Miasto - Tygodnik Koszaliński

„Bronek” wciąż jest piękny i młody

 Obchody 70-lecia II LO w Koszalinie :: Fot: Sabina Marcinkowska

Najpierw były Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w budynku przy ul. Jedności 9. Obecnie to II LO im. Wł. Broniewskiego, które w tym roku kończy 70 lat. Dostojny jubileusz zgromadził wielu byłych uczniów i nauczycieli, którzy po latach z sentymentem wspominają szkołę, mieszczącą się przy ul. Chełmońskiego 7.

W 1962 r. patronem placówki został poeta Władysław Broniewski. Rok później oddzielono szkołę podstawową od liceum. W 1965 r. przeniesiono liceum do obecnie zajmowanego budynku, a trzy lata później II LO otrzymało swój sztandar. Kilka lat temu placówka zyskała nową halę sportową. Przechodzi też regularnie modernizacje.
– Szkoła jest starsza ode mnie, ale wygląda znacznie lepiej niż ja – żartuje Wiktor Kamieniarz, dyrektor II LO. – Co prawda przez lata przeszła kilka zabiegów upiększających, ale były to kosmetyczne poprawki.

Telewizja Kablowa Koszalin ma już ćwierć wieku!

 Od lewej: prezes Zarządu TKK Jarosław Bihun, członkini Zarządu Agnieszka Szylko oraz wiceprezes Zarządu Kazimierz Okińczyc :: Fot: Magda Pater

W sobotę, 7 września, Telewizja Kablowa Koszalin świętowała srebrny jubileusz. Gala urodzinowa miała miejsce w sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej.

Wydarzenie prowadzili Monika Kuzio-Czapka i Paweł Leśny, dobrze znani abonentom z ekranu telewizyjnego. I to oni witali gości, którzy wypełnili widownię. Byli wśród nich politycy, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, burmistrzowie i wójtowie gmin ościennych, dyrektorzy największych firm i instytucji miejskich wszystkich dziedzin – od biznesu do kultury. Byli też kontrahenci – reklamodawcy i współpracownicy. Przyjechali przedstawiciele firm współpracujących – Canal Plus, NBC Uniwersal International, Eleven Sports. Fox Networks Group, dzięki którym oferta TKK jest taka bogata i zróżnicowana. Stawili się wszyscy pracownicy TKK i obu redakcji – TV Max oraz tygodnika „Miasto”.

Czytanie zmienia spojrzenie na świat

 Kontenery :: Fot: Magda Pater

Nowele, napisane w czasie pozytywizmu, nie cieszą się powodzeniem uczniów. Opisują trudne losy Polaków pod zaborami, walkę z germanizacją i rusyfikacją. Jednak są ważne dla podtrzymywania naszej tożsamości narodowej. Dlatego w tym roku to te utwory para prezydencka wybrała do Narodowego Czytania.

Koszalin był jedną z trzech tysięcy miejscowości w Polsce, w których akcja miała miejsce. Przygotowało ją Muzeum w Koszalinie, Koszalińska Biblioteka Publiczna i zespoły aktorskie, działające przy Centrum Kultury 105. Lekturę nowel rozpoczął Piotr Jedliński, prezydent Koszalina. „Katarynkę” autorstwa Bolesława Prusa czytali m.in. Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta miasta, a także radni miejscy: Krystyna Kościńska i Jan Kuriata.

Awantura o place zabaw

 Plac zabaw :: Fot: Magda Pater

Mieszkańcy osiedla Tysiąclecia nie doszli do porozumienia przy wyborze inicjatyw, które powinny być wykonane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Wydarzenie, które odbyło się 5 września w Szkole Podstawowej nr 4, miało chwilami burzliwy przebieg.

To już drugie osiedlowe spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Pracowni Pozarządowej, wspierającej Koszaliński Budżet Obywatelski. – Dyskutujemy z mieszkańcami o tym, co jest im w danym czasie najbardziej potrzebne na ich osiedlu, pomagamy wybrać najważniejsze inwestycje – wyjaśnia Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej. – Przy okazji mieszkańcy poznają siebie nawzajem, a niektórzy dopiero się dowiadują, na jakim osiedlu mieszkają i że działa tu rada osiedla, której mogą przez cały rok zgłaszać swoje uwagi i pomysły. Jedną z autorek pozytywnie ocenionego pomysłu jest Grażyna Kietrys, przewodnicząca Rady Osiedla Tysiąclecia, która zgodnie z nowymi przepisami, zgłosiła projekt placu zabaw przy ul. Głowackiego 13-15 jako osoba prywatna.

Na razie park zamiast lamp

 Park przy bunkrach :: Fot: Marcin Torbiński

Co jest ważniejsze? Bezpieczeństwo mieszkańców czy ładne miejsce, w którym mogą odpocząć na łonie natury? Wybór wcale nie jest oczywisty, o czym przekonali się uczestnicy spotkania na osiedlu Morskie. Zebrani mieli zdecydować, który pomysł na poprawę jakości życia w tej dzielnicy Koszalina będzie w 2020 r. wykonany w ramach budżetu obywatelskiego.

