Miasto - Tygodnik Koszaliński

Co potrafi ozobot?

„Młody inżynier programista” to projekt tworzony przez Politechnikę Koszalińską oraz Koszaliński Uniwersytet Dzieci i Młodzieży. Właśnie zakończył się jego pierwszy cykl edukacyjny i trwa nabór do udziału w drugim. Rekrutacja trwa od 4 do 22 lutego.
Rok temu Politechnika Koszalińska przystąpiła do 2. edycji konkursu „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”, którego celem jest aktywizacja środowisk około akademickich, przez wsparcie projektów skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. – Po sukcesie poprzedniej edycji konkursu (podczas zajęć uczniowie koszalińskich szkół brali udział w budowie drona) przygotowaliśmy projekt trwający przez dwa lata, skierowany tym razem nie do 40, lecz 280 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Koszalina i okolic (do 100 km) – mówi kierownik projektu, prorektor ds. studenckich – prof. nadzw. dr hab. inż. Tomasz Królikowski.

Jedzmy pączki – tradycja zobowiązuje

 Prosto z pieca :: Fot: Magda Pater

Klasyka gatunku to lekko spłaszczona na biegunach ciemnozłota kula z jaśniejszą obwódką w miejscu, gdzie Ziemia ma równik, oblana lukrem i z nadzieniem z konfitury różanej – to pączek, w ciągu roku starający się zwrócić naszą uwagę wśród wielu innych i bardziej wymyślnych ciast i ciastek.

Raz w roku ma swój dzień! Jest wtedy prawdziwym królem, a cukiernie i piekarnie nie nadążają z wyjmowaniem kul z wrzącego tłuszczu. Tym dniem jest Tłusty Czwartek, rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W tym roku przypada na 28 lutego. A potem, od środy, 6 marca zaczyna się w kalendarzu chrześcijańskim Wielki Post, trwający aż do Wielkanocy.

Matematyka przyszłości na Politechnice Koszalińskiej

Nagrody dla przyszłych programistów Do tej pory nauczanie matematyki kojarzyło się przede wszystkim ze staniem przy tablicy. Teraz ma się to zmienić. To wszystko dzięki międzynarodowemu projektowi „Engimath. Matematyka on-line model w edukacji”, którego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego modelu nauczania matematyki. Wszystko po to, aby zwiększyć zaangażowanie studenta w proces uczenia się.
Nowatorski kurs matematyczny to także bogata wymiana międzykulturowa. Inspiracja przyszła spontanicznie, bo podczas wymiany naukowej na jednej z fińskich politechnik w 2016 roku. To tam dr inż. Anna Cellmer, polska koordynatorka projektu, spotkała irlandzkiego profesora, który miał kluczowe znaczenie dla całego przedsięwzięcia.

Segregować trzeba się nauczyć

 Kontenery :: Fot: Magda Pater

Od 1 stycznia 2019 r. nastąpiły zmiany w sposobie sortowania odpadków. Stało się to za sprawą obowiązywania Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które wymaga od nas dokładnego segregowania śmieci, w tym odpadów bio.

Jak mówi Agnieszka Lipska, zastępca kierownika Zakładu Usług Komunalnych w Koszalinie, przy obecnych przepisach każdy z nas, kto zadeklaruje segregację, powinien w domu mieć pięć pojemników: żółty – na tworzywa sztuczne i metale opakowaniowe, niebieski – na papier, zielony – na szkło opakowaniowe, brązowy – na odpady bio oraz ostatni – na zmieszane.

 

List czytelnika

 Przystanek autobusowy :: Fot: Magda Pater

Dla kogo wiaty?

– To jest kpina ze starszych schorowanych osób – mówił oburzony Czytelnik, dzwoniąc do naszej redakcji. – Zastanawiam się, dla kogo ustawiono wiaty przystankowe? Z reguły przed wiatrem i deszczem chronią się w nich starsze osoby, czekające na autobus. Młodym ani wiatr, ani deszcz nie przeszkadzają. Nie mówiąc już o tym, że właśnie seniorzy, nawet przy ładnej pogodzie, przysiądą na ławce, żeby odpocząć.

Wernisaż

Klub "Na Skarpie" zaprasza 22 lutego, o godz. 16.30 na wernisaż fotografii Marcina Jasa i Franciszka Czarnego pn. "Świat w obiektywie", ul. Na Skarpie 17.

Zima szkoleń

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dla przedstawicieli firm odbędzie się 21 lutego o godz. 10 w Biurze Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie. Natomiast 26 lutego o godz. 10 w siedzibie PIG Koszalin będzie miało miejsce szkolenie „Od projektu budowlanego do spółki GmbH w Niemczech". W czasie spotkania przedsiębiorcy uzyskają odpowiedzi na pytanie takie jak: Czym jest VOB/B? Dlaczego polskie firmy często tracą wynagrodzenie godzinowe lub wynagrodzenie za prace dodatkowe? Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez polskie firmy przy projektach w Niemczech. Jaki jest najtańszy sposób prowadzenia firmy w Niemczech. Dodatkowo w godzinach 10-12.30 odbędzie się dyżur ekspertów, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące działalności gospodarczej w Niemczech. Udział w szkoleniach jest bezpłatny wyłącznie po uprzednim potwierdzeniu uczestnictwa. Należy je wysłać prosimy wysyłać na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefonicznie pod numer 733-837-300. Szczegółowe informacje o szkoleniach znajdują się na stronie www.pig.koszalin.pl

Dyżury

Czwartek, 21 lutego, w godz. 16-18 w siedzibie Rady Osiedla „Lechitów" przy ul. Łużyckiej 30 dyżurować będzie radna Anna Mętlewicz oraz przedstawiciele RO – Katarzyna Grzybowska i Agnieszka Jagodzińska.

Warsztaty

Era Kobiet zaprasza na spotkanie pt. Skuteczna pomoc osobom uwikłanym w przemoc, które odbędą się 20 lutego (środa) w Koszalińskim Centrum Praw Kobiet, o godz. 16.30. Warsztaty prowadzić będzie: Grzegorz Hamera - starszy inspektor MOPR w Koszalinie - certyfikowany specjalista pomocy ofiarom przemocy. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia do 18.02.2019r. Drogą mailową: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Strona 6 z 1381

Oglądasz teraz: Start