Miasto - Tygodnik Koszaliński

Ostatnie osiedle bez porozumienia

 KBO na osiedlu Bukowe :: Fot: Magda Pater

Spotkania osiedlowe w ramach budżetu obywatelskiego dobiegły końca. Większość z nich zakończyło się sukcesem. Ostatnia dyskusja odbyła się na osiedlu Bukowe. Mieszkańcy nie doszli do porozumienia.

Mieszkańcy osiedla Bukowe mieli do wyboru dwa projekty. Jeden dotyczył utwardzenia parkingu przy ulicy Jana Baczewskiego, drugi to rozbudowa istniejącego już skweru.
– Byłem za projektem rozbudowy skweru, ponieważ to miejsce bardzo poprawia estetykę naszego osiedla. Korzystają z niego kobiety z dziećmi, starsze osoby. Skwer pozwala na wyjście tych ludzi z domu, integrację międzyludzką, dlatego uważam, że ta propozycja jest zdecydowanie lepsza, niż partykularne interesy, czyli zrobienie parkingu dla jednego bloku – mówił Wojciech Okupski, mieszkaniec osiedla Bukowe.

Brak zgody na osiedlu Lechitów

 KBO na osiedlu Lechitów :: Fot: Magda Pater

Fiaskiem zakończyło się spotkanie osiedlowe w ramach budżetu obywatelskiego na osiedlu Lechitów. Mieszkańcy dyskutowali nad czterema wartościowymi projektami, jednak żaden z nich nie spotkał się z jednogłośnym uznaniem.

Brak porozumienia oznacza, że cztery zaakceptowane merytorycznie projekty związane z osiedlem Lechitów zostaną poddane pod głosowanie ogólnomiejskie. – Miałem nadzieję, że tym razem mieszkańcom uda się dojść do porozumienia. Od trzech lat za każdym razem wychodzimy stąd bez zgody – przypomniał Łukasz Cieśliński z Pracowni Pozarządowej.

Szok i niedowierzanie

 Wandalizm w Domu Samotnej Matki :: Fot: Marcin Torbiński

Kilkanaście kobiet z dziećmi czeka na moment powrotu do wyremontowanego Domu Samotnej Matki. Ta chwila miała nastąpić pod koniec przyszłego miesiąca. Jednak zamieszkanie w tym terminie w placówce, zapewniającej nie tylko schronienie, ale i poczucie bezpieczeństwa, stoi pod dużym znakiem zapytania z powodu dewastacji dopiero odnowionych pomieszczeń.

Przebudowa zabytkowego budynku, w którym mieści się Dom Samotnej Matki w Koszalinie, trwa od początku roku. Jej koszt to ok. 3 mln zł, z czego 1 mln 893 tys. zł to dofinansowanie z Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Resztę Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, która prowadzi placówkę, zbierała podczas wielu akcji charytatywnych, takich jak koncerty i spektakle. Inwestycja obejmuje przebudowę budynku, zmianę sposobu użytkowania poddasza, nadbudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego. Powstają też zewnętrzne schody i winda. Część mieszkalna dla matek samotnie wychowujących dzieci oraz sióstr zakonnych ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej, które prowadzą placówkę, zostaje powiększona, aby zwiększyć komfort pobytu.

Bezpieczeństwo ludzi ważniejsze niż psy

 KBO na osiedlu Unii Europejskiej :: Fot: Marcin Torbiński

Spotkanie na osiedlu Unii Europejskiej w sprawie wyboru pomysłu do budżetu obywatelskiego na 2020 r. obfitowało w wiele emocji. Ostatecznie jednak pół setki mieszkańców porozumiało się i za kilka miesięcy kilka z osiedlowych ulic zyska oświetlenie.

W wyniku dyskusji ustalono, że w 2020 r. przybędzie ekologicznych lamp, które zapewnią mieszkańcom bezpieczną możliwość dotarcia do swoich domów. Mają one stanąć na niewybudowanych jeszcze ulicach Austriackiej, Duńskiej, Maltańskiej oraz Włoskiej. Koszt ich zakupu i montażu to 114 tys. zł. Rok 2021 r. upłynie na wspólnej pracy na rzecz wybiegu dla psów, wycenionego na 83 tys. zł. Ma on powstać na działce w pobliżu ul. Brytyjskiej. Wszystkie strony zadeklarowały wsparcie tego projektu w przyszłorocznym BO. Jednak uzgodnienie kompromisu nie przyszło łatwo. Poprzedziła je długa i emocjonująca dyskusja.

W trudnej sytuacji

Mieszkańcy osiedla Lubiatowo stanęli przed nie lada wyzwaniem, ponieważ w tej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego musieli wybrać jeden projekt spośród aż sześciu zatwierdzonych pomysłów. Wszystko dlatego, ponieważ ich wspólny koszt przekraczałby maksymalną kwotę dotacji w wysokości 114 tysięcy złotych.

