Miasto - Tygodnik Koszaliński

Centrum przesiadkowe na Wąwozowej

 Centrum przesiadkowe :: Fot: Magda Pater

Zasłużona pętla autobusowa przy ulicy Wąwozowej przejdzie gruntowną modernizację. Dzięki unijnemu dofinansowaniu to miejsce ma zmienić się w Centrum Przesiadkowe z prawdziwego zdarzenia. Prace ruszą lada dzień.

Ta inwestycja planowo powinna się już dawno skończyć. Nie miała jednak szczęścia do przetargów. Aż siedem z nich zakończyło się niepowodzeniem. Zmieniano jednak koncepcje, budżet, formy finansowania i w końcu się udało. Za najatrakcyjniejszą uznano ofertę firmy Domar, która zobowiązała się zrealizować budowę do końca października tego roku za 6 milionów 756 tysięcy złotych. Dofinansowanie w ramach inwestycji niskoemisyjnych dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) wyniesie 3 miliony 740 tysiące złotych.

Codzienne mądrości i układanie sari

 Festiwal Indii w Mielnie :: Fot: Marcin Torbiński

W dniach 16-18 lipca w centrum Milena trwał kolejny Festiwal Indii organizowany od trzydziestu lat przez Fundację Viva Kultura. To impreza objazdowa, wędruje przez całe wakacje po Polsce. Z Mielna pojechała do Międzyzdrojów, a potem wyznawców Kriszny spotkają uczestnicy festiwalu Pol'and'Rock w Kostrzyniu.

Festiwal nie od początku gościł w Mielnie i miał przerwy, ale od sześciu lat co roku na głównej ulicy rozkwitają kolorowe namioty, a ze sceny płynie zaśpiew „hari kriszna, hari rama”. I nieodmiennie ściągają tu tłumyzarówno letników mieleńskich, jak i tych z okolicznych miejscowości wczasowych.

Wakacyjna wizytówka Koszalina

 Hela i Marian, czyli kabaret Koń Polski :: Fot: PAP

Festiwal Kabaretu na stałe wpisał się w kalendarz wakacyjnych wydarzeń w mieście. W tym roku impreza i jej twórcy świętować będą jubileusz 25–lecia, a gospodarze – Marian i Hela – srebrne wesele.

Leszek Malinowski, pomysłodawca i organizator Festiwalu Kabaretu, a także członek „Konia Polskiego” tak wspomina swoje początki na scenie: – Zadebiutowałem z kolegami w 1980 roku na Przeglądzie Akademickich Form Kameralnych w klubie Kreślarnia, na którym otrzymaliśmy wyróżnienie – mówi. – Na zakończenie odbył się kabareton w amfiteatrze, w którym wzięliśmy udział. Pozwoliliśmy sobie nawet na żart polityczny, bo wnieśliśmy na scenę ponton i ogłosiliśmy, że zamierzamy uciekać z kraju. Nazywaliśmy się wtedy „Złota Kaczka”.

Sukces koszalińskich żeglarzy

 Marta Kozieł, Borys Boratyński i Marcin Staniewicz :: Fot: Magda Pater

Troje podopiecznych Yacht Klubu Koszalin wywalczyło awans na Mistrzostwa Europy. Niestety, z powodu problemów finansowych w zawodach weźmie udział tylko jedna zawodniczka – Marta Kozieł.

Młodzi żeglarze regularnie zdobywają medale na imprezach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Tym razem troje z nich – Marta Kozieł, Hanna Gronek i Marcin Staniewicz wywalczyło możliwość startu w Mistrzostwach Europy w kategorii juniorów. Wydarzenie odbędzie się w połowie lipca w Danii. – To nie jest nasz pierwszy sukces, bo klub zdobywał już medale Mistrzostw Polski, a do Mistrzostw Europy kwalifikujemy się co roku, bo zawodnicy są już na takim poziomie, że nie dadzą sobie odebrać tej szansy – mówi z dumą Borys Boratyński, trener Yacht Klubu i dodaje: – Jednak czynniki ekonomiczne sprawiły, że nie jesteśmy w stanie wysłać na zawody całej ekipy.

VI Forum Edukatorów Archiwalnych

 Podczas VI Forum Edukatorów Archiwalnych :: Fot: Marcin Torbiński

8 i 9 lipca koszalińskie Archiwum Państwowe było gospodarzem VI Forum Edukatorów Archiwalnych adresowanego do archiwistów, nauczycieli, historyków i wszystkich sympatyków edukacji archiwalnej. W FEA uczestniczyło 40 osób z Kielc, Koszalina, Krakowa, Łodzi, Opola, Płocka Szczecina, Torunia i z Warszawy – przedstawicieli archiwów państwowych i środowisk uniwersyteckich.

Tematem spotkania były publikacje wydawane przez archiwa i inne instytucje zajmujące się szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym oraz możliwości wykorzystywania wydawnictw w edukacji archiwalnej. – Forum Edukatorów Archiwalnych jest projektem cyklicznym i powstało jako oddolna inicjatywa archiwistów pracujących w archiwach państwowych, zakładowych oraz uniwersyteckich i zajmujących się popularyzacją zasobów archiwalnych – powiedziała Joanna Woźniak z koszalińskiego Archiwum. – Wśród nich jest grupa specjalistów w zakresie edukacji archiwalnej pochodząca przede wszystkim z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. I właśnie w tym mieście przed sześcioma laty odbyło się I Forum. Debatowano wówczas na temat oferty edukacyjnej, jaką archiwa mogą zaproponować szkołom, nauczycielom i uczniom.

