Miasto - Tygodnik Koszaliński

VIP w świecie biznesu

 Prezes Zarządu KSM Przylesie Kazimierz Okińczyc odbiera nagrodę VIP Biznesu  :: Fot: Łukasz Giersz

Już po raz siódmy odbyło się wręczenie elitarnych nagród „VIP”. To wyróżnienia, które przyznawane są za osiągnięcia m.in. w świecie kultury, nauki czy biznesu. Nie zabrakło tu również koszalińskiego akcentu. Statuetkę w kategorii „VIP Biznesu” zdobył prezes Zarządu KSM „Przylesie” Kazimierz Okińczyc.

Ideą nagród „VIP Biznesu” jest docenianie osób, a także podmiotów gospodarczych o ugruntowanej renomie, które wyróżniają się statusem lidera rozwoju, kompetencji i zarządzania, stanowiąc przy tym wzór kultury organizacyjnej w biznesie i rozwoju gospodarczego w kraju. To już piąta statuetka w tej kategorii dla KSM „Przylesie”. – To wyróżnienie jest wynikiem pracy wszystkich pracowników spółdzielni, członków zarządu, a także członków organu spółdzielni – Rady Nadzorczej, bo bez nich spółdzielnia sukcesu by nie miała. Ja tylko jestem tym, który stara się tym zarządzać, a że mamy się czym pochwalić nie tylko w Koszalinie, ale też na forum naszego kraju, to stąd to wyróżnienie – powiedział prezes Zarządu KSM „Przylesie” Kazimierz Okińczyc, który funkcję tę pełni od 29 lat.

Mózg potrzebuje troski od małego

 Neurolog Katarzyna Kaczmarek podczas spotkania :: Fot: Magda Pater

Jest organem odpowiadającym za wszystkie nasze funkcje życiowe. Nawet minimalne uszkodzenie może wywołać poważne uszkodzenie zdrowia. Dlatego o mózg trzeba dbać już od najmłodszych lat. Przekonują o tym neurolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Zaprosili oni koszalinian na spotkanie edukacyjno-promocyjne dotyczące zapobieganiu udarowi mózgu, jego wykrywaniu i leczeniu skutków.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Sala kinowa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Uczestnicy spotkania to osoby, które mają w rodzinie kogoś, kto już przeszedł udar lub chciały się dowiedzieć, czy mogą go uniknąć. Podobne spotkanie odbędzie się w ostatnią sobotę bieżącego miesiąca, 26 października, także w KBP przy pl. Polonii. Początek o godz. 10.

Nobel literacki dla Polki

 KBP :: Fot: Magda Pater

- Jak tylko dowiedziałem się o Noblu dla Olgi Tokarczuk, wysłałem do magazynu zamówienie, by zrobić wystawkę – opowiadał w piątek, 11 października, Piotr Świerczyński, bibliotekarz w wypożyczalni Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. – I jeszcze ich nie dostałem, a już były pierwsze zamówienia internetowe czytelników.

Wystawki nie ma, bo nie ma książek. - Zniknęły w ciągu czterech godzin – dodaje bibliotekarz. - Wszystkie, a mamy ok. 25 tomów różnych tytułów. Stoi więc tylko zdjęcie. My zaś mamy kolejkę. Najwięcej chętnych czeka na „Biegunów” i „Księgi Jakubowe”, ale i przedtem to były dwie najczęściej wypożyczane jej książki.

Mamy nowy wydział Politechniki

 Dr hab. Katarzyna Radecka, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa :: Fot: Magda Pater

Kiedy na początku października odbywały się uroczyste inauguracje najpierw uczelni wyższych, potem ich kolejnych wydziałów – jedna z takich uroczystości w Politechnice Koszalińskiej była szczególna. I śmiało można rzec – historyczna.

3 października w auli przy ul. Racławickiej odbyła się bowiem inauguracja roku akademickiego nowego wydziału tej uczelni. Dotychczasowy, istniejący od 1997 roku Instytut Wzornictwa, który powstał przy Wydziale Mechanicznym przekształcono w Wydział Architektury i Wzornictwa. Pierwszym dziekanem WAiW została dr hab. Katarzyna Radecka (na zdjęciu), która w tym dniu założyła, także pierwszy raz insygnia dziekańskie. Prodziekani to dr hab. Alina Adamczak (ds. kształcenia i studentów) i dr Monika Madej (ds. praktyk i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym). W ramach organizacyjnych nowego wydziału pracują katedry – wzornictwa, grafiki projektowej, architektury i sztuk plastycznych.

O dzikach, budowie ulic i kanalizacji

 Mieszkańcy osiedla Raduszka zgłaszali wiele problemów :: Fot: Magda Pater

Mieszkańcy osiedla Raduszka jak co roku spotkali się z władzami Koszalina. Zasypali gości gradem pytań, dotyczących także spraw ogólnomiejskich. Wśród zgłaszanych problemów znalazły się buszujące na osiedlu dziki i brak utwardzonych dróg.

