Miasto - Tygodnik Koszaliński

Lewica a sprawa polska

Koszalińskie Porozumienie Lewicy zaprasza na uroczystą konferencję z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Nosi ona tytuł” Wkład lewicy w stulecie niepodległości Polski”.
Konferencja  odbędzie się w czwartek, 29 listopada, w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Polonii 1. Początek o godz. 16.00. Gościem honorowym konferencji będzie prof. Longin Pastusiak, Marszałek Senatu V kadencji. Wygłosi on wykład pt. „Thomas Woodrow Wilson a sprawa polska”.
(ejm)

Koszalinianie dwa razy na podium

Złoty i srebrny medal wywalczyli reprezentanci KT Bałtyk Koszalin podczas rozegranych w Opolu otwartych zawodów o Puchar Polski w taekwondo. Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych: młodzików, kadetów i juniorów.
Wśród juniorek bardzo dobrze spisała się Emilia Czerwonka, która zajęła drugie miejsce w kategorii wagowej do 65 kg. Tym samym potwierdziła ona swoją wysoką pozycję w kraju, bo warto przypomnieć, że wywalczyła ona również w tym roku tytuł wicemistrzyni Polski w tej samej wadze.

Sukcesy koszalińskich pingpongistów

Dwa brązowe medale wywalczyli zawodnicy KTS Koszalinianin Koszalin podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w tenisie stołowym.
Zawody rozegrano w Drzonkowie koło Zielonej Góry, a do rywalizacji w różnych klasach przystąpiło w sumie 157 zawodników.Jednym z reprezentantów KTS Koszalinianin był Paweł Mazuryk, który startował w klasie 8.

Współpraca koszalińsko-karlińska

Centrum Kształcenia Ustawicznego cieszy się zaufaniem firm z całego regionu. Kolejne porozumienie o współpracy podpisały firmy Grupy Homanit Holding z Karlina.
Dzięki tej umowie słuchacze CKU zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności niezbędne w branży mechanicznej, transportowej, informatycznej, ekonomicznej oraz obszaru administracyjno-usługowego. Ułatwi im to kontynuowanie nauki lub znalezienie pracy zgodnej z kierunkiem wykształcenia. Obecnie podpisanych jest 9 porozumień w zakresie kształcenia osób dorosłych.

Cieplej i taniej

Budynki żłobka „Skrzat”, przedszkoli nr 13, 14 i 15 i Zespołu Szkół nr 7 zyskają w najbliższych miesiącach ocieplenie. Dzięki temu placówki zaoszczędzą pieniądze i energię.
Trwa już termomodernizacja Zespołu Szkół nr 8, Szkoły Podstawowej nr 10 i warsztatów Centrum Kształcenia Ustawicznego. Wartość tej inwestycji to 8,2 mln zł, z czego 5, 5 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Co dalej z wrotami sztormowymi?

  Co dalej z wrotami sztormowymi?      ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Wrota sztormowe skutecznie uniemożliwiają wlew wody morskiej do jeziora – informują działacze ekologiczni.

Powoduje to środowiskową degradację Jamna, a sama konstrukcja w obecnym kształcie nie spełnia swojej roli – mówią (pisaliśmy o problemie w numerze 44. gazety, na początku listopada). Od dłuższego czasu trwa debata, co z tym fantem zrobić. Zarządcą obiektu jest nowa instytucja Wody Polskie, w niej właśnie zapytaliśmy, jakie są plany, co do dalszych losów obiektu.

Cyfryzacja w gabinecie lekarskim

Od tego nie odejdziemy w żadnej dziedzinie życia. Bez komputera ani rusz także w służbie zdrowia. W Polsce jest niemal 146 tys. lekarzy i lekarzy felczerów uprawnionych do wydawania elektronicznych zwolnień lekarskich, z czego już korzysta 96,5 tysiąca.

Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA) medycy mogą przekazywać od stycznia 2016 roku. I to czynią, zwłaszcza w naszym województwie. Jak podaje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego, w pierwszym tygodniu listopada w Koszalinie niemal 80 % zwolnień, które trafiły do koszalińskiego ZUS, została wysłana elektronicznie. To rekordowy wynik w kraju. W Szczecinie statystyki także są okazałe, bo 68% zwolnień to e-ZLA.

Nowe sekcje

Klub Kanion KSM „Przylesie" zaprasza do udziału w nowych sekcjach. „Pomoc w nauce:

fizyka, matematyka, chemia" to zajęcia prowadzone przez instruktora, który pomoże przyswoić oraz obrazowo wyjaśni zagadnienia związane z fizyką, matematyką, chemią na poziomie szkoły podstawowej (ośmioletniej) oraz gimnazjum.

Ogniki niepodległości

Tydzień temu, kiedy pisałem felieton na temat obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, nie przewidziałem, że na dwa dni przed 11 listopada zapadnie decyzja o marszu „rządowo-prezydenckim”.

Organizatorzy „cyklicznego” widowiska, czyli narodowcy, zepchnięci zostali na drugie miejsce, mogli pomaszerować nie jak planowali, jako awangarda. Czekali aż wyruszy radosny tłum na czele z ważnymi przedstawicielami rządu i prezydenta oraz oczywiście z prezesem, który tym razem niósł osobiście szturmówkę.

Strona 9 z 1369

Oglądasz teraz: Start