Miasto - Tygodnik Koszaliński

Orkiestrowy rekord

 Rekordowy wynik finału :: Fot: Magda Pater

Prezydent Koszalina podziękował w ratuszu wszystkim, którzy wzięli udział w styczniowej kweście dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wolontariusze koszalińskiego sztabu zebrali 376,880,67 zł. To kolejny rekord. Rok temu była to kwota 361.146,54 zł.

Podczas 27. finału, który odbył się 13 stycznia, wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Deklarowana kwota wpłat z całej Polski to 92.143.798 zł.

Nagroda za naukę

 Rozdanie nagród :: Fot: Magda Pater

68 osób z powiatów podlegających Delegaturze Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Koszalinie otrzymało stypendium Prezesa Rady Ministrów. To nagroda za ich wyniki w nauce w minionym roku szkolnym.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów może uzyskać uczeń, który zdał z wyróżnieniem do następnej klasy, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen. Może to być także uczeń, który ma szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskuje w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy ma wyniki minimum dobre. Stypendium przyznaje się jednemu uczniowi danej placówki od września do czerwca w danym roku szkolnym. Wynosi ono 258 zł miesięcznie.

Psi dawca na wagę złota

 Podczas transfuzji :: Fot: Archiwum prywatne

Niewinna zabawa przerodziła się w walkę o życie. Suczka Anny Stefanowskiej podczas wieczornego spaceru poważnie się zraniła. Dwuletnia golden retrieverka chwyciła patyk, który wbij się jej w podniebienie. Okazało się, że czworonóg wymaga transfuzji, i tak zrodził się pomysł, aby w Koszalinie powstał niestacjonarny bank krwi dla psów. Zainteresowanych właścicieli czworonogów nie brakuje.

Koniec stycznia. Wieczór. Anna Stefanowska i jej mąż zabrali suczkę na ostatni tego dnia spacer. – Wszystko wydarzyło się w ułamku sekundy – wspomina wypadek właścicielka golden retrieverki. – Arya chwyciła patyk i zaczęła podskakiwać, a on wypadł jej z pyska, wbił się w ziemię, a ona nadziała się na niego.

Nie daj się pokonać przemocy

 Podczas warsztatów :: Fot: Magda Pater

Koszalińskie Centrum Praw Kobiet działa od miesiąca i nie narzeka na brak pracy. Już kilkanaście osób zgłosiło się do placówki, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Era Kobiet”, aby otrzymać pomoc. W siedzibie organizacji można było wziąć udział w warsztatach pt. „Skuteczna pomoc osobom uwikłanym w przemoc”. Poprowadził je Grzegorz Hamera z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Przemoc ma różne formy i może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Podobnie sprawcą przemocy może być zarówno kobieta, mężczyzna, jak i dziecko. Co robić, gdy spotkamy się z nią osobiście lub dotknie ona kogoś w naszym otoczeniu? Należy reagować, jak najszybciej, zgłaszać niepożądane zachowania najbliższym, policji, prokuraturze, pracownikowi socjalnemu. Dzieci mogą się zwrócić do nauczyciela, szkolnego pedagoga czy psychologa, pielęgniarki.

Puste muzeum

 Muzeum przy ul. Piłsudskiego :: Fot: Magda Pater

W niektórych opisach mówi się o tym obiekcie „willa”, ale ten budynek prawdopodobnie nigdy nie był „jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym”, choć zgodnie z definicją jest okolony niewielkim ogrodem.

Na zdjęciach sprzed 1945 roku budynek ma widoczny nad wejściem napis „Heimatmuseum”, co oznaczało, że mieściło się tu muzeum regionalne. Zbudowano go na przełomie XIX i XX w., w stylu neoklasycystycznym, z cegły. Najpierw był lub miał być siedzibą banku rolnego, po I wojnie światowej zmienił na krótko przeznaczenie, by ostatecznie stać się siedzibą muzeum. Pierwsza wystawa odbyła się tu w 1912 roku, ale formalna historia muzealnictwa w Koszalinie liczy się od roku 1929.

Opowieść o trzech nałogach

 Jacek Kawalec :: Fot: Magda Pater


21 lutego na scenie Teatru Propozycji „Dialog” wystąpił popularny aktor Jacek Kawalec w reżyserowanym przez Dariusza Szadę-Borzyszkowskiego monodramie „Ta cisza to ja…” autorstwa Jana Jakuba Należytego. Aktor, którego znamy z ekranów telewizyjnych i kojarzymy przede wszystkim z rozrywką.

Przypomnijmy więc, że jako pierwszy prowadził program „Randka w ciemno", występował również w telewizyjnych widowiskach rozrywkowych „Taniec z gwiazdami” i „Twoja twarz brzmi znajomo”. Tym razem jednak ukazał zupełnie inne sceniczne oblicze. I to od pierwszej poruszającej sceny, kiedy światło reflektora wydobywa z mroku twarz brudnego, zmęczonego mężczyzny, który właśnie próbuje odebrać sobie życie…

Co potrafi ozobot?

„Młody inżynier programista” to projekt tworzony przez Politechnikę Koszalińską oraz Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży. Właśnie zakończył się jego pierwszy cykl edukacyjny i trwa nabór do udziału w drugim. Rekrutacja trwa od 4 do 22 lutego.
Rok temu Politechnika Koszalińska przystąpiła do 2. edycji konkursu „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”, którego celem jest aktywizacja środowisk około akademickich, przez wsparcie projektów skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. – Po sukcesie poprzedniej edycji konkursu (podczas zajęć uczniowie koszalińskich szkół brali udział w budowie drona) przygotowaliśmy projekt trwający przez dwa lata, skierowany tym razem nie do 40, lecz 280 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Koszalina i okolic (do 100 km) – mówi kierownik projektu, prorektor ds. studenckich – prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Królikowski.

Jedzmy pączki – tradycja zobowiązuje

 Prosto z pieca :: Fot: Magda Pater

Klasyka gatunku to lekko spłaszczona na biegunach ciemnozłota kula z jaśniejszą obwódką w miejscu, gdzie Ziemia ma równik, oblana lukrem i z nadzieniem z konfitury różanej – to pączek, w ciągu roku starający się zwrócić naszą uwagę wśród wielu innych i bardziej wymyślnych ciast i ciastek.

Raz w roku ma swój dzień! Jest wtedy prawdziwym królem, a cukiernie i piekarnie nie nadążają z wyjmowaniem kul z wrzącego tłuszczu. Tym dniem jest Tłusty Czwartek, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W tym roku przypada na 28 lutego. A potem, od środy, 6 marca zaczyna się w kalendarzu chrześcijańskim Wielki Post, trwający aż do Wielkanocy.

Matematyka przyszłości na Politechnice Koszalińskiej

Nagrody dla przyszłych programistów Do tej pory nauczanie matematyki kojarzyło się przede wszystkim ze staniem przy tablicy. Teraz ma się to zmienić. To wszystko dzięki międzynarodowemu projektowi „Engimath. Matematyka on-line model w edukacji”, którego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego modelu nauczania matematyki. Wszystko po to, aby zwiększyć zaangażowanie studenta w proces uczenia się.
Nowatorski kurs matematyczny to także bogata wymiana międzykulturowa. Inspiracja przyszła spontanicznie, bo podczas wymiany naukowej na jednej z fińskich politechnik w 2016 roku. To tam dr inż. Anna Cellmer, polska koordynatorka projektu, spotkała irlandzkiego profesora, który miał kluczowe znaczenie dla całego przedsięwzięcia.

Strona 10 z 1386

Oglądasz teraz: Start