk deklaracji jest dostępny na stronie www.koszalin.pl oraz w budynkach Urzędu Miejskiego. Deklarację można złożyć za pośrednictwem poczty lub przez internet za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej na platformie usług administracji publicznej zwanej e-PUAP. Po jej złożeniu każdy właściciel nieruchomości otrzyma indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać należności.
– Myślę, że warto wspomnieć również o kwestii wszelkiego rodzaju dowodów: rejestracyjnych, osobistych czy prawa jazdy. Jeżeli chodzi o dowody osobiste, to w tym zakresie nie trzeba robić nic. Te wszystkie dowody, które ci mieszkańcy posiadają, są dalej ważne i zachowują ważność, jaka widnieje na dowodzie. Prawo jazdy nie podlega wymianie i zachowuje swoją ważność po zmianie adresu. Natomiast nowi mieszkańcy powinni wymienić dowody rejestracyjne, w których znajdują się dotychczasowe adresy Kretomino i Stare Bielice. Tablice rejestracyjne, jeżeli ktoś nie będzie chciał, nie będą wymieniane. Wniosek o wymianę dowodu rejestracyjnego można złożyć w Urzędzie Miejskim w Wydziale Komunikacji – mówił Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Koszalin.
Nowe zmiany szykują się również w szkołach podstawowych. – W przyszłym roku, w pierwszym kwartale planujemy podjąć uchwałę o tym, żeby wyznaczyć obwody dla tych mieszkańców. Planuje się włączenie ulic zlokalizowanych w Kretominie do obwodu Szkoły Podstawowej nr 6 im. Narodowego Święta Niepodległości przy ul. Gnieźnieńskiej 3. Ulice zlokalizowane w Starych Bielicach planuje się włączyć do obwodu Szkoły Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika przy ul. Powstańców Wielkopolskich 23 – tłumaczył sekretarz miasta.
Więcej informacji nowi mieszkańcy mogą znaleźć w informatorze, który już został rozesłany, i który znajdą w swoich skrzynkach pocztowych. Informator znajduje się również na stronie urzędu miejskiego.
Ważną nową informacją, której we wspomnianym informatorze nie ma, są opłaty związane z wodą i odprowadzaniem ścieków. Dotychczasowe stawki obowiązujące w Kretominie i Starych Bielicach są wyższe od obowiązujących w Koszalinie. W związku z tym nowi mieszkańcy płacić będą mniej, według stawek koszalińskich. Podczas styczniowej Rady Miejskiej radni zadecydują, że do czasu przejęcia sieci wodnej i kanalizacyjnej przez Koszalin, różnicę w opłatach pokrywać będzie gmina Koszalin. Obniżone stawki obowiązywać będą tylko gospodarstwa domowe zużywające do 25 m sześc. wody miesięcznie.
Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej podjęta zostanie także decyzja o utworzeniu Rady Osiedla „Kretomino” (będzie to 18. osiedle w mieście) oraz przyłączenia Starych Bielic do RO „Nowobramskie”. Wybory do RO „Kretomino” odbędą się na przełomie maja i czerwca.

Monika Kwaśniewska