Miasto - Tygodnik Koszaliński

O dzikach, budowie ulic i kanalizacji

 Mieszkańcy osiedla Raduszka zgłaszali wiele problemów :: Fot: Magda Pater

Mieszkańcy osiedla Raduszka jak co roku spotkali się z władzami Koszalina. Zasypali gości gradem pytań, dotyczących także spraw ogólnomiejskich. Wśród zgłaszanych problemów znalazły się buszujące na osiedlu dziki i brak utwardzonych dróg.

Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Rady Osiedla Raduszka, przekazał prezydentowi pytania zebrane od mieszkańców. Ci chcieli wiedzieć m.in., kiedy zostanie wybudowana kanalizacja deszczowa i ściekowa oraz kiedy powstanie docelowa nawierzchnia na ulicach ich osiedla. Pytali też o termin przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Wilkowa, Żabowa i Sarzyna. Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, przypomniał, że przez te dzielnice Koszalina miała przebiegać nowa trasa drogi ekspresowej S11.

Nie chcą być bezradni

 Spotkanie informacyjne :: Fot: KMP w Koszalinie

Po próbie uprowadzenia uczennicy SP 3 na ulicy w środku dnia rodzice i nauczyciele wzmogli czujność. Chcą się dowiedzieć, jak najlepiej chronić najmłodszych przed podobnymi zdarzeniami. Ale i dzieci, zwłaszcza te starsze, muszą być świadome, że za swoje negatywne zachowanie poniosą karę.

Najważniejsza jest rozmowa rodzica z dzieckiem. Nie tylko o tym, co wolno, a czego nie, i nie tylko o tym, jak było w szkole, ale o jego problemach, znajomych, sympatiach. Poświęcanie czasu dziecku, interesowanie się nim, jego uczuciami, emocjami, pasjami – to najlepsza droga do zminimalizowania ryzyka nie tylko porwania, molestowania, ale zaburzeń psychicznych, popadnięcia w uzależnienia. Ważne jest budowanie zaufania do rodzica, nauczyciela, aby w razie poczucia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa dziecko nie bało się o nim opowiedzieć.

Kronika pocztowa

 Siedziba pierwszej placówki pocztowej w Koszalinie  :: Fot: Archiwum Państwowe Koszalin

Wszyscy koszalinianie bez wahania wskażą siedzibę Poczty Głównej w mieście. To strzelisty, neogotycki obiekt z czerwonej cegły wzniesiony w 1884 roku. Zastąpił dwa mniejsze budynki, bo poczta funkcjonowała w Koszalinie od 1858 roku. Działalność pocztowa trwała tu nieprzerwanie, jeszcze wiosną 1945 roku wyjeżdżały wozy z przesyłkami.

Ale przyszedł dzień 4 marca 1945 roku i cała historia poczty zaczęła się od nowa. Była to teraz poczta polska i wszystko trzeba było zorganizować. Grupy pocztowców pojawiły się na Pomorzu Zachodnim już w marcu i, jak podaje Archiwum Państwowe w Szczecinie – pierwszy polski urząd pocztowy uruchomiono 2 marca w Człuchowie. Dopiero w maju taka grupa dojechała do Szczecina.

Zmęczenie nie do pokonania

 Gdy dopada zmęczenie... :: Fot: Magda Pater

– Mam wielu pacjentów, którzy proszą o kilka dni zwolnienia, bo są zmęczeni pracą, a nie mają już urlopu – mówi lekarz rodzinny w jednej z przychodni koszalińskich. – To najczęściej osoby w wieku 30-40 lat, pracujące w różnych zawodach, ale głównie przedstawiciele handlowi. Łączy ich jedno – praca ponad 10 godzin dziennie.

Lekarze mają z takimi pacjentami prawdziwy problem. Skarżą się oni na ciągłe poczucie zmęczenia, brak sił witalnych, różne bóle, wrażliwość na dotyk, czasem mają atak paniki. Jeśli lekarza coś niepokoi – zleca badania, ale nawet najbardziej specjalistyczne najczęściej wykazują, że stan organizmu jest w normie.  I nie możemy dać zwolnienia, nie ma podstaw. Najgorzej mają ci pracujący na czarno, nic nie mogę dla nich zrobić. Uważam, że przemęczona jest psychika – dodaje lekarz. – A objawia się zaburzeniami somatycznymi.

Ścieki tylko ściśle określone

 Edukacja ekologiczna :: Fot: Marcin Torbiński

Odpływy w zlewie i w wannie, a także w sedesach to nie kosze na śmieci. Są przystosowane do przyjmowania określonych rodzajów nieczystości. Na pewno nie należą do nich środki higieniczne, resztki jedzenia czy niedopałki papierosów. Niestety, to i wiele więcej znajdują w kanalizacji ściekowej i deszczowej pracownicy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Dlatego spółka rozpoczyna kampanię edukacyjną ph. „Nie wrzucam śmieci do sieci”, którą adresuje zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. W Oczyszczalni Ścieków w Jamnie zorganizowano konferencję rozpoczynającą działania, które mają uświadomić, jakie szkody wyrządza wyrzucanie niewłaściwych materiałów do rur kanalizacyjnych, a także do strumieni czy rzek. Dlatego trzeba o kanalizację dbać i nie doprowadzać do jej zatkania. W ramach kampanii pracownicy wodociągów będą rozmawiać z przedstawicielami wspólnot nieruchomości, rad osiedli, a uczniom szkół podstawowych rozdadzą kolorowanki edukacyjne.