Tadeusz Tomaszewski, przewodniczący Rady Osiedla Raduszka, przekazał prezydentowi pytania zebrane od mieszkańców. Ci chcieli wiedzieć m.in., kiedy zostanie wybudowana kanalizacja deszczowa i ściekowa oraz kiedy powstanie docelowa nawierzchnia na ulicach ich osiedla. Pytali też o termin przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Wilkowa, Żabowa i Sarzyna. Piotr Jedliński, prezydent Koszalina, przypomniał, że przez te dzielnice Koszalina miała przebiegać nowa trasa drogi ekspresowej S11.

Nie chcą być bezradni

 Spotkanie informacyjne :: Fot: KMP w Koszalinie

Po próbie uprowadzenia uczennicy SP 3 na ulicy w środku dnia rodzice i nauczyciele wzmogli czujność. Chcą się dowiedzieć, jak najlepiej chronić najmłodszych przed podobnymi zdarzeniami. Ale i dzieci, zwłaszcza te starsze, muszą być świadome, że za swoje negatywne zachowanie poniosą karę.

Najważniejsza jest rozmowa rodzica z dzieckiem. Nie tylko o tym, co wolno, a czego nie, i nie tylko o tym, jak było w szkole, ale o jego problemach, znajomych, sympatiach. Poświęcanie czasu dziecku, interesowanie się nim, jego uczuciami, emocjami, pasjami – to najlepsza droga do zminimalizowania ryzyka nie tylko porwania, molestowania, ale zaburzeń psychicznych, popadnięcia w uzależnienia. Ważne jest budowanie zaufania do rodzica, nauczyciela, aby w razie poczucia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa dziecko nie bało się o nim opowiedzieć.

Kronika pocztowa

 Siedziba pierwszej placówki pocztowej w Koszalinie  :: Fot: Archiwum Państwowe Koszalin

Wszyscy koszalinianie bez wahania wskażą siedzibę Poczty Głównej w mieście. To strzelisty, neogotycki obiekt z czerwonej cegły wzniesiony w 1884 roku. Zastąpił dwa mniejsze budynki, bo poczta funkcjonowała w Koszalinie od 1858 roku. Działalność pocztowa trwała tu nieprzerwanie, jeszcze wiosną 1945 roku wyjeżdżały wozy z przesyłkami.

Ale przyszedł dzień 4 marca 1945 roku i cała historia poczty zaczęła się od nowa. Była to teraz poczta polska i wszystko trzeba było zorganizować. Grupy pocztowców pojawiły się na Pomorzu Zachodnim już w marcu i, jak podaje Archiwum Państwowe w Szczecinie – pierwszy polski urząd pocztowy uruchomiono 2 marca w Człuchowie. Dopiero w maju taka grupa dojechała do Szczecina.

Zmęczenie nie do pokonania

 Gdy dopada zmęczenie... :: Fot: Magda Pater

– Mam wielu pacjentów, którzy proszą o kilka dni zwolnienia, bo są zmęczeni pracą, a nie mają już urlopu – mówi lekarz rodzinny w jednej z przychodni koszalińskich. – To najczęściej osoby w wieku 30-40 lat, pracujące w różnych zawodach, ale głównie przedstawiciele handlowi. Łączy ich jedno – praca ponad 10 godzin dziennie.

Lekarze mają z takimi pacjentami prawdziwy problem. Skarżą się oni na ciągłe poczucie zmęczenia, brak sił witalnych, różne bóle, wrażliwość na dotyk, czasem mają atak paniki. Jeśli lekarza coś niepokoi – zleca badania, ale nawet najbardziej specjalistyczne najczęściej wykazują, że stan organizmu jest w normie.  I nie możemy dać zwolnienia, nie ma podstaw. Najgorzej mają ci pracujący na czarno, nic nie mogę dla nich zrobić. Uważam, że przemęczona jest psychika – dodaje lekarz. – A objawia się zaburzeniami somatycznymi.

Ścieki tylko ściśle określone

 Edukacja ekologiczna :: Fot: Marcin Torbiński

Odpływy w zlewie i w wannie, a także w sedesach to nie kosze na śmieci. Są przystosowane do przyjmowania określonych rodzajów nieczystości. Na pewno nie należą do nich środki higieniczne, resztki jedzenia czy niedopałki papierosów. Niestety, to i wiele więcej znajdują w kanalizacji ściekowej i deszczowej pracownicy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Dlatego spółka rozpoczyna kampanię edukacyjną ph. „Nie wrzucam śmieci do sieci”, którą adresuje zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. W Oczyszczalni Ścieków w Jamnie zorganizowano konferencję rozpoczynającą działania, które mają uświadomić, jakie szkody wyrządza wyrzucanie niewłaściwych materiałów do rur kanalizacyjnych, a także do strumieni czy rzek. Dlatego trzeba o kanalizację dbać i nie doprowadzać do jej zatkania. W ramach kampanii pracownicy wodociągów będą rozmawiać z przedstawicielami wspólnot nieruchomości, rad osiedli, a uczniom szkół podstawowych rozdadzą kolorowanki edukacyjne.

Strona 8 z 1400

Oglądasz teraz: Start