Miasto - Tygodnik Koszaliński

Rycerze, nimfy i znaki Zodiaku

  :: Fot: Magda Pater

Do 9 lutego można oglądać w galerii Ratusz (I piętro) prace koszalinianki Bernadety Pewniak. Autorka zatytułowała swoją pierwszą indywidualną wystawę „Bukiet rozmaitości”.
Maluje od 20 lat, jest samoukiem. Zapewnia, że interesuje ją szeroki wachlarz tematów – od martwej natury, przez pejzaże i akty. Ale na wystawę wybrała to, co chyba lubi najbardziej i najchętniej maluje – portrety. Wśród 28. prac zaledwie cztery to kompozycje kwiatowe. Pozostałe, nawet te z nowego cyklu „Znaki Zodiaku” są portretami. I są różne. Uwagę zwraca wizerunek, obecnego zresztą na wernisażu, Mikołaja Kobusa, który patrzy na widza przenikliwie.

Parking niezgody

     :: Fot:  Magda Pater

Ratusz przygotował projekt planu zagospodarowania przestrzennego terenu przy galerii Emka. Dodatkowo urzędnicy zadecydowali, że zaledwie kilka metrów od budynku przy ulicy Akademickiej stanie wielopoziomowy parking. Na takie rozwiązanie mieszkańcy jednak nie chcą się zgodzić, a swojemu niezadowoleniu dali wyraz podczas poniedziałkowego spotkania w magistracie.

 

Dialog inauguruje rok jubileuszowy

Teatr Propozycji „Dialog”, mający od początku swego istnienia siedzibę w Domku Kata przy ul. Grodzkiej 3, rozpoczyna obchody swojego 60-lecia. Rok jubileuszowy zainauguruje spektakl „Magia słowa” w reżyserii Marzeny Ercolani. Przedstawienie zostało złożone z poezji i prozy wybitnych twórców polskich – Jerzego Broszkiewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Jarosława Iwaszkiewicza, Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza i Juliana Tuwima. Powstał spektakl nastrojowy, efektownie skomponowany z dynamicznych, scenicznych obrazów.

W nowy rok z podwyżkami

Ciepło, śmieci, żywność, paliwa – nowy rok to, niestety, czas podwyżek. Nie unikną ich również koszalinianie. Więcej już od połowy stycznia zapłacimy za ogrzanie mieszkania bądź domu. – Trzeba będzie planować miesięczny budżet z ołówkiem w ręku – kwitują mieszkańcy.
Czego jak czego, ale podwyżek nie lubi nikt. Z nowym rokiem każdy ogląda dokładnie swój portfel, liczy wydatki i zastanawia się, czy z domowego budżetu sporo ubędzie. W tym roku też pogimnastykujemy się nieco nad wydatkami.

Krajobraz po sztormie

     :: Fot:  Magda Pater

Za nami pierwsze noworoczne zawirowania na morzu. Wiatr dochodził momentami nawet do 11 stopni w skali Beauforta. Jak zwykle, nie obyło się bez strat w starciu z żywiołem. Na szczęście w porównaniu do całego obwodu Ustronia Morskiego, szkody w obrębie Mielna i okolic nie są duże. Mimo to wymagają jednak odpowiedniego zaangażowania ze strony właściwych służb.

„PRO-KONTRA” zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne " PRO – KONTRA " im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na otwarte spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się 16 stycznia (środa) o godz. 16 w siedzibie Unii Pracy przy ul. Piłsudskiego 11-15. Tematyką spotkania będzie "Sytuacja polskiej lewicy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego".

Koszalińska wąskotorówka razem z WOŚP

Podczas zbiórki WOŚP, 13 stycznia o godz. 11 odbędzie się wyjazd do Rosnowa, gdzie na wszystkich będzie czekać ognisko. Zamiast biletu-datek na Wielką Orkiestrę. Wyjazd z Rosnowa o 13, planowany przyjazd do Koszalina o 14.10.

Jary Oddział Zamknięty

Już po raz 27. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Koszalinianie 13 stycznia udowodnią, że pomaganie jest dziecinnie proste. Pieniądze ze zbiórki przeznaczone będą na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Tego dnia w Koszalinie zorganizowane będą różne atrakcje. W części artystycznej, która odbywać się będzie przy koszalińskim ratuszu, w godz. 14-20 wystąpią artyści z Koszalina i okolic. Po 20 usłyszeć będzie można zespół Jary Odział Zamknięty. Wstęp jest wolny

Koncert kolęd i pastorałek

Już w najbliższą sobotę, 12 stycznia, po mszy świętej o godz. 18, w koszalińskiej katedrze odbędzie się występ Chóru Kameralnego CK 105 pod dyrekcją Kamila Szafrana oraz Chóru Koszalin Canta pod batutą Ewy Szeredy.

Strona 10 z 1378

Oglądasz teraz: Start