- Kategoria: News
- Alicja Tułnowska
- Odsłony: 2039
W trosce o świadomość obywatelską uczniów
W piątek, 15 października, w Szkole Podstawowej nr 23 w Koszalinie została podpisana umowa partnerska między miastem Koszalin a Pracownią Pozarządową, dotycząca projektu „Szkolny Budżet Obywatelski w Koszalinie”. Wezmą w nim udział trzy szkoły podstawowe wybrane przez organizatorów. Właśnie rusza rekrutacja.
W budżecie obywatelskim głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta – niezależnie od wieku. Aby bardziej zaangażować tych młodszych mieszkańców Koszalina, postanowiono wprowadzić w mieście Szkolny Budżet Obywatelski. To inicjatywa realizowana w wielu miastach w całej Polsce, zwłaszcza w tych większych, m.in. w Krakowie, w Warszawie czy w Poznaniu. Jak zapewnia Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej, w koszalińskiej wersji projektu nie będzie głosowania w szkole, a decyzje będą wypracowywane. Nie zabraknie więc wspólnych dyskusji.
Idea
Koszaliński SBO ma na celu edukację dzieci i młodzieży właściwych postaw społecznych i obywatelskich. Jak zaznacza Łukasz Cieśliński, jego założenia dotyczą uczniów wszystkich klas szkół podstawowych – od pierwszej po ósmą. A dzięki realizacji projektu mają zobaczyć, że warto być aktywnym, wejść w świat demokracji i m.in. zostać wolontariuszem. – Chcemy zasiać w nich takiego bakcyla aktywności pod pretekstem Szkolnego Budżetu Obywatelskiego – dodaje Monika Widocka z Pracowni Pozarządowej.
Prezydent Koszalina Piotr Jedliński wskazuje, że SBO jest dalszą częścią działań związanych z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanych m.in. w takie inicjatywy jak konsultacje ogólnomiejskie. – Chcemy budować społeczeństwo, które będzie świadome i zastąpi tych liderów, którzy bardzo często składają projekty do budżetu obywatelskiego – mówi. – Będziemy chcieli aktywować takie osoby, które będą te projekty wymyślały, będą wiedziały, co to są konsultacje, w jaki sposób się je przeprowadza, po co są one organizowane w mieście. Stąd pomysł na to, aby początek tego aktywnego życia obywatelskiego, które później często kończy się czy to w radach osiedli, czy w radzie miejskiej, czy nawet dalej, zacząć budować już na poziomie szkoły.
Okazuje się, że działalność proobywatelska może mieć pozytywny wpływ na pogłębianie pasji młodzieży. – Być może będziemy mogli dzięki tej inicjatywie kreować młodych ludzi, którzy będą realizowali swoje zainteresowania, pasje przez działalność publiczną na różnych polach – twierdzi Przemysław Jaśkiewicz, dyrektor SP 23, i dodaje, że szkoła jest idealnym miejscem na realizację założeń SBO także ze względu na struktury, jakimi operuje. – To, co jest bardzo dobrym pomysłem to to, że będzie można połączyć projekt budżetu obywatelskiego dla szkół z funkcjonowaniem m.in. organów szkoły, czyli samorządu uczniowskiego, rady rodziców.
Plan działania
W ramach SBO będą organizowane spotkania i warsztaty ze społecznikami. – Będziemy opowiadać uczniom i uczennicom o aktywności, jak działa nasze miasto, czym są fundacje, stowarzyszenia, konsultacje. Chcemy, żeby po takiej pracy w tej szkole młodzież już wiedziała, miała troszeczkę inny stan swojej świadomości, który będzie potem procentował przez całe ich dorosłe życie, bo widzimy, że brakuje młodych, zaangażowanych obywatelsko osób – opowiada Monika Widocka i dodaje, że projekt został tak zaplanowany, by można było go kontynuować, bo wymagają niewielkiego wsparcia finansowego. – Te środki specjalnie są zaplanowane tak niewielkie, żeby były możliwe do kontynuowania po zakończeniu projektu, ale też żeby główną motywacją była edukacja, współpraca z młodzieżą, z dziećmi, bo na tym nam najbardziej zależy.
W ramach projektu szkoła będzie otrzymywać roczne wsparcie w wysokości 2,5 tys. zł. – Te grupy będą też mogły pozyskiwać sponsorów – czy to rady rodziców, czy też może dyrektora, ale będą mogły zwiększyć to finansowanie – dodaje prezydent Koszalina.
Rekrutacja
Przedsięwzięcie będzie realizowane przez dwie edycje w każdej z zakwalifikowanych placówek edukacyjnych i łącznie obejmą okres od listopada 2021 r. do sierpnia 2023 r. Rekrutacja dla szkół do projektu właśnie rusza i potrwa najpóźniej do końca listopada br., warto więc śledzić stronę i fanpage'a Pracowni Pozarządowej i nie czekać do ostatniej chwili. Jak zapowiada Łukasz Cieśliński do udziału w projekcie daną szkołę podstawową zgłaszają jej dyrektorzy.
Co więcej, na stronach internetowych pracowni oraz miasta mają wkrótce pojawić się formularze zgłoszeniowe. – Z każdą chętną szkołą odbędzie się spotkanie, na którym porozmawiamy z osobami zarządzającymi placówką o ich motywacji, podejściu i wybierzemy takie trzy szkoły, w których naprawdę będzie widać ten zapał, tę chęć, żeby zmieniać świadomość młodzieży – wyjaśnia Monika Widocka.
W realizacji projektu brana jest pod uwagę przez realizatorów współpraca z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz radą rodziców. Pierwsza edycja projektu ma zakończyć się do wakacji, tak by mieć czas na wyciągnięcie wniosków. Druga edycja rozpocznie się w roku szkolnym 2022/2023. Na zakończenie ma powstać publikacja opisująca zebrane doświadczenie i zawierająca opinie uczniów dotyczące projektu.
Szczegóły odnośnie do SBO można znaleźć na stronie Pracowni Pozarządowej: https://pracowniapozarzadowa.pl oraz na fanpage'u organizacji: https://www.facebook.com/pracowniapozarzadowa.
Alicja Tułnowska
Fot. Magda Pater