Miasto - Tygodnik Koszaliński

Toniemy w tonach papieru

 Dokumenty w ratuszu :: Fot: Magda Pater

Niemal dziewięć tysięcy stron drukuje koszaliński ratusz przed sesją Rady Miejskiej. Ta liczba może szokować. Tym bardziej że projekty uchwał lądują po głosowaniach w najlepszym razie na dnie szuflady. Ma się to jednak zmienić, bo radni będą pracować w środowisku cyfrowym.
Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej głosowano w sprawie drobnych korekt do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Wydrukowano go więc w całości, podobnie jak pozostałe projekty uchwał wraz z załącznikami. Urzędnicy przygotowują przed każdą sesją 35 kompletów; 25 dla radnych i 10 dla dziennikarzy. Komplet grudniowy liczył 250 stron.

Urok "Kogla-Mogla"

Chodź do kina – napisała na Messengerze koleżanka. Zanim zdążyłam się zastanowić, telefon znów zabrzęczał, a na ekranie pojawiła się kolejna wiadomość – „Miejsc na sali mało. Kupię nam bilety przez internet.” Zdziwiłam się, bo nie sądziłam, że trzecia część komedii „Kogel-Mogel” może cieszyć się aż tak dużym zainteresowaniem widzów. Moje zdumienie sięgnęło zenitu, kiedy kilka dni później przekroczyłam próg kina i zobaczyłam dziesiątki koszalinian w kolejce do kasy. Wielu z nich biletów nie kupiło, bo rozeszły się w mgnieniu oka.

Powiedzieć „STOP” w tańcu

 Próby tańca :: Fot: Magda Pater

„Milczenie nie oznacza zgody. Seks bez zgody to gwałt. Tylko „tak” oznacza zgodę” – to hasło tegorocznej askcji „One Billion Rising” – „Nazywam się Miliard”. Od kilku lat kobiety, i nie tylko one, bo w przedsięwzięcie włączają się coraz chętniej panowie, na całym świecie tańczą przeciw przemocy. Nie inaczej jest w Koszalinie.
Koordynatorką akcji jest radna Dorota Chałat: – Od siedmiu lat tańcząc sprzeciwiamy się przemocy wobec kobiet, dziewcząt. Każdego roku mówimy o innych formach przemocy, w tym roku o gwałcie.

Sukces wychowanków poprawczaka

 Wychowankowie MOAS :: Fot: Magda Pater

Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie zajęli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez komercyjną sieć kin. Zadaniem było stworzenie minutowego filmu, który przedstawi ujęcie patriotyzmu w dobie smartfonów. To nie pierwszy projekt stworzony przez wychowanków i ich opiekuna, ale wyjątkowy, bo jak się okazuje, przyniesie im rozgłos na całą Polskę.

Morsy i foczki znowu zjadą nad Bałtyk

XVI Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie rozpocznie się już 7 lutego, w czwartek. Termin zapisów na kilkudniowe wydarzenie zakończył się o północy 27 stycznia. W tym roku zarejestrowało się 4020 osób z Polski, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Organizatorami wydarzenia są Urząd Gminy i Miasta Mielno oraz Centrum Kultury w Mielnie. Kilkudniowy zlot obfituje w wiele atrakcji, z których nie wszystkie dotyczą kąpieli w zimnej wodzie. W ogromnej hali namiotowej, usytuowanej na parkingu przy Polomarkecie, odbędzie się wieczór z kabaretem Hrabi, panel dyskusyjny pn. „Ludzie morza” z udziałem kapitana jachtowego Romana Paszke i Marka Dulewicza, który specjalizuje się w fotografii podwodnej.

Dyżury

Poniedziałek, 4 lutego w godz. 16-17 w siedzibie Rady Osiedla „Morskie" przy ul. Spokojnej 47 (Klub „Bałtyk") dyżurować będzie radny Błażej Papiernik oraz przedstawiciele RO – Renata Artym i Piotr Iwat. Wtorek, 5 lutego w godz. 16.00-17.00 w siedzibie Rady Osiedla im. J.J. Śniadeckich przy ul. Jana Pawła II 4a dyżurować będzie radny Marek Reinholz oraz przedstawiciele RO – Józefa Felsztigier i Urszula Żebrowska, w godz. 16.00-17.00 w siedzibie Rady Osiedla im. M. Wańkowicza przy ul. Fałata 9 dyżurować będzie radny Ryszard Tarnowski i przedstawiciel RO – Elżbieta Wilga. Czwartek, 7 lutego w godz. 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla „Śródmieście" przy ul. Andersa 24 dyżurować będą radna Anna Mętlewicz i dzielnicowy II Komisariatu Policji, a w godz. 16-18 przedstawiciel RO – Czesław Kaszubiak.

Zima szkoleń

Już 7 lutego o godz. 11 w Restauracji Park Caffe odbędzie się szkolenie dotyczące zmian w podatkach na rok 2019. W roli eksperta wystąpi Halina Kozak – Prezes Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Audytu DEBET. W czasie szkolenia zostaną omówione m.in. zmiany w PIT oraz CIT a także zmiana w VAT- ulga na złe długi.

"PRO – KONTRA" zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne "PRO – KONTRA" im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na otwarte spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się 6 lutego (środa) o godz. 16., w siedzibie Unii Pracy przy ul. Piłsudskiego 11-15. Tematyka spotkania: "Do jakich wyborców adresuje swój program Robert Biedroń ?".

"Blisko natury"

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę malarstwa Danuty Lebiody, czytelniczki Filii nr 8 pt. „Blisko natury”. Obrazy olejne artystki przedstawiają głównie naturę, kwiaty i pejzaże. Wernisaż wystawy odbędzie się 5 lutego o godz. 16.30 w Filii nr 8 KBP na ulicy Andersa 4-6. Wystawa będzie dostępna do 7 marca 2019 r.

Strona 9 z 1381

Oglądasz teraz: Start