Miasto - Tygodnik Koszaliński

„Między nami dobrze jest”, czyli polskość w oparach absurdu

 „Między nami dobrze jest” :: Fot: Magda Pater

Drugi z napisanych przez Dorotę Masłowską dramatów, nazywany „makabryczną komedią o Polakach, którzy nie wiedzą, kim są, a może ich w ogóle nie ma” należy do bardzo chętnie przenoszonych na scenę teatralną przez kolejnych twórców. W ich gronie znalazła się reżyserka Alicja Balcerzak, która wraz z zespołem „Teatru w kinie” z Darłowa przedstawiła swoją artystyczną wizję „polskości” na scenie Teatru Propozycji „Dialog”.

Dorota Masłowska jest wnikliwą obserwatorką i niepokorną prowokatorką. Jej specyficzny, przypominający strumień świadomości język, trafność i ostrość obserwacji, bezkompromisowość społecznych i psychologicznych diagnoz przyniosły młodej pisarce popularność i uznanie krytyki literackiej. Pełen błyskotliwych komentarzy dramat „Między nami dobrze jest” to opowieść o współczesnej Polsce. To również analiza „polskości”, która według Masłowskiej jest nieuleczalną chorobą: - Mamy sporo żalu do samych siebie, zazdrościmy innym narodom, udajemy Europejczyków - mówi pisarka. - A tak naprawdę jesteśmy zakompleksionym społeczeństwem, które tylko w obliczu zagrożenia zaczyna myśleć rozsądnie…

„Nie taki autyzm straszny”

98 procent autystyków to chłopcy, dlatego rodzice dzieci płci męskiej powinni szczególnie zwracać uwagę, czy rozwijają się one prawidłowo. Każde zachowanie, które ich zaniepokoi, już u niemowlaka, to powód do wizyty u pediatry. Tylko czy lekarze chętnie rozpoznają autyzm?

Pediatrzy często uważają, że rodzice, zwłaszcza mamy, są przewrażliwieni i wymyślają problemy zdrowotne, których nie ma. Tymczasem zwykle to rodzice mają rację. Jeśli nawet okaże się, że dziecko nie ma autyzmu, warto sprawdzić wszystkie niepokojące objawy. Podczas spotkania pod hasłem „Nie taki autyzm straszny – sto pytań do rodziców dzieci z autyzmem” obecni opowiadali o tym, dlaczego poszli z dziećmi do lekarza.

Tajemnicze życie Nepalczyków

 Spotkanie z Iwoną Szelezińską :: Fot: Magda Pater

Do Nepalu po raz pierwszy pojechała kilkanaście lat temu. Gdy się tam znalazła pomyślała, że wylądowała na innej planecie. Dziś nie wyobraża sobie życia bez powrotów do kraju, którego 80 procent stanowią góry. Zainspirowana spotkaniami z ludźmi i ich opowieściami napisała książkę „Kopnij piłkę ponad chmury”. Iwona Szelezińska, absolwentka filologii indyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a dziś pilotka wycieczek i właścicielka biura podróży spotkała się z czytelnikami w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

Więcej niż góry
Większości z nas Nepal kojarzy się ze zdobywaniem najwyższych szczytów Himalajów, a nie z ludźmi, którzy tam żyją. - Dominującą religią jest hinduizm, który wyznaje 70 procent populacji – wyjaśnia Iwona Szelezińska i dodaje: - Co ciekawe, mieszka tu aż 126 grup etnicznych. Część Nepalczyków ma domy na terenach nizinnych m.in. w Kotlinie Katmandu, ale są też wioski znajdujące się na wysokości dochodzącej do 4 tys. metrów n.p.m. Polka wiele z nich odwiedziła samodzielnie i z turystami, dla których organizuje wyjazdy. - Mogę śmiało powiedzieć, że mam tu przyjaciół – mówi z uśmiechem. - Jestem zapraszana na śluby i inne uroczystości rodzinne, na przykład tradycyjny obrzęd podawania sześciomiesięcznemu dziecku po raz pierwszy stałego pokarmu, jakim jest ryż na mleku.

Jak uniknąć oszustwa w internetowym sklepie?

 Podczas prelekcji o oszustwach komputerowych :: Fot: Magda Pater

Możliwość kupowania w internecie wielu towarów to duże ułatwienie, ale niesie ze sobą różne niebezpieczeństwa. Uczniowie klasy policyjnej z Computer College spotkali się z przedstawicielem znanego portalu aukcyjnego, aby dowiedzieć się, jak nie zostać oszukanym przez sprzedawcę lub potencjalnego kupca.

Młodzież szczególnie chętnie załatwia rożne sprawy w świecie wirtualnym. Jednak nastolatki nie zawsze zdają sobie sprawę, że także tam mogą paść ofiarą kradzieży, nie tylko pieniędzy, ale i danych osobowych. Dlatego policjanci zorganizowali warsztaty, mające zwiększyć ich świadomość, że przestępstwa dotyczące robienia zakupów w internecie mają swoje konsekwencje w prawdziwym życiu. Program prewencyjny pt. „Bezpieczne zakupy w sieci” został objęty patronatem honorowym komendanta głównego policji.

