Miasto - Tygodnik Koszaliński

W WAKACJE - NIE DAJ SIĘ USTRZELIĆ ZŁODZIEJOWI!

Autorska kampania profilaktyczna Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie pt. „Nie daj się ustrzelić złodziejowi!” jest prowadzona już kolejny rok.

Pomysł na akcję zrodził się na podstawie obserwacji i analiz, z których wynika, że wielu kradzieżom można zapobiec stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jak się okazuje, nie ma znaczenia wiek, płeć ani miejsce, w którym się znajdujemy. Na to, czy staniemy się ofiarą kradzieży, ma wpływ nasze zachowanie, beztroska, nieostrożność czy nieuwaga, o które bardzo łatwo podczas wakacyjnego odpoczynku.

Wolność dziecka jest najważniejsza

Nauka nie poszła w las – mówi stare porzekadło. Tymczasem nauka w lesie to dość nowy pomysł na edukację najmłodszych. Leśne przedszkola działają już na świecie i w Polsce. Podobna placówka powstaje w Koszalinie.

Pierwsze leśne przedszkola powstały w Danii i rozprzestrzeniły się na inne kraje skandynawskie. Ich twórcy i rodzice dzieci, które uczęszczały do takich placówek, zwracają uwagę na wzrost kreatywności i odporności swoich pociech.

WIĘCEJ W NOWYM WYDANIU TYGODNIKA MIASTO

Szkoły pracują bez uczniów

Wakacje to tradycyjnie czas remontów w koszalińskich placówkach oświatowych. W tym roku ich ważną część stanowi ocieplenie budynków nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.

Dotyczy to Szkoły Podstawowej nr 10 oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Placówka przy ul. Chopina 42 będzie miała ocieplone ściany zewnętrzne, wymienioną instalację centralnego ogrzewania oraz wybudowaną wentylację mechaniczną w salach gimnastycznych i kuchni właściwej.

„Integracja” za miesiąc

   „Integracja” za miesiąc        ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

34 filmy z całego świata, koncerty, wystawy i spotkania z niezwykłymi ludźmi. W dniach  4 - 8 września w Koszalinie po raz 15. odbędzie się Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”.

Do konkursu zakwalifikowano 7 filmów amatorskich, 12 fabularnych i 15 dokumentalnych. Wszystkie dotykają problematyki osób z niepełnosprawnościami. Obradom jury w tym roku będzie przewodniczył Łukasz Maciejewski. Skład oceniających uzupełnią Urszula Grabowska, Małgorzata Zajączkowska, Sebastian Stankiewicz i Tomasz Karcz.

AZS z Kucharkiem i z licencją na grę

AZS Koszalin S.A. nadal kompletuje skład drużyny, która w sezonie 2018/2019 występować będzie w Energa Basket Lidze. Kolejnym zawodnikiem, który bronić będzie barw AZS został 25-letni Maciej Kucharek. Podpisał on kontrakt z koszalińskim klubem do końca sezonu.
Maciej Kucharek mierzy 204 cm i gra na pozycji niskiego skrzydłowego. W poprzednim sezonie reprezentował on barwy MKS Dąbrowa Górnicza. Zagrał w 33 spotkaniach i zdobywał średnio 5,7 pkt. oraz zaliczał 2,5 zbiórki.

Kultura (nie)dostępna

Odwiedziłem ostatnio Filharmonię Koszalińską. W tygodniu, około południa. Zamknięte frontowe wejście. Do środka można dostać się jedynie bocznymi drzwiami. W środku pusto.

Na kasie napis „zaraz wracam”. Dookoła rozstawione czerwono-białe taśmy. Widok jak z miejsca zbrodni, gdzie zaraz przyjdzie prokurator wykonywać czynności śledcze. Nie chodzić, nie deptać, nie dotykać, nie oddychać... A przecież to budynek użyteczności publicznej, instytucja kultury! Dlaczego nie może być dostępna dla spacerowiczów i turystów?

Szanty i poezja śpiewana

Klub Kawałek Podłogi, ul.Piastowska 21 zaprasza 11 sierpnia o godz.19 na koncert szant i piosenek turystycznych „Wakacje z piosenka i gitarą”.

Wystąpią Kamil Badzioch z Gdańska, Przemysław Mordalski oraz organizator  Wacław Nowicki z zespołem (Stenia Cuper, Ela Taborek, Bogusia Wasilewska). W programie piosenki z Krainy Łagodności, szanty i przeboje turystyczne.(dj)

Upał

Dawno nie mieliśmy takiego lata. Temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza, woda w Bałtyku i jeziorach ciepła, plaże zatłoczone do granic ich pojemności, Polacy odpoczywają.
Przy okazji możemy sobie poobserwować najnowsze trendy mody i zachowania rodaków w miejscach publicznych. Jeśli chodzi o modę, to wiele się zmienia, ale nawyki z lat poprzednich pozostają.

Osiedle zamiast fabryki?

Po sianowskiej fabryce zapałek w Sianowie, otwartej w 1845 r., został tylko komin. Niegdyś największy zakład pracy w gminie prowadził produkcję do 2007 r. Potem zadłużony zakład zbankrutował i przejął go syndyk.

Osiem lat temu teren fabryki wraz z budynkami trafił w prywatne ręce. Nowy właściciel miał różne pomysły na zagospodarowanie siedmiohektarowej powierzchni. Wszystko wskazuje na to, że ostatecznie powstaną tam bloki mieszkalne, zwłaszcza że teren należy do dużego środkowopomorskiego dewelopera.

Strona 10 z 1344

Oglądasz teraz: Start