Boiska, oczyszczalnia, wiadukt i ulica

Remont ul. Szczecińskiej i ulic pobocznych, wiaduktu w ciągu ul. Władysława IV i budowa boiska przy stadionie Gwardii – to niektóre z inwestycji, które są planowane w tym roku. Koszaliński samorząd złożył wnioski do programów rządowych o otrzymanie dotacji na nie. Łączna kwota, o która stara się nasze miasto to 130 mln zł.

2 mln zł ma kosztować zagospodarowanie terenu po zniszczonym stadionie na szczycie Góry Chełmskiej. Powstanie tam kilka boisk i plac zabaw, usytuowany w zakolu dawnej płyty stadionu, od strony planowanej drogi dojazdowej. Miasto może na tę inwestycję dostać dofinansowanie w wysokości nawet 98 proc. z programu wsparcia dla gmin popegeerowskich.

Natomiast na stadionie Gwardii przy ul. Fałata, obok głównej płyty, powstanie euroboisko z oświetleniem. Jego budowa ma kosztować 5 mln zł i ma być sfinansowana z Banku Gospodarstwa Krajowego. Skorzystają z niego koszalinianie w każdym wieku, także zawodnicy klubu piłkarskiego Gwardia Koszalin. Pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej przeznaczone będzie do treningów oraz rozgrywek piłkarskich, począwszy od drużyn młodzieżowych po III ligę włącznie. Obok płyty powstanie prawie 300 miejsc do siedzenia dla widowni oraz boksy dla zawodników rezerwowych.

Ruszy naprawa wiaduktu
5,5 mln zł będzie kosztował remont i wzmocnienie wiaduktu nad linią kolejową 202 w ciągu ul. Władysława IV. Zakres prac obejmuje demontaż balustrad na obiekcie i poza nim, osłony przeciwporażeniowe na moście, a także modernizację nawierzchni chodników i jezdni. Inwestycja będzie polegać także na remoncie podpór, płyt i umocnieniu skarp pod obiektem.
– Mamy gotowy projekt techniczny i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia tej inwestycji – zapewnia Piotr Jedliński. – Przy okazji tej inwestycji zwróciłem się też do prezesa PKP o utworzenie przystanku kolejowego w nowej części Strefy Ekonomicznej, bo pracuje tam obecnie kilka tysięcy osób, co powoduje bardzo duży ruch samochodowy w godzinach szczytu.
Zbliża się długo wyczekiwany przez mieszkańców i przedsiębiorców remont ul. Szczecińskiej i pobocznych, szacowany na 33 mln zł. Na razie miasto przygotowuje dokumentację techniczną tej inwestycji, która zostanie podzielona na etapy. Pierwszy z nich to remont całej ul. Szczecińskiej wraz z ul. Wołyńską. Długość przebudowywanego odcinka to 900 m. Zyska on nową, rozbudowaną jezdnię, szersze chodniki, przebudowaną drogę rowerową. Pojawi się tam również nowe oświetlenie wzdłuż ulicy, a przejścia dla pieszych staną się bardziej widoczne dzięki dodatkowemu oświetleniu. Ponadto powstaną trzy ronda: przy ul. Wołyńskiej na wysokości ul. Ekonomicznej, przy ul. Inwestorskiej i przy ul. Szczecińskiej na wysokości stacji paliw.

Czyściej i taniej w oczyszczalni
Najdroższą inwestycją, na którą miasto chce pozyskać dotację z rządowego programu Polski Ład, wartą 67,5 mln zł, będzie rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków na osiedlu Jamno-Łabusz. Powstaną tam zamknięte komory fermentacyjne osadu. Istniejąca już infrastruktura elektroenergetyczna i ciepłownicza razem zostaną dostosowane do nowoczesnego systemu monitorowania procesów technologicznych.
– Musimy zmniejszyć koszty używania tego obiektu, zwłaszcza zużycia gazu, którego obecnie zużywamy bardzo dużo – wyjaśnia prezydent Koszalina. – Jesteśmy w sytuacji gracza w totka, który narzekał, że nigdy nie wygrał, aż usłyszał głos z nieba: „No to zagraj wreszcie!” – żartuje Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej. – Złożenie tych wniosków to danie Koszalinowi szansy, jakiej do tej pory nie miał. Bardzo popieramy pomysły służące rozwojowi naszego miasta. Każda z tych inwestycji jest bardzo ważna dla mieszkańców. Mamy nadzieję, że dostaniemy pieniądze, o które się staramy na wszystkie przedsięwzięcia.
Artur Wiśniewski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej twierdzi, że współpraca samorządu z rządem może przynieść wiele korzyści.

Współpraca się opłaca
– Włodarze Koszalina od dłuższego czasu współpracują z obecnym rządem, dzięki czemu koszalinianie mogą dużo zyskać – dodaje radny Prawa i Sprawiedliwości. – Przedsięwzięcia, na które chcemy pozyskać dofinansowanie, dotyczą różnych dziedzin życia: sportu, transportu, ochrony środowiska, gospodarki. Dzięki możliwości otrzymania dotacji na te ważne inwestycje więcej pieniędzy zostanie w budżecie miasta na zaspokojenie innych istotnych potrzeb mieszkańców.
Miasto chciałoby dostać pieniądze na inne działania, np. remont ul. Partyzantów, której remont był planowany na… 2013 rok, ale stale był przekładany na później. Jest już gotowa dokumentacja techniczna tej inwestycji, podobnie jak przebudowy targowiska miejskiego między ul. Połczyńska a ul. Płowce. Samorząd planuje w przyszłym roku ogłosić przetarg na wykonawcę prac na targowisku.

Ewa Marczak