Miasto - Tygodnik Koszaliński

Dobra szkoła

Jak refren co roku powtarzam „A mnie jest szkoda lata”. I nic to, że kalendarzowo wychodzi nam jeszcze miesiąc.

Jakoś tak się składa, że rytm lata wyznacza koniec wakacji i początek roku szkolnego. Podobnie jak w przypadku dorosłych i długich weekendów, mamy już kalendarz uczniowskiego wypoczynku, który mówi, że w roku szkolnym 2017/2018 będzie 187 dni nauki i 178 dni wolnego. Niezła proporcja. Wiadomo już też, że ferie zimowe rozpoczną się u nas 15 stycznia i potrwają do 28. Ech, młodym być! Nawet nie trzeba, tak jak my kiedyś, stać godzinami w „Ekierce” po ołówek, pióro, atrament i kilka zeszytów.

Ciepły piec, cichy kąt

Lato nas, mieszkańców Pomorza, nie rozpieszcza. Upalnych dni jak na lekarstwo, głównie chłodno i mokro. Nawet burze przechodzą bokiem. Mamy gdzie mieszkać, w czym się umyć, a w kontakcie prąd, bez którego skutków trudno się obejść.

Mamy szczęście. Nie dotykają nas nawałnice, huragany, powodzie. Czasem obfite deszcze zaleją kilka piwnic, czasem na auto zawali się drzewo złamane piorunem. Jeśli na tym skończą się zniszczenia, to naprawdę powinniśmy być za to wdzięczni losowi, czy Bogu, jeżeli w Niego wierzymy.
Możemy siedzieć w cichym kącie, przy ciepłym piecu, bo wieczory i noce już chłodne.

Czyje są dzieci?

 Czyje są dzieci?    :: Fot: Mariusz Czajkowski

Kiedy się rodzi dziecko – w małżeństwie, związku nieformalnym albo w ogóle bez związku – z jednym nie ma problemu. Wiadomo, kto jest matką.

Ojciec musi się udać do Urzędu Stanu Cywilnego z dokumentem tożsamości i poświadczyć, że jest ojcem. Wtedy dziecko ma w akcie urodzenia imiona i nazwiska obojga rodziców, a oni podejmują decyzję, jakie imię i czyje nazwisko będzie nosić potomek.

Pomoc dla ofiar wichury

Wichura, która niedawno przeszła nad czterema województwami niektórych pozbawiła dachu nad głową, innym zabrała inwentarz albo tegoroczne plony.

Pomoc będzie potrzebna przez długi czas – zarówno ręce do pracy przy porządkowaniu, jak i finansowa oraz rzeczowa. Akcję pomocy organizuje w Koszalinie m.in. Polski Czerwony Krzyż.

Mama na rowerze

Do 4 września trwają zgłoszenia do rajdu rodzinnego „Mama na rowerze”. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, z uwzględnieniem posiadaczy Koszalińskiej Karty Dużej Rodziny.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Rajd zaplanowano na 9 września, na godz. 11. Zbiórka przy aquaparku.

„Żegnaj lato – witaj jesień”

Rada Osiedla Śródmieście zaprasza na festyn z okazji zakończenia wakacji.

Atrakcje będą czekać na mieszkańców w niedzielę, 3 września, w godz. 11-17 na Rynku Staromiejskim.

Wyprzedaże, wyprzedaże...

 Dana Jurszewicz    :: Fot: Mariusz Czajkowski

Tylko najbardziej zatwardziałe tropicielki przecen sezonowych i innego rodzaju obniżek cen pamiętają czasy niecierpliwego oczekiwania na okazje do tańszych zakupów odzieży.

„Wyprzedaż”, „trzecia sztuka za grosz” czy „wielka obniżka” to stały element witryn sklepowych. Najweselej jest w sklepach AGD – tam kartki z „promocyjną” ceną przestawia się codziennie na inne lodówki, pralki i kuchenki. Są i takie sklepy odzieżowe, gdzie stoją wydzielone „cudowne regały”, a tam odwiesza się przecenione ciuszki bez żadnej akcji czy zapowiedzi na wielkich czerwonych banerach.

Spotkanie z Niesiołowskim

Do Koszalina przyjedzie prof. Stefan Niesiołowski. Popularny polityk spotka się z koszalinianami w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji.

Spotkanie odbędzie się w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej we wtorek, 29 sierpnia. Początek o godzinie 18.

Radni dyżurują

W poniedziałek, 28 sierpnia, w godz. 18-19 w siedzibie Rady Osiedla Jamno-Łabusz przy ul. Koszalińskiej 68 dyżurować będą przedstawiciele RO – Roman Hordyjewski i Konrad Prądzyński.
W wtorek, 29 sierpnia, w godz. 16-17 w siedzibie Rady Osiedla „Morskie” przy ul. Spokojnej 48 dyżurować będą przedstawiciele RO – Wiesław Rybicki i Andrzej Żebrowski.

Strona 9 z 1236

Oglądasz teraz: Start