Ostatnie osiedle bez porozumienia

 KBO na osiedlu Bukowe :: Fot: Magda Pater

Spotkania osiedlowe w ramach budżetu obywatelskiego dobiegły końca. Większość z nich zakończyło się sukcesem. Ostatnia dyskusja odbyła się na osiedlu Bukowe. Mieszkańcy nie doszli do porozumienia.

Mieszkańcy osiedla Bukowe mieli do wyboru dwa projekty. Jeden dotyczył utwardzenia parkingu przy ulicy Jana Baczewskiego, drugi to rozbudowa istniejącego już skweru.
– Byłem za projektem rozbudowy skweru, ponieważ to miejsce bardzo poprawia estetykę naszego osiedla. Korzystają z niego kobiety z dziećmi, starsze osoby. Skwer pozwala na wyjście tych ludzi z domu, integrację międzyludzką, dlatego uważam, że ta propozycja jest zdecydowanie lepsza, niż partykularne interesy, czyli zrobienie parkingu dla jednego bloku – mówił Wojciech Okupski, mieszkaniec osiedla Bukowe.

Brak zgody na osiedlu Lechitów

 KBO na osiedlu Lechitów :: Fot: Magda Pater

Fiaskiem zakończyło się spotkanie osiedlowe w ramach budżetu obywatelskiego na osiedlu Lechitów. Mieszkańcy dyskutowali nad czterema wartościowymi projektami, jednak żaden z nich nie spotkał się z jednogłośnym uznaniem.

Brak porozumienia oznacza, że cztery zaakceptowane merytorycznie projekty związane z osiedlem Lechitów zostaną poddane pod głosowanie ogólnomiejskie. – Miałem nadzieję, że tym razem mieszkańcom uda się dojść do porozumienia. Od trzech lat za każdym razem wychodzimy stąd bez zgody – przypomniał Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej.

Szok i niedowierzanie

 Wandalizm w Domu Samotnej Matki :: Fot: Marcin Torbiński

Kilkanaście kobiet z dziećmi czeka na moment powrotu do wyremontowanego Domu Samotnej Matki. Ta chwila miała nastąpić pod koniec przyszłego miesiąca. Jednak zamieszkanie w tym terminie w placówce, zapewniającej nie tylko schronienie, ale i poczucie bezpieczeństwa, stoi pod dużym znakiem zapytania z powodu dewastacji dopiero odnowionych pomieszczeń.

Przebudowa zabytkowego budynku, w którym mieści się Dom Samotnej Matki w Koszalinie, trwa od początku roku. Jej koszt to ok. 3 mln zł, z czego 1 mln 893 tys. zł to dofinansowanie z Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Resztę Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, która prowadzi placówkę, zbierała podczas wielu akcji charytatywnych, takich jak koncerty i spektakle. Inwestycja obejmuje przebudowę budynku, zmianę sposobu użytkowania poddasza, nadbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego. Powstają też zewnętrzne schody i winda. Część mieszkalna dla matek samotnie wychowujących dzieci oraz sióstr zakonnych ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, które prowadzą placówkę, zostaje powiększona, aby zwiększyć komfort pobytu.

Bezpieczeństwo ludzi ważniejsze niż psy

 KBO na osiedlu Unii Europejskiej :: Fot: Marcin Torbiński

Spotkanie na osiedlu Unii Europejskiej w sprawie wyboru pomysłu do budżetu obywatelskiego na 2020 r. obfitowało w wiele emocji. Ostatecznie jednak pół setki mieszkańców porozumiało się i za kilka miesięcy kilka z osiedlowych ulic zyska oświetlenie.

W wyniku dyskusji ustalono, że w 2020 r. przybędzie ekologicznych lamp, które zapewnią mieszkańcom bezpieczną możliwość dotarcia do swoich domów. Mają one stanąć na niewybudowanych jeszcze ulicach Austriackiej, Duńskiej, Maltańskiej oraz Włoskiej. Koszt ich zakupu i montażu to 114 tys. zł. Rok 2021 r. upłynie na wspólnej pracy na rzecz wybiegu dla psów, wycenionego na 83 tys. zł. Ma on powstać na działce w pobliżu ul. Brytyjskiej. Wszystkie strony zadeklarowały wsparcie tego projektu w przyszłorocznym BO. Jednak uzgodnienie kompromisu nie przyszło łatwo. Poprzedziła je długa i emocjonująca dyskusja.

Strona 6 z 1397

Oglądasz teraz: Start