Miasto - Tygodnik Koszaliński

Kiedy kwitną kasztany

  MATURY  :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

Do egzaminu dojrzałości przystąpiło ok. 1100 uczniów ze szkół prowadzonych przez Gminę Miasto Koszalin i inne organy.  4 maja zasiedli do pisemnej matury z języka polskiego.
Część pisemna matur potrwa do 24 maja, a ustna zakończy się dwa dni później. Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy zewnętrzni. Świadectwa dojrzałości okręgowe komisje egzaminacyjne prześlą do szkół do 30 czerwca br. W tym samym dniu Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Dyżury rad osiedli

We wtorek, 9 maja w godz. 16-17 w siedzibie Rady Osiedla im. T. Kotarbińskiego przy ul. Kotarbińskiego 7B/b dyżurować będzie przedstawiciel RO – Regina Woźniak.
W godz. 16-17 w siedzibie Rady Osiedla im. J.J. Śniadeckich przy ul. Jana Pawła II 4a dyżurować będzie radny Marek Reinholz oraz przedstawiciel RO – Michał Kustra.

Biuro Porad Obywatelskich

8 maja, w poniedziałek, w godz. 17-18, dyżur pełni Danuta Borsuk-Zawadzka specjalistka od spraw ZUS.

10 maja, w środę, w godz. 17-18, dyżur pełni radca prawny Adam Ostaszewski, 11 maja, w czwartek, w godz. 17-18, dyżur pełni aplikant radcowski Władysław Werra oraz Magdalena Lotfi, aplikant adwokacki. Porady udzielane są w Biurze przy ul. Piłsudskiego 6/2 wKoszalinie. Kontakt z biurem osobisty lub telefoniczny w godzinach pracy biura pod nr 604 524 751.

IV Bieg Wiosenny

W niedzielę, 7 maja, w Manowie odbędzie się IV Bieg Wiosenny na dystansie 5 km i Marsz Nordic Walking na dystansie 3 km. Start biegu głównego zaplanowano o godz. 12 przy Stadionie Gminnym w Manowie.

Od godz. 10.30 odbywać będą się biegi młodzieżowe na dystansach: 50 m, 100 m, 200 m, 500 m. 1000 m. Szczegółowe  informacje na stronie internetowej: www.manowo.pl

Wytańczyli I miejsce

Zespół Tańca Ludowego Bałtyk może pochwalić się kolejną nagrodą. Na VIII Powiatowym Przeglądzie Solistów, Kapel i Zespołów Ludowych 2017 zdobył I miejsce w swojej kategorii.
Przegląd miał miejsce w Dobrzycy w gminie Będzino. Jego organizatorami byli Gminny Ośrodek Kultury w Będzinie i Starostwo Powiatowe w Koszalinie.

Kolej na remont

  Kolej na remont  :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

Można powiedzieć, że XX wiek wiek wkracza na perony koszalińskiego dworca. To nie pomyłka – XX wiek. To, co w Europie jest standardem od lat, u nas dopiero się pojawia. Stacja stanie się (wreszcie) przyjazna osobom niepełnosprawnym.

By dziś dostać się z hali dworca na jeden z peronów, trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów. Osoby starsze i z niepełnosprawnością nie mają lekko. Najlepiej, jeśli towarzyszy im ktoś, kto pomoże wnieść bagaż i dostać się na górę. PKP, wychodząc naprzeciw takim osobom, oferuje również swoją pomoc.

Seks bez tabu

Wielu niepełnosprawnych intelektualnie i z autyzmem dostaje wsparcie dopiero, gdy zaczynają przejawiać zachowania seksualne.

Są one często wtedy uważane za obraźliwe, niebezpieczne i przede wszystkim nieodpowiednie dla otoczenia. Niestety, ta kwestia jest wciąż pomijana i nazywana tematem tabu. Dlatego w Karlinie odbyła się konferencja szkoleniowa „Seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie i ze spektrum autyzmu”. Konferencja miała przełamać stereotypy, odnoszące się do seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Pocztówka z uśmiechem

„Pocztówkowy szał, każdy z nas ich pięćset miał” śpiewał trzy dekady temu zespół Perfect. Obecnie coraz rzadziej wysyłamy tradycyjne kartki, zwłaszcza świąteczne.

Trudno znaleźć czas na wybór odpowiedniego kartonika i napisanie paru słów, świadczących o pamięci wobec mniej lub bardziej bliskich osób. Poza tym można przecież okazać życzliwość na inne sposoby, szybsze, bardziej kolorowe, dynamiczne. Bez kupowania i naklejania znaczka, a potem kilkudniowego czekania.

Uczeń z fachem w rękach

  Tomasz Roszczyk  :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

Tomasz Roszczyk, uczeń IV klasy Technikum Budowlanego w Zespole Szkół nr 7 w Koszalinie, zajął drugie miejsce podczas zawodów centralnych XXX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, które odbyły się w Białymstoku.

To wielki sukces przyszłego budowlańca.Olimpiada składa się z kilku etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego. Już samo dostanie się do tego ostatniego świadczy o dużej wiedzy, a zdobycie tytułu laureata jest równoznaczne z posiadaniem wręcz inżynierskich wiadomości.

Strona 10 z 1199

Oglądasz teraz: Start