Miasto - Tygodnik Koszaliński

Rycerze zapraszają w swoje progi

 Rycerze :: Fot: Magda Pater

Miłośnicy dawnych wieków zyskali wreszcie swoją siedzibę. W budynku przy ul. Jana z Kolna 38 działa już Gildia Rycerska. Można w niej nauczyć się łucznictwa, fechtunku, kaligrafii, a także… zagrać w planszówki.
To nowe miejsce edukacji, rozrywki i rekreacji dla osób w każdym wieku. Koszalińscy rycerze i ich damy zapraszają do swej siedziby wszystkich zainteresowanych dawnymi wiekami. O tym, że styl życia ludzi żyjących kilkaset lat temu interesuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, świadczy zainteresowanie wydarzeniami, które organizuje Koszalińska Kompania Rycerska. Są to treningi łucznicze, pokazy walk rycerskich czy tańców. Latem został otwarty Park Robin Hooda, w którym będzie można nie tylko postrzelać z łuku, ale także poczuć smak życia w rycerskim obozie.

Warsztaty w Dialogu

Teatr Propozycji „Dialog” zaprasza na otwarte warsztaty aktorsko-reżyserskie, które obędą się 24 i 25 stycznia o godz 17. Poprowadzi je Andrzej Chichłowski, aktor, reżyser i scenarzysta. Warsztaty kierowane są do wszystkich osób, które chcą rozwijać swój talent i poznać tajniki warsztatu, bez względu na wiek.

„PRO-KONTRA” zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne " PRO-KONTRA " im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na otwarte spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się 23 stycznia (środa) o godz. 16 w siedzibie Unii Pracy przy ul. Piłsudskiego 11-15. Temat spotkania: "Jakie są cele i działania francuskiego ruchu Żółtych Kamizelek?".

Ognisko muzyczne

Klub KSM "Nasz Dom" wspólnie z Radą Osiedla "Wspólny Dom" zapraszają na koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka w wykonaniu Społecznego Ogniska Muzycznego w Koszalinie, 22 stycznia o godz. 17.30, ul Zwycięstwa 148. Wstęp wolny.

Amazonki zapraszają

Zarząd Stowarzyszenia Koszaliński Klub Amazonka zaprasza na spotkanie z Eugeniuszem Żuberem, 22 stycznia o godz. 17, przy ul. Morskiej 9. Tematem spotkania będzie: "Samorząd terytorialny po wyborach w kraju, województwie, mieście – część II".

Dla Babci i Dziadka

Klub Bałtyk KSM Na Skarpie oraz grupa "Liski" z przedszkola nr 13 zapraszają na słodkie spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, 22 stycznia godz.12, ul. Spokojna 48. Wstęp wolny.

Biblioteka zaprasza

Już 19 stycznia, w godz. 9.45-15 (w tym dwie przerwy) w sali konferencyjno-kinowej KBP, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. "Fenomen Bruno Gröning".Wstęp wolny na bazie dobrowolnych datków. Informacje oraz rezerwacja: www.bruno-groening-film.org lub tel. (+48) 784 014 518.

Fotoplastikon – co to takiego?

    Fotoplastikon :: Fot:  Magda Pater

 

Czasy świetności tego wynalazku to połowa XIX w., kiedy to wynaleziono fotografię stereoskopową, czyli trójwymiarową. Potrzebne było urządzenie do ich oglądania. I takie powstało. 
Nazywano je początkowo różnie – np. Panoramą Cesarską czy salonem stereoskopowym, aż przyjęła się nazwa fotoplastikon. Ale wyglądały podobnie, różniąc się tylko dekoracjami i gatunkiem użytych materiałów. To zawsze wieloboczna budowla z drewna z podwójnymi wizjerami w każdej ściance. Przesuwające się co kilka sekund fotografie mogło oglądać nawet 25 osób jednocześnie. Ponieważ potrzebne było światło – używano palników gazowych, z czasem elektryczności. Pomysł na mechanizm poruszania zdjęć zaczerpnięto z wież zegarowych. Pierwszy fotoplastikon powstał w 1866 roku, prezentowano tam 25 „stereoskopów”.

Bez "Marsza Radetzky'ego"

    Koncert :: Fot:  Magda Pater

Nie tak miał się zacząć cykl karnawałowych koncertów w Filharmonii Koszalińskiej. Na moment przed pierwszym z nich miasto sparaliżowała wiadomość o pożarze w escape roomie przy ul. Piłsudskiego. Rozmiar tragedii przekraczał zakres ludzkiego pojmowania. W szoku i nie do końca jeszcze zdając sobie sprawę, co się wydarzyło, orkiestra i widzowie uczcili pamięć ofiar chwilą ciszy. Potem z estrady popłynęły dźwięki uwertury do „Wesołych kumoszek z Windsoru” Otto Nicolai. Resztę koncertu wypełniły marsze, walce i polki skomponowane przez braci Jana i Józefa Straussów oraz ich ojca.

Strona 11 z 1380

Oglądasz teraz: Start