Wtedy Ojczyzna potrzebowała każdego z nas...

 Wyjątkowe posiedzenie Komisji Kultury Rady Miejskiej :: Fot: Marcin Torbiński

To było niezwykłe spotkanie i niezwykłe posiedzenie Komisji Kultury Rady Miejskiej. Zainicjowany przez przewodniczącego Komisji, radnego Ryszarda Tarnowskiego żołnierza zawodowego od 1962 r. sposób na uczczenie 74 rocznicy zakończenia II wojny światowej mógłby wejść do tradycji świętowania tego dnia. Czy tak się stanie, zobaczymy w latach następnych.

Otwierając spotkanie Ryszard Tarnowski powiedział, że krew żołnierska ma zawsze jeden kolor, bez względu na formację. W pierwszej części spotkania, które odbyło się 13 maja w Muzeum OPL, ul.Wojska Polskiego 70 wzięli udział żołnierze walczący podczas II wojny światowej oraz ci, nieco młodsi, którzy po zakończeniu działań odbudowali m.in. polski Koszalin. Interesujące jest to, że byli to żołnierze różnych formacji. I tak udział wzięła por. w st. spocz. Krystyna Sienkowska-Czerny(93 l.), jedna z ostatnich, a może i ostatnia w Polsce „platerówka”, czyli członek batalionu kobiecego im. E. Plater, która przeszła cały szlak bojowy od Sielc do Berlina.

Jakub Żulczyk w Koszalinie

 Jakub Żulczyk podczas spotkania :: Fot: Magda Pater

15 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej sympatycy literatury mieli okazję spotkać się z Jakubem Żulczykiem, dziennikarzem, publicystą, pisarzem i scenarzystą. Popularny i lubiany autor bestsellera „Ślepnąc od świateł” przyznał, że do świata polskiej literatury wszedł „tylnymi drzwiami i właściwie przez przypadek…”

W literackim dorobku Jakuba Żulczyka znajduje się osiem książek utrzymanych w różnej stylistyce. Jednak pod płaszczykiem thrillera, horroru, kryminału, czy powieści fantastyczno-przygodowej kryją się uniwersalne problemy. Z dużym literackim talentem autor opowiada więc o miłości, przyjaźni, o samotności, dewaluacji młodzieńczych ideałów i marzeń.

O różnych aspektach kurateli sądowej

 Konferencja z okazji 100-lecia kurateli sądowej :: Fot: Magda Pater

9 maja odbyła się konferencja „Kuratorzy sądowi okręgu koszalińskiego w społeczności lokalnej – 100-lecie kurateli sądowej w Polsce”, która została zorganizowana przez kuratorów sądowych wraz z Wydziałem Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej.

Gospodarzem wydarzenia był prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie sędzia Marek Ciszewski. – Dorobek w szczególności koszalińskiej służby sądowej zasługuje na uznanie i szacunek, ale to również stanowi zobowiązanie dla Państwa, żeby ten dorobek mnożyć, kontynuować w latach następnych – mówił na początku konferencji.

Kuczka, dziedzictwo historii miasta

 Koszalińska kuczka :: Fot: Magda Pater

Kilka lat temu do Archiwum Państwowego zadzwoniła przebywająca w Koszalinie mieszkanka Poznania z pytaniem: Czy wiecie, że macie w mieście kosz żydowski, wielką rzadkość?

Telefon odebrała Dorota Cywińska, starszy archiwista AP i zainteresowała się tematem. Poszukała w zasobach i znalazła informacje potwierdzające, że coś, co wygląda, jak drewniana weranda na szczytowej ścianie kamienicy przy ul. Jana z Kolna 26 istotnie jest pozostałością po jej przedwojennych mieszkańcach. Nazywa się kuczka. Określenie „kosz” może być lokalne, ale nie bez związku z przeznaczeniem owej budowli.

Świeże spojrzenie na pracę uczelni

 Nowa rada uczelni :: Fot: Magda Pater

Politechnika Koszalińska zyskała organ doradczy. Powołanie Rady Uczelni przewiduje obowiązująca od października 2018 r. ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce. 8 maja nowe gremium obradowało po raz pierwszy.

Rektor PK wręczył akty nominacyjne wszystkim członkom Rady Uczelni. – Staraliśmy się tak dobrać członków tego organu, aby w jak największym stopniu reprezentował i środowisko uczelni, i otoczenie biznesowe – wyjaśnia prof. Tadeusz Bohdal, rektor Politechniki Koszalińskiej. – Myślę, że nam się to udało. Bardzo jestem zadowolony z takiego wyboru. Liczę, że nasza współpraca będzie się dobrze układać.

Strona 9 z 1390

Oglądasz teraz: Start