Miasto - Tygodnik Koszaliński

Pędzlem i obiektywem

Zespół Pracy Twórczej Plastyki zaprasza 8 maja o godz. 17 do City Boksu na otwarcie wystawy zbiorowej „Pędzlem i obiektywem”.

Oprócz członków ZPTP prace pokaże Bronisław Biel ze Szczecina, a muzycznie otwarcie oprawi Wacław Nowicki z zespołem. (dj)

Amazonki z policjantem

Zarząd Stowarzyszenia Koszaliński Klub Amazonka zaprasza koszalińskie amazonki na spotkanie z nadkomisarzem policji Robertem Faryniarzem na temat bezpieczeństwa seniorów.

Spotkanie odbędzie się 8 maja o godz. 17 w siedzibie klubu przy ul. Morskiej 9.

Jeden fotel, ich pięcioro

Czterech mężczyzn i jedna kobieta powalczy o stanowisko dyrektora Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. Choć ich nazwiska to tajemnica (bo, jak tłumaczy ratusz, obecny etap rekrutacji jest zamknięty), dziś niczego się nie da ukryć.

- Nazwiska zostały ujawnione pytającemu w trybie udzielania informacji publicznej – informuje Robert Grabowski, rzecznik ratusza, zapytany, jak to się stało, że dane kandydatów pojawiły się w sieci. - Taki jest obowiązek, ale nie oznacza on, że ten, który pyta, może te dane upubliczniać. Ten, który to zrobił, czyli Jacek Wezgraj, twierdzi: - Te dane są informacją publiczną i powinny być jawne od samego początku – i dodaje: - Skoro urząd oficjalnie udostępnia mi informację, mogę zrobić z nią, co chcę. I zrobił, czyli umieścił na portalu społecznościowym wraz ze zdjęciami kandydatów.

Uczcijmy koniec II wojny światowej

Koszalińskie Spotkania z Historią „Płomienie Zwycięstwa 2018” odbędzie się we wtorek, w 73.rocznicę  zakończenia II wojny światowej w Europie, 8 maja 1945 r.
Uroczystość organizują Politechnika Koszalińska, Archiwum Państwowe w Koszalinie, Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Hufiec Ziemi Koszalińskiej ZHP oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych.O godz. 19.00 na terenie Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich 2, wejście od strony ul. Jana Pawła II, rozpoczną się pokazy sprzętu wojskowego, umundurowania żołnierzy z czasów II wojny światowej. Będzie też wystawa  O godz. 21.00 zapłoną ptaki Hasiora.
(ejm)

O godność ludzi pracy

 O godność ludzi pracy   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Partie i organizacje lewicowe w pierwszy dzień maja ponownie upomniały się o godną pracę i płacę.  Od lat walczą one o przestrzeganie praw pracownika. Domagają się m. in. podwyższenia pensji minimalnej do połowy średniego wynagrodzenia.
Pierwszomajowe uroczystości miały miejsce najpierw pod pomnikiem Byliśmy Jesteśmy Będziemy, a potem przeniosły się na Rynek Staromiejski. Tam uczestnicy festynu mogli posłuchać występów zespołów śpiewaczych, a dla dzieci wzięły udział w grach i konkursach.
(ejm)

Święto Polonii po nowemu

 Bożena Kaczmarek   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Rodaków mieszkających poza granicami kraju zawsze było mnóstwo, a liczba ta mocno wzrosła w ostatnich latach.

Organizacją, która dba o związki Polonii z krajem, jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. To organizacja pozarządowa, powołana w lutym 1990 roku z inicjatywy marszałka Senatu RP Andrzeja Stelmachowskiego, prezesa do 2008 r.Od ub.r. prezesem stowarzyszenia jest Dariusz Piotr Bonisławski, wieloletni prezes oddziału warmińsko-mazurskiego i od 2010 roku wiceprezes Zarządu Krajowego SWP.

Energa AZS zdecydowanie zwycięża GTPR Gdynia

 W AKCJI   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Szczypiornistki Energa AZS Koszalin zdecydowanie pokonały na swoim parkiecie GTPR Gdynia 27:15 w meczu 29. kolejki PGNiG Superligi i nadal plasują się na czwartej pozycji w tabeli.
Koszalinianki były faworytkami w spotkaniu z zespołem, który w poprzednim sezonie wywalczył tytuł mistrzyń Polski i przyjechał do Koszalina w okrojonym składzie bez wielu podstawowych zawodniczek.

Majówkowe wyzwanie

Organizować czy nie organizować? – oto jest pytanie. Kolejny rok z rzędu władze Koszalina zrezygnowały z przygotowania miejskiej majówki. Nie będzie koncertów, grillowania na terenach podożynkowych i innych typowych dla długiego weekendu atrakcji.

Jeszcze kilka lat temu były, ale po fali krytyki pod adresem pomysłodawców, Koszalin zrezygnował z majówki na rzecz obchodów urodzin miasta, które w tym roku rozpoczną się 17 maja.

Dziki podbijają miasto

 Dziki podbijają miasto   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Wataha czterech dzików dwa razy w ciągu trzech dni odwiedziła Koszalin. Wezwane służby miejskie przegoniły czworonogi z powrotem do lasu. Ale już wiadomo – dziki będą wracać.

Mieszkańcy ulicy Broniewskiego zaalarmowali straż miejską, że na ich osiedlu grasują cztery dziki. – Zwierzęta nie były agresywne, ale to jednak dzikie osobniki, więc trudno przewidzieć, jak się zachowają w kontakcie z człowiekiem, gdy poczują się zagrożone – mówi pan Mariusz, świadek zdarzenia.

Strona 8 z 1315

Oglądasz teraz: Start