Miasto - Tygodnik Koszaliński

Zdążyć przed nowotworem

  AMAZONKI :: Fot: Mariusz Czajkowski

Październik to miesiąc walko z rakiem piersi. Jednak nie tylko panie, ale każda osoba, która skończy 18 lat, powinna pomyśleć o badaniach profilaktycznych, które mogą wykryć różne rodzaje raka we wczesnym stadium. Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest odpowiednia dieta.
Nowotwory nie mają litości. Atakują płuca tych, którzy nigdy nie wypalili papierosa, skórę tych, którzy nigdy nie opalali się w solarium, a latem na dworze zawsze stosowali kremy z filtrem. Rak piersi dopada młode kobiety, przed trzydziestką, w których rodzinach podobnej choroby nie było.
Amazonki, czyli kobiety dotknięte rakiem piersi, przyznają, że wiele młodych kobiet nie bada piersi w domu ani nie chodzi regularnie do ginekologa.

Doradca doradzi

W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy pl. Polonii 1, w godzinach od 14.00 do 16.30 (pierwszy wtorek miesiąca) mieszkańcy Koszalina i okolic będą mogli skorzystać z porad doradców zawodowych z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Koszalinie.

Doradcy zawodowi z CIiPKZ w Koszalinie oferują profesjonalną, bezpłatną pomoc w zakresie: przeprowadzenia indywidualnej analizy predyspozycji, zainteresowań i kompetencji zawodowych.

Paka dla bezdomniaka

Na platformie www.dlaSchroniska.pl trwa internetowa zbiórka witamin i suplementów dla bezdomnych zwierzaków ze schroniska w Koszalinie pod hasłem „Witaminowa paka dla bezdomniaka”.

Potrwa  tylko do końca października. Wystarczy wejść na www.dlaSchroniska.pl i wskazać Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Koszalinie, a następnie kupić na tej platformie produkty wybierając je z widocznej na stronie listy przygotowanej przez opiekunów czworonogów. Liczy się każdy, nawet najmniejszy dar. (dj)

Osiedla w pasteli

Galeria Jednego Autora  Klubu Osiedlowego Na Skarpie zaprasza 9 listopada o godz.16.30  na wernisaż.

Wystawa nosi tytuł „Osiedla KSM Na Skarpie” w pasteli Wala”. Autorem jest koszaliński malarz Waldemar Jarosz.(dj)

Z kobietą w tle

Teatr Propozycji Dialog zaprasza na koncert „Z kobietą w tle” w wykonaniu Lidii Stanisławskiej, aktorki, piosenkarki i pisarki. Koncert odbędzie się 8 listopada 2018 o godz. 19 w Domku Kata.

Na koncert złożą się utwory  m.in. Mariana Hemara, Bertolda Brechta, Wojciecha Młynarskiego. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w biurze Teatru, ul. Grodzka 3. (dj)PRZEDSZKOLA NA DOBRY START

 W przedszkolu Miś-Krono wszystkie zajęcia są bezpłatne :: Fot: Archiwum przedszkola

Przedszkole dla każdego - bez względu na miejsce zamieszkania, zasobność portfela czy zdrowotną sytuację dziecka. Na Pomorzu Zachodnim ruszają kolejne projekty dotyczące edukacji przedszkolnej dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (RPOWZ).
- W ciągu ostatnich lat na Pomorzu Zachodnim coraz więcej dzieci zaczyna edukację od przedszkola, a nie zerówki. Wciąż jednak brakuje placówek, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach. Staramy się likwidować te białe plamy, staramy się dawać dzieciom szanse na równy start - przekonuje Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Trwa rozbudowa hospicjum

Już na początku roku znacznie zmienią się warunki dla pacjentów koszalińskiego Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego, a to za sprawą rozbudowy placówki. Prace rozpoczęły się w lipcu 2017 roku.

Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych. Wsparcie to prawie 4 mln. złotych. W placówce zmieni się wiele. Przede wszystkim poprawi się komfort pacjentów. Sale czteroosobowe zamienią się w jedno- i dwuosobowe, a pomieszczenia w dotychczasowym budynku zostaną przekształcone w miejsca dla pacjentów.

Kochajmy zwierzęta

To spotkanie było efektem uzyskania przez koszaliński oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami mikrodotacji z programu Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego „Społecznik”.

Środki przeznaczone są na wspieranie i upowszechnianie aktywnych postaw obywatelskich, promowanie wolontariatu. W przypadku TOZ – zadanie jest jedno – ochrona i opieka nad zwierzętami.

Grzebałkowska w bibliotece

Koszalińska Biblioteka Publiczna serdecznie zaprasza 30 października o godz. 17 na spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską, polską pisarką i reporterką autorką bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks.

Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny” oraz „1945. Wojna i pokój”, laureatką Nike Czytelników 2016. Tym razem będzie promować swą najnowszą książkę „Komeda. Osobiste życie jazzu”. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności. Spotkanie poprowadzi Piotr Pawłowski.

Strona 4 z 1359

Oglądasz teraz: Start