Miasto - Tygodnik Koszaliński

Dziki są, autobusu brak

Mieszkańcy osiedla Rokosowo jak co roku spotkali się z władzami Koszalina. Spotkanie w Klubie Osiedlowym Zacisze zorganizowała Rada Osiedla Rokosowo.
Problemy osiedla to głównie: krzywe, dziurawe chodniki, brak dróg. No i z roku na rok coraz więcej dzików.Mieszkańcy tradycyjnie narzekali na brak połączenia autobusowego między starą i nową częścią Rokosowa (ul. Paderewskiego, Hallera).

Porozmawiajmy o miejskiej komunikacji

Stowarzyszenie Społeczny Instytut Obywatelski „Obywatele dla regionu” zaprasza na otwartą debatę pt. „Autobusem po Koszalinie, czyli jaka komunikacja miejska?”
Debata odbędzie się 13 czerwca, o godz. 17.00, w City Boksie na Rynku Staromiejskim.Będzie dotyczyć opinii i potrzeb mieszkańców Koszalina związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej w naszym mieście. W czasie debaty przedstawione zostaną wyniki sondażu, który został przeprowadzony w maju br.  
(ejm)

Powstaje Izba Pamięci

W pomieszczeniach Zespołu Szkół Plastycznych powstaje Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będzie tam odtworzona cela więzienna lat stalinowskich.

Będą też eksponaty związane z umundurowaniem, uzbrojeniem, dokumentami i innymi pamiątkami związanymi z walką   i oporem tych, którzy nie godzili się z sowiecką okupacją i władzą komunistyczną. Pomysłodawca i koordynator utworzenia Izby, dr Zenon Kachnicz, zwraca się z prośbą do tych osób, które mogą przekazać lub udostępnić wszystko to, co może wzbogacić to miejsce pamięci. Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; tel. 509896494.

„Leśna Piątka 2018

   Leśna Piątka   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

W czwartek, 14 czerwca, odbędzie się trzeci bieg przełajowy cyklu „Leśna Piątka 2018” na dystansie 5 km. Start o godz. 19 na parkingu rozpoczynającym leśną ścieżkę edukacyjną Nadleśnictwa Karnieszewice przy ul. Słupskiej w Koszalinie.

Organizatorem imprezy są Stowarzyszenie Sport, rekreacja i wolontariat „SFX”, Nadleśnictwo Karnieszewice oraz Grupa Ratownictwa PCK Koszalin. Więcej informacji na stronie internetowej: www.5.biegnijmy.pl (matb)

Kwiaty u amazonek

Zarząd Stowarzyszenia Koszaliński Klub Amazonka zaprasza koszalińskie amazonki na spotkanie muzyczne z Zespołem Śpiewaczym „Kwiaty Polskie” z Tymienia 12 czerwca o godz. 17 w siedzibie klubu przy ul. Morskiej 9.

Konsultować czy nie konsultować?

Rozpoczęły się zapowiadane od wielu miesięcy konsultacje społeczne, dotyczące przyszłości stadionu im. Stanisława Figasa. Ratuszowi urzędnicy przygotowali ankietę, która ma zdiagnozować nastawienie koszalinian do budowy nowego obiektu.
Co do samych konsultacji mam mieszane uczucia. Z jednej strony ankiety dają, moim zdaniem, fałszywe poczucie sprawczości, z drugiej – często okazuje się, że w żaden sposób nie wpływają na decydentów, bo głos koszalinian nie zawsze brany jest pod uwagę. Tak było, gdy grupa mieszkańców protestowała przeciwko przeniesieniu pomnika Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy. Sprzeciw sprzeciwem, a postument i tak stanął w parku miejskim.

Filmy idące pod prąd

   Filmy idące pod prąd   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

61 filmów obejrzą widzowie i jurorzy 37. Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, który potrwa w dniach 18-23 czerwca.  Ogólnopolskiemu wydarzeniu kinowemu, będą towarzyszyć warsztaty, dyskusje i koncerty.

Festiwal organizują Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Gmina Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105. Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (po odwołaniu się od wcześniejszej negatywnej decyzji MKiDN), Województwa Zachodniopomorskiego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Zderzenie z fałszywą przestrzenią

Widząc martwego ptaka, leżącego na chodniku, mało kto zastanawia się nad przyczyną jego śmierci. Zdechł i już. Okazuje się jednak, że to my, ludzie, przykładamy rękę do przetrzebiania latających gatunków.

Zmienia się architektura wokół nas, stają nowoczesne budynki, ale ptaki na modzie budowlanej się nie znają, a w zderzeniu ze szklaną przeszkodą są bez szans.

NAD MORZEM

Pogoda dopisuje i zachęca do aktywnego wypoczynku. Okolice Koszalina obfitują w miejsca, które powinno się odwiedzić, ale nie zawsze to doceniamy i bywa, że nad morze częściej jeżdżą nasi rodacy z głębi Polski.

Jeśli już jednak zdecydowaliśmy się na przykład zobaczyć, co dzieje się nad morzem, to polecam wyprawę rowerem do Mielna i jazdę w stronę Unieścia i Łaz. Trasa piękna, z jednej strony jezioro(umierające, niestety), z drugiej morze.

Strona 10 z 1331

Oglądasz teraz: Start