Cztery z pomysłów dotyczą rozwoju infrastruktury, a dwa rekreacji. Autorem jednego z nich jest Daniel Łaszcz. Oświecenie ul. Światowida w postaci zakupu i instalacji 10 lamp ledowych wyposażonych w wiatrak oraz po dwa ogniwa fotowoltaniczne w celu poprawy bezpieczeństwa tego odcinka wyceniono na 91 tysięcy złotych.

Będzie wewnętrzne podwórko przy Moniuszki

 KBO na osiedlu Wspólny Dom :: Fot: Marcin Torbiński

Mieszkańcy osiedla Wspólny Dom w rekordowo krótkim czasie wybrali inwestycję, która zostanie sfinansowana w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Będzie to rewitalizacja podwórka przy ul. Moniuszki 11-13. Koszt jego utwardzenia, zamontowania na nim oświetlenia i uporządkowania to 113 tys. zł.

Mieszkańcy mieli do wyboru cztery inicjatywy. Już na początku spotkania uzgodnili, że rezygnują z jednej z nich, czyli utworzenia alei głogów wzdłuż ul. Wyspiańskiego, co zostało wycenione na 72.730 zł. Znacznie mniej, bo niecałe 19,5 tys. zł, miałaby kosztować renowacja podwórka przy ul. Nowowiejskiego 8A-8D.

Budynek o dyskretnej elegancji

 Tajemniczy budynek :: Fot: Magda Pater

Ten budynek o secesyjnym szyku zwraca uwagę mansardowym dachem, proporcjami i zwartością sylwetki, a także subtelnymi ozdobami nad oknami. Niestety, także łuszczącym się tynkiem i zakurzonymi szybami w oknach.

To obiekt w samym centrum Koszalina, przy ul. 1 Maja 36. Został zbudowany w latach 70. XIX w. Jest dwupiętrowy, podpiwniczony, o powierzchni 1160 m kw. Posiada trzy wejścia, obecnie zabudowane wiatrołapami, niewielkie podwórze na zapleczu (parking) oraz dobudowane oficyny. Właścicielem - co wynika z informacji na stronach firmy – jest ostatni funkcjonujący tu bank, czyli Bank Millennium. Obiekt od lat jest wystawiony na sprzedaż, o czym mówi żółty banner na frontonie. Właściciel sprzedaje go w związku z „restrukturyzacją sieci placówek”. Gmach zapisany jest w Gminnej Ewidencji Zabytków Nieruchomych wyznaczonych przez Prezydenta Koszalina pod numerem 3. Warto zachować tej obiekt o wyjątkowej, chciałoby się rzec - dyskretnej urodzie rzeźb nadokiennych (niemal maszkarony, a każda główka jest inna) i zdobionych gzymsów. Te cudeńka teraz ledwie widać pod poszarzałą farbą.

Zaćma – groźna, ale wyleczalna

 Monika Kozaryn-Mazurek :: Fot: Marcin Torbiński

Żyjemy coraz dłużej, co wiąże się z ujawnianiem chorób, do których jeszcze 100 czy nawet 50 lat temu po prostu nie dożywaliśmy. Jednym z takich schorzeń jest zaćma, choroba dopadająca podstępnie, bo nie boli, tylko powoli upośledza wzrok i prowadzi do całkowitej jego utraty. Na szczęście, jest całkowicie wyleczalna. Dzięki postępowi nauki dziś wystarczy zabieg chirurgiczny, byśmy znów przejrzeli na świat.

Na szpitalnych oddziałach okulistycznych tych zabiegów wykonuje się coraz więcej. I na szczęście, coraz krócej na nie czekamy. W Koszalinie, w Szpitalu Wojewódzkim to już nie są legendarne lata (trzy, cztery, pięć), jak bywało jeszcze niedawno. Dość powiedzieć, że w sierpniu 2017 roku w kolejce czekało 1827 osób, w 2018 – 1463, a w bieżącym – 520. Od stycznia do końca sierpnia w koszalińskiej lecznicy wykonano 1285 zabiegów, czyli ok. 100-110 miesięcznie. Obecnie czas oczekiwania to zaledwie 2-3 miesiące. A dodajmy, że nasz szpital „obsługuje” spore terytorium – obszar dawnego województwa koszalińskiego. Czy leczenie zaćmy jest kosztowne?  W ub.r. była spora obniżka kosztów – mówi rzecznik szpitala Cezary Sołowij. - Obecnie w przypadku zaćmy niepowikłanej to 1860 zł (było 2325), a powikłanej – 2176 (było 2866).

Wymiana schodów i ozdobne rośliny

Mieszkańcy osiedla Śródmieście doszli do porozumienia przy wyborze inicjatyw, które powinny być wykonane w przyszłym roku w ramach KBO. Spotkanie w Domku Kata zakończyło się decyzją o poparciu odnowienia terenu przy ul. Podgrodzie.

Mieszkańcy reprezentacyjnej dzielnicy Koszalina mieli rozstrzygnąć, czy w przyszłym roku chcą zyskać odnowiony teren przy murach obronnych przy ul. Podgrodzie, czy bezpieczniejsze i ładniejsze podwórze między ul. Konstytucji 3 Maja 11, 13 a ul. Szeroką 2, 4, 6.

Strona 9 z 1400

Oglądasz teraz: Start