Miasto - Tygodnik Koszaliński

MAŁE, ALE DAJĄ DUŻE MOŻLIWOŚCI

 Spółka Finomar skorzystała z dotacji, by poprawić jakość kontroli wymiarowej i jej wykorzystania w procesie produkcji kadłubów statków :: Fot: Krzysztof Lachowicz

Fundusze Europejskie umożliwiają przedsiębiorcom nawiązywanie współpracy z uczelniami i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań. 28 września 2018 r. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który zarządza Regionalnym Programem Operacyjnym (RPOWZ), ogłosił nabór na dofinansowanie małych projektów badawczorozwojowych (B+R).

Czy warto poszukiwać takiej współpracy?
– Zasoby wiedzy wewnątrz każdej firmy są ograniczone. Natomiast jeśli skorzystamy z zasobów zewnętrznych, to dajemy sobie szansę na pokonanie własnych ograniczeń. Wykorzystanie potencjału jednostki naukowej do prac badawczo–rozwojowych powinno być najważniejszą motywacją w ubieganiu się o tego typu dotacje – przekonuje Arkadiusz Świech, kierownik działu handlowego spółki Finomar, która w ubiegłym roku zrealizowała mały projekt B+R przy współpracy z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.
Także współpraca firmy FOSFAN SA z wykonawcą usługi B+R – Akademią Morską – przyniosła konkretny efekt. – Przy okazji wymieniliśmy się doświadczeniami: my poznaliśmy bardziej podejście teoretyków, Akademia Morska zdobyła perspektywę praktyków. Myślę, że obie strony mogą być zadowolone z rezultatów tej współpracy – uważa Rafał Kot, dyrektor ds. produkcji i rozwoju w firmie FOSFAN.
Obie firmy pokazały, że można osiągnąć więcej, odwołując się do potencjału naukowców.

Budżet pełen idei

  Budżet pełen idei   ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Mieszkańcy już się do niego przyzwyczaili i traktują, jakby był oczywistością, a ma dopiero sześć lat. Koszaliński Budżet Obywatelski wszedł w decydującą fazę. Trwa głosowanie. Do wydania są trzy miliony złotych.
W 2014 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja, Koszalin został jednym z pierwszych polskich miast, które wprowadziło możliwość wybrania przez mieszkańców przeznaczenia pewnej, niewielkiej sumy budżetu miejskiego.

Koncert polsko-ukraiński

Zarząd Oddziału oraz Zarządu Koła Związku Ukraińców w Koszalinie zaprasza na „Koncert z okazji 100-lecia Niepodległości Polski oraz 100-lecia Państwowości Ukrainy", który odbędzie się w sobotę 13 października o godz. 18, w Koszalińskiej Filharmonii im. Stanisława Moniuszki.

Organizatorem imprezy jest Zarząd Koła i Oddziału w Koszalinie Związku Ukraińców w Polsce. Wystąpi Lwowski Męski Chór Municypalny „HOMIN" (Lwów – Ukraina), 25 młodych, utalentowanych chórzystów.

„Ozoboty”

Dorota Hełminiak-Surdyk zaprasza 13 października do Pałacu Młodzieży na zajęcia informatyczne oraz zapoznanie się z „Ozobotami". To bardzo inteligentne roboty służące do nauki programowania już od najmłodszych lat.

Zajęcia potrwają od godz. 10 do 12.15. Zapisy oraz więcej informacji można uzyskać w sekretariacie PM lub pod nr tel. 94 348 05 00.

Bitwa pod Lenino

Koszaliński Komitet Obrony Lewicowych Tradycji zaprasza na Spotkanie pod hasłem „Pokoleniowy Przekaz Prawdziwej Historii” z okazji 75. rocznicy bitwy pod Lenino.

Celem uroczystości - otwartej dla mieszkańców Koszalina - jest oddanie hołdu uczestnikom bitwy pod Lenino oraz pokazanie prawdy historycznej o tamtych wydarzeniach wojennych. Spotkanie odbędzie się 12 października (piątek) o godz. 11 w siedzibie Koszalińskiego Komitetu Obrony Lewicowych Tradycji przy ul. Piłsudskiego 11-15 (parter).

Profesor oświaty z Koszalina

Paweł Rudecki, nauczyciel matematyki w I LO, został uhonorowany tytułem Honorowego Profesora Oświaty.
Wręczenie tego zaszczytnego tytułu miało miejsce w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.
(ejm)

Muzycznie o niepodległości

Centrum Kultury 105 zaprasza 12 października o godz. 18 na spektakl muzyczny „Obserwator” w wykonaniu Studia Artystycznego im. Ziembińskich CK105. Będą to 23 utwory  Jacka Kaczmarskiego, opowiadające o długo zacieranych kartach historii Polski.

Spektakl włączony w miejskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Scenariusz, reżyseria i scenografia – Ewa Czapik-Kowalewska, aranżacje – Rafał Kowalewski. Wstęp wolny. (dj)

KOSZALIN NA PIATYM MIEJSCU

W rankingu czasopisma samorządowego „Wspólnota” w kategorii „miasta na prawach powiatu” Koszalin zajął piąte miejsce. To wielki sukces miasta, bo takie podsumowanie powstaje raz na 4 lata i powstaje na podstawie twardych danych, m. in. finansowych.
Ranking pokazuje, którzy samorządowcy najlepiej radzili sobie w mijającej kadencji. Autorzy opracowania twierdzą, że przy jego operowaniu opierali się na najnowszych dostępnych danych – przede wszystkim pochodzących z GUS, a także ze sprawozdań budżetowych samorządów.

Spotkanie z Włodzimierzem i Marleną

  Marlena Zimna   ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

„Wysockologów” z Koszalina i regionu czeka nie lada uczta. Koszalińskie Spotkania z Wysockim „Rok Wysockiego na świecie.80. Rocznica Urodzin Poety” odbędą się w dniach 12-14 października.

Organizatorem jest powstałe kilka miesięcy temu Stowarzyszenie „Nasz Wysocki” im. Marleny Zimnej.Marlena Zimna stworzyła muzeum Wysockiego w Koszalinie, zorganizowała 13. Międzynarodowych Festiwali Filmów Dokumentalnych o Włodzimierzu Wysockim „Pasje według św. Włodzimierza”.

 

Strona 8 z 1359

Oglądasz teraz: Start