Miasto - Tygodnik Koszaliński

Nadmorska prohibicja

Od 21 czerwca na terenie Mielna obowiązuje uchwała o ograniczeniu nocnej sprzedaży alkoholu. W godzinach od 23 do 6 rano w żadnym sklepie nie kupimy napojów wysokoprocentowych.

I – jak to zwykle bywa – nowy przepis jednym się spodobał, innym wręcz przeciwnie.

Powstanie hal do produkcji mebli

800 tys. zł dotacji dostanie firma Platan Meble sp. z o.o.na budowę kolejnego zakładu w Koszalinie. Koszt inwestycji to 2,6 mln zł. Umowę na przekazanie pieniędzy podpisali właściciele firmy z marszałkiem województwa.
Platan Meble Sp. z.o.o  zajmuje się sprowadzaniem tkanin i elementów metalowych, wzornictwem przemysłowym oraz produkcją i sprzedażą mebli.
To osiemnasta z dziewiętnastu planowanych umów,  zawartych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Łącznie lokalni przedsiębiorcy otrzymali 12,2 mln zł. Na rozdanie czeka jeszcze 6,8 mln zł, ale ta suma trafi do puli w kolejnym konkursie dla firm. Trzeba je będzie wydać jeszcze w tym roku, także w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Bezpłatna mammografia

Mammografia trwa kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich.

Badanie pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Wakacje z wąskotorówką

Wakacyjny rozkład jazdy koszalińskiej kolei wąskotorowej będzie obowiązywać aż do 3 września. W nowym rozkładzie jazdy przewidziano jeden pociąg w piątek o godz. 17 oraz po 3 pociągi w sobotę i niedzielę, o godz. 11, 14 i 17.

Oprócz przejazdów zabytkową ciuchcią organizowane są wycieczki kajakiem po jeziorze (płatne dodatkowo), ogniska, jazdy drezyną w Rosnowie, do tego plaża, kąpielisko i wycieczki z przewodnikiem.

Filcowanie w muzeum

Koszalińskie muzeum zaprasza na Rodzinne Etnograficzne Zabawy Rękodzielnicze. W  sobotę 7 lipca, o godz. 12. Po wyjaśnieniu zasad filcowania dzieci modelować będą figurki własnego pomysłu.

Będą też wykonywane fragmenty filcu, które po rozpięciu na gałązkach lub patyczkach, zamienią się w kryjówki dla ufilcowanych postaci owadów, ślimaków itp. Koszt udziały – 5 zł.

Powstaje nowy zakład dla seniorów

Mimo że w Polsce przybywa osób starszych, nie mogą oni liczyć na opiekę lekarzy specjalizujących się w chorobach wieku podeszłego. W naszym województwie są cztery poradnie dla seniorów, ale żadna z nich nie znajduje się w Koszalinie.

W Szpitalu Wojewódzkim nie ma i w najbliższym czasie nie będzie osobnego oddziału geriatrycznego. - Pacjenci w podeszłym wieku są leczeni na oddziałach specjalizujących się w danych schorzeniach – informuje Cezary Sołowij, rzecznik placówki. – Tych z wieloma chorobami przyjmujemy na oddziały wewnętrzne. Nie mamy u nas geriatrów, ale to bardzo świeża specjalizacja. W Polsce jest ich tylko garstka.

Lokale socjalne nadal straszą i szpecą

Mieszkańcy osiedla Lechitów jak co roku podczas spotkania z władzami miasta mieli dużo spraw. Tradycyjnie pojawił się temat kłopotliwych lokatorów bloków socjalnych.

Urzędnicy, którzy przyszli do Szkoły Podstawowej nr 9, usłyszeli też prośby o położenie spowalniaczy na ul. Wenedów i przycięcie uciążliwej topoli.  O najbliższych inwestycjach na osiedlu opowiadał Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.
– Jeszcze w tej kadencji zaczniemy rewitalizację okolic dworca kolejki wąskotorowej. Myślę, że przetarg na tę inwestycję rozstrzygniemy jeszcze w tym roku. Prace zaczną się w przyszłym. Trwa remont chodnika na ulicy Lechickiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Łużycką. Do tego dochodzą remonty finansowane z budżetu rady osiedla.  

Kandydat PiS na prezydenta

Znamy kandydata PiS na prezydenta Koszalina.

Zarząd koszalińskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości zarekomendował kandydaturę byłego członka Platformy Obywatelskiej Andrzeja Jakubowskiego.

Ludzie wciąż umierają za Chrystusa

  Ludzie wciąż umierają za Chrystusa         ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Kara śmierci dla księży sprawujących Mszę św. to nie tylko rzeczywistość  szesnastowiecznej Anglii.  W XXI w. chrześcijanie to najbardziej prześladowana grupa religijna na świecie.

Są szykowani, więzieni, torturowani i zabijani. Wielu z nich żyje w ciągłym strachu o swoje życie. Jedną z takich osób jest Haroon. Pakistańczyk, który przeszedł z islamu na chrześcijaństwo, gościł w Koszalinie.   Haroon przyjechał wraz z przedstawicielami  międzynarodowej organizacji Open Doors, która wspiera prześladowanych chrześcijan.  W siedzibie zboru Kościoła Zielonoświątkowego opowiedział o swoich doświadczeniach.

Strona 11 z 1338

Oglądasz teraz: Start