Ulotka ratująca zdrowie i życie

Na co dzień pracują w załodze karetki pogotowia, a po pracy szkolą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Teraz poszli o krok dalej i na bazie swoich doświadczeń stworzyli informator medyczny dla mieszkańców Koszalina i okolic. Ratownicy medyczni zachęcają do zapoznania się z treścią ulotki, by zawczasu wiedzieć, gdzie udać się po pomoc, a karetkę wzywać tylko, gdy jest taka konieczność.

O ile wybieranie numeru alarmowego dla żartu to nieczęsty incydent, tak wzywanie pogotowia w przypadku objawów grypowych lub w celu uzyskania recepty już do rzadkich nie należy. – Niestety, takie rzeczy wciąż się zdarzają. Niedawno byłem u pacjentki, która od dłuższego czasu boryka się z pewnymi dolegliwościami. Poinformowała, że była w tym dniu u lekarza rodzinnego. Ten przepisał jej leki, ale uznała, że nie działają tak dobrze, jak inne tabletki, które przyjmowała wcześniej i stwierdziła, że dobrym pomysłem będzie zadzwonić późnym wieczorem po karetkę, by zespół ratownictwa wystawił jej receptę. Tu nawet nie chodzi o to, że nie chcemy pomóc takim osobom, ale po prostu nie mamy możliwości wystawiania recept – zaznaczył Paweł Brożyna, ratownik medyczny.

Nauczeni doświadczeniem ratownicy postanowili w jasnej i przystępnej formie wyjaśnić mieszkańcom regionu, jak zachować się w konkretnej sytuacji. Stworzyli ulotkę, w której można znaleźć kilkadziesiąt najczęstszych dolegliwości oraz informacje, w jakich przypadkach należy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy bezwzględnie wzywać pogotowie. – My się nawet nie dziwimy, bo przy braku jakiejkolwiek edukacji w tym zaskresie ludzie szukają po prostu pomocy tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Nie ukrywajmy, że jedną z najbardziej dostępnych form pomocy jest właśnie wezwanie zespołu ratownictwa medycznego. Problem w tym, że tych zespołów nie ma dużo. Dla Koszalina jest to zaledwie pięć karetek. Może się zdarzyć tak, że pogotowie wezwane do osoby, która nie jest w stanie zagrożenia życia, nie będzie w stanie udzielić pomocy temu, kto naprawdę takiej pomocy potrzebuje – podkreślił Michał Pelc, ratownik medyczny. – Pogotowie należy wzywać tylko w sytuacji zagrożenia życia. Chodzi np. o nagły silny ból w klatce piersiowej, silną duszność czy też objawy udaru mózgu.
Ratownicy zachęcają, by w niektórych przypadkach np. urazu kończyn górnych, które nie uniemożliwiają przemieszczania się, spróbować dotrzeć na szpitalny oddział ratunkowy na własną rękę. Obalają jednocześnie zasłyszany od pacjentów mit, o tym, że ranny dowieziony przez pogotowie otrzyma pomoc szybciej. – W mojej opinii to, czy pacjent dotrze na szpitalny oddział ratunkowy karetką, czy własnym środkiem transportu jest bez znaczenia dla dalszej procedury postępowania z tym pacjentem. Wobec każdego zasada działa tak samo – zaznaczył Paweł Brożyna.
Ulotki można już uzyskać w kilku publicznych i niepublicznych przychodniach na terenie Koszalina. Informacje są już dostępne również w internecie. Po informatory warto sięgnąć zawczasu, bo znalazły się w nich numery telefonów, które warto wykręcić w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Prezentujemy je również na tej stronie.

(as)

Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie – pełen zakres nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych oraz zgłaszanie domowych wizyt pielęgniarskich:

tel. 9434 88 536, 94 34 88 537

Dorośli
tel. 94 34 88 982 (rejestracja)
tel. 94 34 88 270 (gabinet pielęgniarski)
tel. 94 34 88 490 (gabinet lekarski)