Miasto - Tygodnik Koszaliński

BaRockowa noc Muzeów

   Noc Muzeów  :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Trochę później, niż w latach ubiegłych, ale Noc Muzeów będzie! W sobotę, 19 maja od godz.18  podwoje Muzeum w Koszalinie oraz szereg innych miejsc do spotkania ze sztuką, rzemiosłem, historią będą czekać na zwiedzających. A wszystko bezpłatnie.
Tematem przewodnim tego, co będzie się działo w samym Muzeum jest barok, jako epoka historyczna i rock, jako gatunek muzyczny. Tu będzie można spędzić czas do północy. W programie jest zwiedzanie wszystkich ekspozycji z kustoszem oraz autorami wystaw.

W ostatnim starciu o „brąz”

W sezonie 2017/2018 zawodniczki Energa AZS Koszalin wygrywały ze swoimi rywalkami 21 razy, ale do pełni szczęścia brakuje im jeszcze jednego zwycięstwa. Przed naszymi szczypiornistkami mecz „o wszystko”.

W spotkaniu 32. kolejki PGNiG Superligi piłki ręcznej powalczą o „brąz” z zespołem KRAM Start Elbląg, a to nie będzie łatwe zadanie. Nasze zawodniczki mają za sobą półtorej tygodnia przerwy od ligowych rozgrywek. Ten czas przeznaczyły na przygotowania do najważniejszego meczu mijającego sezonu, bo od tego czy zwyciężą, chociażby po rzutach karnych, zależy to czy na ich piersi zabłyśnie brązowy medal.

Powiatowe obchody Dnia Strażaka

   Powiatowe obchody Dnia Strażaka  :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Swoje święto w maju obchodzą strażacy. Ci z powiatu koszalińskiego spotkali się na uroczystości w Centrum Kultury 105.

Odebrali podziękowania i gratulacje za pracę od swoich przełożonych i władz Koszalina oraz ościennych gmin. Nie zabrakło wręczenia awansów i odznaczeń.
W zeszłym roku Państwowa Straż Pożarna w Koszalinie odnotowała łącznie 1877 zdarzeń, w tym 1232 zagrożenia miejscowe i 549 pożarów. 96 zgłoszeń okazało się fałszywymi.

Listy do Niepodległej

Walka z językiem polskim i polską literaturą była ważnym elementem polityki zaborców. Jednak nasi przodkowie, nawet narażając życie, przekazywali ojczystą kulturę kolejnym pokoleniom.

Dzięki temu możemy świętować stulecie odzyskania niepodległości. Dlatego na Politechnice Koszalińskiej miała miejsce konferencja pt. „Czas jak rzeka…”.
Organizatorami konferencji byli Szkoła Podstawowa nr 18, Wydział Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej i Jacek Marcinkowski. Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich typów szkół i studenci Politechniki Koszalińskiej.

Zagłosuj na lokalną imprezę

Trwa czwarta edycja programu Tesco „Decydujesz, pomagamy”.  Do 4 czerwca można podczas zakupów w tym sklepie poprzeć jedną z trzech inicjatyw. Stawką jest 5 tys. zł dofinansowania na jej organizację.
Każda inicjatywa może dostać dotację 5 tys. zł, 3 tys. zł i 1 tys. zł. W Koszalinie można głosować na wydarzenia, które przygotowują Stowarzyszenie „Obywatele Dla Regionu”, Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Zrównoważonego oraz Fundacja Wspierania Edukacji i Kultury „Koliber”.
Pierwsza organizacja już po raz trzeci zorganizuje festyn na nowej części osiedla Rokosowo, przy ul. Hallera. Zaplanowana na wrzesień „Rodzinna sobota z generałem Hallerem” ma charakter integracyjny, rozrywkowy i edukacyjny.

Biała sobota dla lekarzy

Już 19 maja ZUS zaprasza lekarzy na pierwszą „Białą sobotę dla lekarzy”. We wszystkich placówkach ZUS, w godz. 9-13, będzie można wyjaśnić wątpliwości dotyczące e-zwolnień.

Medycy będą mogli założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który jest niezbędny do wystawiania e-zwolnień. Otrzymają również specjalny certyfikat elektroniczny do podpisywania e-ZLA (trzeba mieć pendrive lub laptopa – z dostępem do internetu).

ARESZT ZA JAZDĘ W STANIE NIETRZEŹWOŚCI

Obywatelskim ujęciem i zastosowaniem tymczasowego aresztowania zakończyła się jazda 39-latka. Badanie wykazało u mężczyzny ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W tym stanie podjechał zatankować samochód.

Do ujęcia obywatelskiego doszło na stacji paliw w Będzinie. Z relacji świadka, który widział całe zdarzenie wynikało, że kierujący volkswagenem podjechał na stację paliw, aby zatankować samochód. 39-latek miał poważny problem z ustaniem na własnych nogach. Czuć było od niego alkohol. Mężczyzna postanowił upewnić się czy, aby faktycznie jest to kierujący, a nie pasażer.

Kłopoty z parowozem

   Kłopoty z parowozem  :: Fot:  Mariusz Czajkowski

W ramach Nocy Muzeów po raz kolejny będzie można przejechać się zabytkową ciuchcią z Koszalina do Rosnowa. Mieszkańcom i turystom przyjdzie jeszcze poczekać na to, by wagony pociągnął prawdziwy parowóz.

Pojazd miał doczekać się remontu w 2015 r., ale pojawiły się problemy.Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki w 2014 r. dostało w użyczenie od Muzeum Kolejnictwa w Warszawie parowóz wąskotorowy Px 48-3910.

Rysunek, malarstwo i performance

Galeria Na Piętrze, ul.Dworcowa 8 zaprasza 18 maja o godz.18 na wernisaż wystawy prac Edwarda Rokosza. Artysta zaprezentuje rysunek, malarstwo, płaskorzeźbę i formy przestrzenne.

Wernisaż uświetni performance Sary Berman-Rokosz  tancerki, choreografki, nauczycielki tańca, performerki oraz terapeutki Mindful Biodynamics.(dj)

Strona 11 z 1325

Oglądasz teraz: Start