- Kategoria: News
- Alicja Tułnowska
- Odsłony: 2440
Jest wiele możliwości wsparcia Ukraińców
Pomoc rzeczową dla cywilów i wojskowych na Ukrainie można dostarczać do 40 punktów w mieście. Ich liczba oraz przyjmowane rzeczy są na bieżąco aktualizowane. Aktualnych informacji należy szukać na portalu społecznościowym lub w siedzibie danej instytucji. Koordynatorem pomocy dla Ukraińców, także dla tych przybywających do Koszalina, jest Oddział Związku Ukraińców w Polsce.
Każdy, kto chce pomóc przybywającym do Koszalina obywatelom Ukrainy, powinien zadzwonić do Kacpra Sterzela, pracownika Urzędu Miejskiego:numer tel. 663 640 770, lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Lokalni Ukraińcy, w porozumieniu z miejskim samorządem, prowadzą zbiórkę nowych rzeczy potrzebnych dla obrony cywilnej m.in w Ivano-Frankivsku. Wymienione niżej rzeczy należy przynosić do siedziby Oddziału Związku Ukraińców w Koszalinie (Centrum Migracji) przy ul. Piłsudskiego 6/1 w godz. 9-17. Osobą odpowiedzialną za tę akcję jest Joanna Łopuch, tel. 94-342-64-70. Zapotrzebowanie dla jednostek obrony cywilnej: środki komunikacji і nadzoru: samochodowa cyfrowa stacja radiowa typu DMR z antenami, bateria do samochodowej stacji radiowej, przenośna cyfrowa stacja radiowa typu DMR, agregaty prądotwórcze (generatory) diesla i benzynowe trójfazowe, zintegrowany telefon, monokular vortex solo 836 K/E, monokular noktowizyjny, dalmierz laserowy, lornetka polowa 7x50. Umundurowanie i ekwipunek taktyczny: plecak taktyczny 36 l, mundur taktyczny piksel, bielizna termo aktywna, okulary taktyczne, nakolanniki i nałokietniki, rękawice taktyczne, obuwie taktyczne, maty, śpiwory, rozładunek taktyczny, aktywne słuchawki strzeleckie, pas ewakuacyjny z karabinkiem. Środki pierwszej pomocy: miękka szyna, ewakuacyjna, rurka nosowo-gardłowa z lubrykantem, naklejka okluzyjna, środek hemostatyczny na bazie koaliny, środek hemostatyczny na bazie coeloksu, maska do sztucznej wentylacji płuc, zawór do sztucznej wentylacji płuc, indywidualny pakiet opatrunkowy, hemostatyczna opaska uciskowa, hemostatyczna opaska uciskowa gumowa, rękawiczki niesterylne, koc termoaktywny, pulsoksymetr, nożyczki do krojenia odzieży i butów, miękkie nosze, pętla ewakuacyjna, karabinek, apteczka indywidualna, plecak medyczny z wypełnieniem.
Oddział Związku Ukraińców w Polsce uruchomił także specjalne konto bankowe na pozyskanie funduszy na lekarstwa i inne niezbędne rzeczy dla Wojsk Obrony w Ivano-Frankivsku, miasta partnerskiego Koszalina, i innych regionów. Nr konta: 20 1090 1492 0000 0001 4312 2731, koniecznie z dopiskiem „pomoc Ukraina – Ivano-Frankivsk”.
PCK czeka na dary
Zbiórkę darów prowadzi Oddział Rejonowy Polskiego Czerwony Krzyż w Koszalinie. Do odwołania do magazynów PCK przy ul. Grunwaldzkiej 20 w godz. 12-17 można przynosić materiały opatrunkowe: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże elastyczne, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków. Potrzebne są również kosmetyki i chemia gospodarcza: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń. Przyda się także żywność z długim terminem ważności: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach (np. fasola, groszek, kukurydza, ananas, brzoskwinia), przeciery pomidorowe w kartonach, suszone owoce, orzechy.
PCK uruchomiło też konto, na które można wpłacać darowizny na pomoc Ukrainie. Nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, konieczny jest dopisek: „UKRAINA”.
Pomoc ponadwyznaniowa
Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zaapelowała do swoich parafialnych i szkolnych kół o zbiórkę artykułów spożywczych z długą datą ważności, środków higieny osobistej, wody niegazowanej w zgrzewkach, pieluch dla dzieci, nowych koców i śpiworów.
– Możemy pokazać nie tylko naszą solidarność, ale mobilizację w obliczu ważnego wyzwania – podkreśla Zbigniew Dorawa z Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. – Wszystkie te rzeczy zostaną odebrane przez naszych pracowników i przekazane osobom potrzebującym.
