Miasto - Tygodnik Koszaliński

Nowa stara ulica

To będzie jedna z największych inwestycji drogowych w Koszalinie. Kosztem ponad 30 milionów złotych zostanie gruntownie przebudowana ulica Władysława IV.
Inwestycja ma związek z budowaną drogą ekspresową S6. Nowa Władysława IV będzie ulicą dojazdową do węzła ekspresówki, który budowany jest pomiędzy osiedlami Unii Europejskiej a Jamno. Modernizacja Władysława IV ma objąć odcinek od ronda im. gen. Maczka aż do wspomnianego węzła. Na tę realizację koszaliński samorząd otrzymał od zarządu województwa dofinansowanie - 32,5 miliona złotych. Cała wartość modernizacji drogi to 40 milionów złotych.

Dla młodzieży i dorosłych

Klub „Kanion” KSM "Przylesie" zaprasza na rysunek i malarstwo. Zajęcia dla młodzieży i dorosłych w każdym wieku.

Nauka rysunku i malarstwa na różnych poziomach - podstawy kompozycji, proporcji i rysowania z obserwacji. Spotkania z artystą odbywają się w poniedziałki w godz. 17-18 (młodzież), środy w godz. 17.30-19 (dorośli), czwartki godz. 10-11.30 (seniorzy). Zapisy i bliższe informacje: Klub „Kanion" ul. Krzyżanowskiego 26, tel. 94/343 50 52: 94/343 80 96.

Książki 100-lecia

Z okazji obchodów 100 - lecia odzyskania niepodległości Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza Czytelników do udziału w głosowaniu na najlepsze książki stulecia. 11/11 to ranking stworzony z propozycji wybranych przez pracowników Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
Korzystając z dowolnej przeglądarki należy wybrać 11 tytułów z listy i oddać głos. Głosować można pod linkiem: https://www.biblioteka.koszalin.pl/biblioteka/wydarzenia/glosowanie

Trzynasta fala

Bałtycka Galeria Sztuki CK105, ul. Zwycięstwa  zaprasza 16 listopada o godz.18 na otwarcie 13. Wystawy Interdyscyplinarnej „Fala”.

To doroczna prezentacja dorobku koszalińskich  i krajowych artystów.

Młodzieży czytanie

Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz Koszalińska Biblioteka Publiczna zapraszają 20 listopada  o godz.10 na III edycję akcji „Młodzieży Czytanie".

Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. Zamiarem organizatorów jest także kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie, do której 8 września br. zachęcał wszystkich Polaków Prezydent RP Andrzej Duda.

Zagroda Jamneńska – wkrótce otwarcie

  Zagroda Jamneńska     ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Praca ma budowie Zagrody Jamneńskiej w Jamnie wre. Chałupa ma już piękne okna z błękitnymi futrynami, a na podwórze wchodzi się przez okazałą bramę.
Cała zagroda jest okolona zwykłym, sztachetowym płotem. Deski jeszcze lśnią żółto, ale wkrótce zostaną, tak, jak brama pomalowane na czarno. - Brama zbudowana jest zgodnie z dokumentacją z Jamna – zapewnia Ewa Pliszka, kierownik działu etnografii Muzeum w Koszalinie. - Kryta strzechą, podobnie, jak inne zabudowania.

Niezłomny Romantyk

  Niezłomny Romantyk     ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Rozmowa z marszałkiem Józefem Piłsudskim, która mogłaby się odbyć, gdybym go spotkał.

Rozmowę tę stworzyłem z zestawienia fragmentów udokumentowanych pismem myśli Józefa Piłsudskiego, będących odpowiedzią na moje pytania. Dokonane przeze mnie zmiany w jego wypowiedziach zaznaczyłem kursywą (zabieg ten zastosowałem tylko w nielicznych przypadkach, kiedy zachodziła konieczność dopasowania poszczególnych sformułowań słownych do percepcji dzisiejszych czytelników, np. zmiana czasu teraźniejszego na czas przeszły). W przypisach podałem źródła tekstowe, z których korzystałem.

Precz z jesienną chandrą

Kiedy na zewnątrz szybciej robi się ciemno, pogoda płata figle, a my coraz częściej robimy się marudni i nie dbamy o swój wygląd, to może to oznaczać jesienną chandrę.

Mimo że w tym roku słoneczna aura w wakacje nas nie opuszczała, warto znać kilka prostych trików, które pomogą nam złagodzić lub całkowicie wyeliminować ponury nastrój. Ten stan może pojawić się już całkiem niedługo. Na szczęście głowa do góry, bo jesienna chandra szybko mija!Chandra może dotyczyć każdego człowieka, niezależnie od wieku.

Nie zapominajmy o Chełminiakach

5 listopada 1982 roku władza komunistyczna pod pozorem ćwiczeń wojskowych pozbawiła wolności ponad 300 osób. Byli to też mieszkańcy Koszalina i okolic. Stosowano wobec nich szykany i represje.

Nikt nie miał wątpliwości, że zostali przywiezieni do Chełmna, bo są „niewygodni politycznie”. W poniedziałek, 5 listopada, uczczono 36. rocznicę przymusowego odizolowania związkowych działaczy. Złożono kwiaty pod pomnikiem „Solidarność w Wojskowym Obozie Internowania”, który znajduje się przy cmentarzu.

Strona 10 z 1369

Oglądasz teraz: Start