Od 25 lat mamy w Koszalinie politechnikę

Dokładnie ćwierć wieku temu Wyższa Szkoła Inżynierska stała się Politechniką Koszalińską. Prof. Wojciech Kacalak, ówczesny rektor uczelni, zaznacza, że jej społeczność przygotowywała się do tej zmiany przez poprzednie 28 lat. Przypadające 8 bm. święto największej technicznej szkoły wyższej w regionie stało się okazją do przypomnienia okoliczności, w jakich do tego doszło.

Politechnika Koszalińska powstała 53 lat temu, na mocy rozporządzenia rady ministrów z 8 czerwca 1968 r. Pierwszy rok studiów zaczęło 125 osób. Ćwierć wieku później ich liczba zwiększyła się do 7 tysięcy, a zajęcia, mające miejsce jedynie w obiektach przy ul. Racławickiej, trwały nawet do godz. 22.

– Tłok na korytarzach między budynkami był spory – wspomina prof. Wojciech Kacalak, rektor uczelni w latach 1993-1999. – Dlatego staraliśmy się u władz państwowych o finanse na rozbudowę uczelni, żeby zwiększyć powierzchnię, przypadającą na jednego studenta. Staliśmy się politechniką dzięki rekomendacji czterech innych uczelni tego typu, uzyskaniu wymaganej liczby kierunków magisterskich i liczby profesorów oraz prawa do doktoryzowania. Dążyliśmy do tego, aby stać się dobrą, stabilną uczelnią. Mimo że przez ostatnie ćwierć wieku świat bardzo się zmienił, mamy nadzieję, że nie tylko za nim nadążamy, ale też go wyprzedzamy.
W 1997 r. politechnika liczyła 10 kierunków, 10800 studentów i 76 nauczycieli akademickich. Stale się rozbudowywała, planując kolejne inwestycje. Z biegiem lat i rosnącą liczbą chętnych do studiowania koszalińska uczelnia tworzyła wydziały zamiejscowe i filie, m.in. w Słupsku i Chojnicach.

Ze studentki – pani rektor
– Kiedy uczelnia się przekształcała byłam akurat przewodniczącą Parlamentu Studentów i świetnie pamiętam batalię o to, byśmy stali się politechniką – podkreśla prof. Danuta Zawadzka, rektor uczelni. – Wtedy Koszalin był miastem prawdziwie akademickim, bo za moich czasów na politechnice uczyło się 18 tysięcy osób, drugie tyle na nieistniejącej już Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Cieszę się, że obecnie mogę stać na czele uczelni, którą ukończyłam. Nadal się rozwijamy, naukowo, a także infrastrukturalnie. Przed nami budowa Cognitarium, czyli wielofunkcyjnego obiektu, łączącego w sobie bibliotekę, wydawnictwo, miejsce szkoleń i galerię. Mamy bardzo dobrą współpracę z przedsiębiorcami, dzięki czemu doskonalimy ofertę kształcenia. Planujemy otwarcie kolejnych kierunków takich jak analiza biochemiczna, a także instalacje sanitarne i budowlane. Będą też nowe specjalności. Przygotowujemy laboratorium giełdowe, które, mam nadzieję, ożywi nam kierunek ekonomia i pozwoli na kształcenie się przyszłych analityków giełdowych. Liczymy, że od września zacznie działalność wyremontowany klub studencki Kreślarnia.
Obecnie uczelnia kształci specjalistów na 27 kierunkach, od technicznych po ekonomiczne, artystyczne i humanistyczne. Studiuje na niej ok. pięć tysięcy osób. Politechnika zatrudnia ponad 700 osób.

Medale, gratulacje i podziękowania
Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Koszalińskiej zostały wręczone odznaczenia państwowe. Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: mgr inż Grażyna Malatyńska, dr hab. Katarzyna Radecka, prof. PK, dr Kamila Radlińska i dr inż. Mariusz Staszewski. Złote medale za długoletnią służbę otrzymali: dr inż Wojciech Kuczyński, Władysław Ładowski, dr Piotr Parczewski. Srebrne medale za długoletnią służbę otrzymali: mgr Ewa Czapla, dr hab. Grzegorz Przekota, prof. PK, dr inż. Mariusz Ruchwa, mgr Anna Szweda, mgr inż. Grzegorz Robakowski, prof. dr hab. inż. Alexander Shkarovskiy. Brązowe medale za długoletnią służbę otrzymują: mgr Dominika Dąbrowska, mgr Anna Pawlewicz, dr Kamila Radlińska i dr inż. Łukasz Żurawski.
Odznaki Lidera Jakości Kształcenia dostali dr Anna Strzelecka z Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz dr inż. Marek Nowakowski z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji.
Nastąpiły też promocje na stopnie doktora i doktora habilitowanego oraz gratulacje dla doktorów i doktorów habilitowanych, którzy uzyskali ten tytuł na innych uczelniach.
Prof. Danuta Zawadzka wręczyła ponadto list gratulacyjny Wandzie Szczygieł z działu administracyjno-gospodarczego za interwencję w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia jednego z pracowników uczelni.
– To, co w tak trudnej chwili zrobiła pani Wanda, może być przykładem dla innych – podkreśla rektor Politechniki Koszalińskiej.
Specjalne podziękowania za pracę na rzecz społeczności studenckiej władze uczelni skierowały na ręce Aleksandry Zmudy Trzebiatowskiej, przewodniczącej Parlamentu Studentów PK oraz jego wszystkich członków.
Podziękowania za dotychczasową współpracę usłyszeli członkowie Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Perun”: Zbigniew Izraelski i Wojciech Sokołowski, który pełni funkcję pełnomocnika rektora PK ds. Legii Akademickiej.

Ewa Marczak