Kontakt w sprawie przekazania darów: Zbigniew Dorawa, tel. 728 402 964, e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Z ramienia Caritas na granicę polsko-ukraińską pojechało 30 wolontariuszy, aby pomóc w przyjmowaniu uchodźców.
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Koszalinie (ul. Połczyńska 1) przyjmuje dary rzeczowe dla uchodźców. Przy parafii ewangelicko-augsburskiej od kilku lat działa info-punkt dla migrantów„Razem”, w którym obcokrajowcy, którymi są głównie Ukraińcy, mogą m.in. uczyć się za darmo języka polskiego.
Zbiórkę artykułów medycznych, sprzętu technicznego i ubrań prowadzą parafie: greckokatolicka pw. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy i rzymskokatolicka pw. św. Matki Teresy z Kalkuty. Do cerkwi przy ul. Niepodległości 24-26 można je przynosić w godz. 17-19, a na plebanię parafii przy ul. Włoskiej 81 (os. Unii Europejskiej) od poniedziałku do piątku w godz. 19-20.
Potrzebne dary: apteczki indywidualne „taktyczne” – może być łatwiej kupić pojedyncze elementy wyposażenia niż komplet, opatrunki w dużych ilościach, opaska zaciskowa taktyczna (obrotowa), bandaże hemostatyczne celox w formie gazy (nie kupować bandaży/opatrunków z adnotacją „szkoleniowe” w tytule), opatrunek indywidualny „izraelski” rozmiar 6 i rozmiar 4, opatrunek okluzyjny (wentylowy), plastry na oparzenia (m.in. takie) i plastry gojące rany, wszystkie rodzaje opatrunków, sprzęt do infuzji, wenflony, nosze, nosze miękkie, plecaki medyczne, zestaw do cewnikowania żył, leki przeciwwirusowe i przeciwgrypowe, z aktualnym terminów ważności, leki na trawienie, każdy rodzaj spirytusu do dezynfekcji, reanimobile (samochody medycyny katastrof).
Inne potrzebne materiały: czarna folia w rolkach, folia paroizolacyjna, brezenty/plandeki, worki na śmieci w różnych rozmiarach, linka jutowa 3,5 mm, zbiorniki na wodę pitną, żarówki energooszczędne (E27), przedłużacze bębnowe 25 m i 50 m, przedłużacz pokojowy, filtry do wody pitnej, adapter US-Euro, generatory prądu diesel, konwektory.
Zbierane są też urządzenia techniczne: używane telefony typu smartfon (z dostępem do internetu), latarki czołowe, radiotelefony motorola, noktowizory, kamery termowizyjne i akumulatory, powerbanki na baterie słoneczne. Potrzebne są również rękawice robocze, płaszcze przeciwdeszczowe, skarpety (duże liczby, duże rozmiary), bielizna termiczna i kominiarki, a do tego śpiwory i stroje maskujące taktyczne (różne rozmiary).
Parafia pw. Ducha Świętego przy ul. ks. Staszica 38 chce wysłać dary dla Ukraińców czekających przy granicy z Polską. Potrzebne są głównie leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, w tym: dla dzieci paracetamol w syropie, dla niemowląt w czopkach, leki na dolegliwości układu pokarmowego, tabletki przeciwbólowe oraz bandaże i opatrunki. Potrzebne są także: woda w małych butelkach i koce, śpiwory, karimaty, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, słodycze i środki higieniczne. Punkt zbiórki mieści się w salce św. Józefa przy kaplicy adoracji i jest czynny od poniedziałku do soboty w godz.: 9-13 i 16-19.
Szkolne Koło Caritas w Katolickiej Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w piątek, 4 marca, zorganizowało zbiórkę „Dzieci Dzieciom” z Ukrainy.
O wpłaty na konto, aby pomóc uchodźcom dotrzeć do Koszalina, ale także wesprzeć tych, którzy musieli zostać w Ukrainie, prosi Społeczność Chrześcijańska w Koszalinie. Szczegóły i numer konta podany jest na stronie internetowej: sch-koszalin.pl/organizujemy-pomoc-dla-ukraincow-szukajacych-schronienia-w-polsce.
Mamy z Polski mamom z Ukrainy
Sztab Pomocowy Stowarzyszenia Mama w Mieście Koszalin, z siedzibą przy ul. Chrobrego 20, prowadzi zbiórkę żywności, chemii gospodarczej, środków czystości, odzieży, pościeli, koców, śpiworów, ręczników, pampersów, zabawek, środków higienicznych dla dzieci i kobiet, bielizny, skarpet, gumek do włosów, szczotek do włosów, chusteczek suchych i mokrych, a także podstawowych leków na ból głowy, gorączkę, przeziębienie. Sztab jest czynny w środy i czwartki w godz. 17-19, a w pozostałe dni – po wcześniejszym umówieniu się np. przez profil na Facebooku czy e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Ewa Marczak
Fot. Magda Pater