Wystawa malarstwa i rzeźby

 Beata Jasionek i Krzysztof Rapsa :: Fot: Magda Pater

Od 28 czerwca w Centrali Artystycznej można zwiedzać wyjątkowo interesującą wystawę malarstwa i rzeźby. Twórcami plastycznych dzieł jest dwoje koszalińskich artystów – Beata Jasionek i Krzysztof Rapsa. Beata Jasionek, utalentowana scenografka i projektantka kostiumów, od wielu lat związana jest z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym. Jej oryginalne i efektowne prace dodają blasku spektaklom wystawianym na koszalińskiej scenie, doskonale podkreślając charakter teatralnych widowisk.

Przyznaje, że kiedyś miała ambicję malowania obrazów, lecz prace malarskie realizowane na potrzeby teatru w pełni zaspokajają jej potrzebę obcowania z tą techniką. A ponadto, wielką artystyczną pasją Beaty są rzeźby – bardzo niekonwencjonalne i niezwykle interesujące, które właściwie są przestrzennymi instalacjami wykonanymi z misternie splecionych metalowych pręcików. Przyciągają wzrok swoimi kształtami, pozostawiając jednocześnie wiele miejsca na interpretację.

Zarabiają na krzywdzie zwierząt

 Psy z pseudohodowli podczas interwencji :: Fot: Bogumiła Tiece

Gdy rasowe zwierzę kosztuje zdecydowanie mniej niż zwykle, powinniśmy nieco bliżej przyjrzeć się sprawie, ponieważ może ono pochodzić z tzw. pseudohodowli. Jest to rodzaj więzienia dla zwierząt, które z zewnątrz ma przypominać normalną hodowlę, ale rzeczywistość jest zgoła inna…

Dzięki interwencji koszalińskiego oddziału Towarzystwa nad Zwierzętami oraz policji udało się uratować 23 psy rasy West Highland White Terrier z lokalnej pseudohodowli, która mieściła się przy ul. Połczyńskiej. – Nie wiemy, jak długo działała. Dostaliśmy na początku [zeszłego] tygodnia zgłoszenie zaniepokojonych ludzi, którzy słyszeli szczekanie, ujadanie i skowyt psów. W środę [tj. 26 czerwca] udałam się z koleżanką na miejsce – opowiada starsza inspektor koszalińskiego oddziału TOZ i radna Bogumiła Tiece.

Ratownik nie zwalnia od opieki

 Ratownicy na start :: Fot: Magda Pater

Muszą mieć nienaganne zdrowie fizyczne i odporność psychiczną oraz inne cechy charakteru, aby podjąć się pracy ratownika na plaży. Od 1 lipca na 17 kąpieliskach w gminie o bezpieczeństwo kąpiących się dba prawie siedemdziesiąt osób. W większości bardzo młodych.

Praca ratownika nie polega tylko na całodziennym siedzeniu na wieży i oglądaniu wypoczywających turystów. Nie polega też na pilnowaniu dzieci tych, którzy zajmują się pogawędką przy alkoholu czy sprawdzaniem wiadomości w smartfonie. Opieka nad dziećmi jest zadaniem rodziców lub opiekunów. Bycie ratownikiem na plaży to odpowiedzialne zajęcie, wymagające ciągłej koncentracji na tym, co dzieje się w morzu, aby w razie stwierdzenia, że komuś grozi niebezpieczeństwo, w mgnieniu oka pospieszyć na ratunek.

Nowa Rada KIPH

 Nowa rada KIPH :: Fot: Marcin Torbiński

25 czerwca w siedzibie Koszalińskiej Izby Przemysłowo–Handlowej odbyło się 32. Walne Zgromadzenie. Członkowie jednogłośnie podjęli uchwały dotyczące m.in. sprawozdania z działalności izby, zatwierdzenia sprawozdania finansowego i udzielenia absolutorium Radzie KIPH, Komisji Rewizyjnej i Sądowi Polubownemu.

Walne zgromadzenie to okazja do podsumowań zadań, jakie wykonała Koszalińska Izba Przemysłowo–Handlowa w ostatnim roku. Jedną z większych zmian była zmiana siedziby na jedną z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Koszalinie. Tych działań w 2018 roku było o wiele więcej. – W ubiegłym roku warto wspomnieć o konferencji nowoczesnych rozwiązań dla inżynierów, wraz z giełdą karier dla studentów. Spotkanie organizowane było we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej, zorganizowano konkurs oraz uroczystą galę „Koszaliński Denar Nagroda Gospodarcza Roku 2017”, konsekwentnie realizowano cykl spotkań „Kulturalnie o Biznesie”– opowiadał Piotr Huzar, prezes zarządu Koszalińskiej Izby Przemysłowo–Handlowej.

Strona 10 z 1395

Oglądasz teraz: Start