Pozytywną opinię merytoryczną przeszły dwie inwestycje, których koszt wyceniono na 114 tys. zł, czyli dokładnie tyle, ile wynosi pula dla każdego osiedla w tegorocznej edycji KBO. Dwudziestu mieszkańców zebranych w klubie Bałtyk przez 3 kwadranse żywo dyskutowało nad tym, czy wybrać budowę oświetlenia na parkingu i podwórku między ul. Rybacką a ul. Sienkiewicza, czy dokończenie parku na bunkrach w rejonie ul. Rybackiej.

Mistrzostwa na wagę życia i śmierci

 II Zachodniopomorskie Manewry Ratownictwa :: Fot: Magda Pater

Mimo obchodów 100-lecia Polski Czerwony Krzyż nie spoczywa na laurach i świętuje… szkoląc się w ratowaniu zdrowia i życia. W ostatni weekend sierpnia do Koszalina zjechały Grupy Ratownictwa PCK na IV Ogólnopolskie Mistrzostwa i II Zachodniopomorskie Manewry Ratownictwa. Mimo że wszystkie sytuacje były pozorowane, to stres uczestników realny.

Mistrzostwa odbywały się 30 sierpnia w trzech punktach miasta: Park Robin Hooda, Akademia Windhunter oraz Wodna Dolina. Wzięły w nich udział zespoły z Poznania, Bielska Białej, Warszawy, Przemyśla, Wrocławia, Opola i Trójmiasta. Nie zabrakło gości z Niemieckiego Czerwonego Krzyża DRK Rugia-Stralsund. Wszystkie drużyny musiały zaopatrzyć ofiary kilku różnych zdarzeń, np. utonięcia, oparzenia chemicznego, strzelaniny policji podczas starcia z kibolami czy wypadku przy wyrębie drewna.

Zadbają o plac zabaw

 Jedna z inwestycyjnych propozycji :: Fot: Magda Pater

Mieszkańcy osiedla Jamno-Łabusz jako pierwsi wybrali inicjatywy, które pojawią się w ich dzielnicy w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Po krótkiej, ale ożywionej dyskusji, wybrali osiem z jedenastu dopuszczonych pod głosowanie.

Spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Pracowni Pozarządowej, wspierającej KBO, miało miejsce w Zagrodzie Jamneńskiej 2 września. Frekwencja nie dopisała, bo w dyskusji wzięło udział 12 mieszkańców, w tym Adam Siepracki, członek Komisji Rewizyjnej Rady Osiedla Jamno-Łabusz i autor wszystkich inicjatyw, które przeszły pozytywną weryfikację. Ci, którzy dotarli na spotkanie, mieli pretensje do radnych osiedlowych, że nie przekazali do publicznej wiadomości daty i miejsca wydarzenia. – Ja się dowiedziałam o nim od sąsiada, bo w naszej części osiedla nie było żadnej informacji o tym – przyznała Edyta Podsiadły.

Żyć pełnią życia

 Integracja Ty i Ja :: Fot: Magda Pater

Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” od 16 lat udowadnia że „niemożliwe nie istnieje”, że bez względu na to, czy jesteśmy zdrowi, czy też dotknięci niepełnosprawnością – zawsze można żyć pełnią życia: intensywnie, twórczo i pięknie… Laureatów festiwalu poznaliśmy w piątkowy wieczór, 6 września.

Festiwal ciepłych emocji
Koszalińskiemu festiwalowi towarzyszy wyjątkowa atmosfera – powiedział prezydent Piotr Jedliński, uroczyście otwierając 16. edycję „Integracji”. – To festiwal dobra, ciepłych, pięknych emocji, które pozostają z nami cały czas i – przez małe festiwale – promieniują na całą Polskę, a nawet na Europę, gdzie też niesiemy swoją ideę integracji.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Praca – życie – scenariusz dla każdego”. Problemowi aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych poświęcone są spotkania, konferencje naukowe, happeningi i wykłady. Ten temat obecny jest również w konkursowych filmach oraz w cyklicznej wystawie „Fotokonfrontacje”, na której w tym roku można podziwiać fotogramy autorstwa Wojciecha Szweja (koordynatora projektu), Stanisława Składanowskiego i Mariusza Króla.

 

Nie wolno zapomnieć o dawnych zbrodniach

 Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej :: Fot: Magda Pater

Dokładnie 1 września 1939 r., 80 lat temu od ataku Niemiec na Polskę, rozpoczęła się II wojna światowa. Trwała ona 6 lat i pochłonęła ponad 50 mln ludzkich istnień. Podczas walk na frontach, bombardowań, łapanek i w niemieckich obozach koncentracyjnych zginęło ok. 6 mln Polaków.

Tylko w pierwszym miesiącu walk Polacy wsławili się obroną półwyspu Westerplatte i Poczty Polskiej w Gdańsku, zginęło 66 tys. naszych żołnierzy i oficerów, a 134 tys. zostało rannych. Uroczystości patriotyczne w naszym mieście rozpoczęły się w niedzielę, 1 września, o godz. 11 przed pomnikiem Martyrologii Narodu Polskiego na Cmentarzu Komunalnym. Nie są one organizowane po to, by świętować wojenną tragedię, ale by oddać hołd i podtrzymać pamięć o wszystkich Polakach, którzy oddali zdrowie i życie za wolną ojczyznę.

 

Strona 10 z 1399

Oglądasz teraz: Start