Miasto - Tygodnik Koszaliński

To będzie stopniowo wprowadzana rewolucja

Rozmowa z prof. Tadeuszem Bohdalem, rektorem Politechniki Koszalińskiej, o Konstytucji dla Nauki
W październiku zacznie się wprowadzanie kolejnych zmian w szkolnictwie wyższym. Mają one zreformować nasz system kształcenia na poziomie akademickim. Jakie pan ocenia te zmiany?
-Moim zdaniem to będzie rewolucja, ale wprowadzana etapami. Ta reforma zakończy się za siedem lat. Od października tego roku mamy dwanaście miesięcy na dostosowanie wewnętrznych przepisów uczelni do nowej ustawy.  Konstytucja dla Nauki daje uczelniom dużą autonomię.

Uroczyste obchody 98. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej

Uroczyste obchody 98. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego,  odbędą się 15 sierpnia 2018 r. przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
Program uroczystości:

-10.00 Rozpoczęcie uroczystości 98. rocznicy Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz obchodów Święta Wojska Polskiego (pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – plac Zwycięstwa)

Pobudka, trwa remont!

Ulica Zubrzyckiego to mała, wewnętrzna droga. Może dlatego przez drogowców była przez lata zapomniana. Co jakiś czas, kiedy wyrwy w asfalcie robiły się już imponujące, łatano połatane wcześniej dziury.

Mieszkańcy mówili, że jest łata na łacie i na większy remont nie liczyli, aż tu nagle... wkroczyli na Zubrzyckiego drogowcy z ciężkim sprzętem. I działają.
I dobrze, można by powiedzieć, bo w końcu kierowcy nie będą manewrować między większymi i mniejszymi dziurami. Ale jest też łyżka dziegciu.

Zabawy w wojnę

Jeśli ktoś myśli, że inscenizacje historycznych wydarzeń to pomysł ostatnich lat, chyba ciut się myli. Od zawsze mali chłopcy na pytanie, w co się bawimy, najchętniej odpowiadali – w wojnę.

Oczywiście, dotyczy to czasów, kiedy dzieci nie spędzały dni na zajęciach dodatkowych oraz nad tabletem. Najwspanialsza zabawa, której dzisiejsze dzieci chyba już nie znają, to podchody! Czystej wody inscenizacja – przebiegała wedle ustalonych reguł i przyjętych sygnałów. Jedna drużyna się chowała, zadaniem drugiej było ją odnaleźć, czyli zwyciężyć.

Orzeł z opaską na ramieniu

Polska to taki kraj, w którym świętością stają się przedmioty, zjawiska i ludzie, często na świętość niezasługujący, albo wręcz od świętości bardzo dalecy.Jednak takich świętości mamy wiele i okazuje się, że każde, nawet w myśli, ich naruszenie może stać się pretekstem do interwencji policji i innych sił rozmnożonych w ostatnich latach do granic absurdu. Można mieć różne zdanie na temat zasług tego czy innego polityka, który znalazł się na cokołach licznych pomników, można wyrażać krytyczne opinie, można w końcu twierdzić, że dzieło, które znalazło się na cokole i stało się obiektem kultu – na to nie zasługuje.

Jeszcze jest czas na zdobycie indeksu

Sierpień to dla wielu maturzystów miesiąc wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. Ci, którzy postanowili postarać się o wyższe wykształcenie, nie będą mieć problemu ze zdobyciem indeksu.

Na koszalińskich uczelniach rekrutacja potrwa do rozpoczęcia roku akademickiego.Politechnika Koszalińska proponuje 27 kierunków na studiach I stopnia i 14 kierunków na studiach II stopnia. Na studia stacjonarne I stopnia uczelnia chce przyjąć tysiąc osób, a połowę tej liczby na  niestacjonarne. Najwięcej chętnych jest na informatykę, budownictwo, architekturę wnętrz i wzornictwo.

Jest dawca dla Filipa!

Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i setki odprawionych mszy w intencji uzdrowienia przyniosły skutek. 19-letni Filip Gonciarek już niedługo otrzyma szansę na wyleczenie z ostrej białaczki limfatycznej.
Tegoroczny maturzysta Zespołu Szkół nr 9, czyli popularnego „elektronika”, złą diagnozę usłyszał w kwietniu. Lekarze od razu wprowadzili agresywne leczenie. Chłopak trafił na oddział hematologii szpitala w Słupsku. Tam przeszedł trzy cykle chemioterapii.

Z pociągu do autobusu – utrudnienia na kolei

Początek września to nie tylko nowy rok szkolny, ale także zmiana rozkładów jazdy pociągów w naszym regionie. Przez kilka tygodni składy Pendolino będą dojeżdżać tylko do Sławna.

Od 18 września do 2 października 2018 roku na linii nr 202, na odcinku Koszalin-Sławno będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa. Utrudnienia dla podróżnych nie będą spowodowane wyczekiwanymi od dawna pracami modernizacyjnymi, które przyspieszą jazdę pociągów na trasie z Koszalina do Trójmiasta.

Partnerzy Koszalina

   Drogowskaz w koszalińskim parku odsłonięto w 2016 roku z udziałem przedstawicieli miast partnerskich.         ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Jest ich dwanaście. W większości leżą w Europie, ale jest na przykład rodzynek z dalekich Chin. Mowa o miastach partnerskich Koszalina. Co wynika z tej współpracy? Czy po podpisaniu umowy i uściśnięciu rąk współpraca trwa z korzyścią dla obu stron?
W założeniu miasta partnerskie powinny być do siebie podobne. Chodzi o wielkość, liczbę ludności czy charakter (np. miasto przemysłowe, turystyczne). Partnerstwo ma na celu współpracę na polu kultury, gospodarki i edukacji. Celem jest nie tylko wzajemne wizytowanie władz, ale i grup mieszkańców, np. zespołów artystycznych. Tyle teorii. A jak to wygląda w przypadku Koszalina.

Strona 9 z 1344

Oglądasz teraz: Start