Miasto - Tygodnik Koszaliński

Projekt przepadł

Kilka tygodni temu informowaliśmy Państwa, że projekt „Miasto przyjazne zwierzętom” zgłoszony do budżetu obywatelskiego na przyszły rok przez tygodnik „Miasto” przeszedł weryfikację formalną.

Liczyliśmy, że zostanie poddany pod głosowanie mieszkańców, by to koszalinianie zdecydowali, czy chcą, żeby z budżetu miasta finansowana była pomoc weterynaryjna dla chorych i rannych dzikich zwierząt. Niestety, niedawno otrzymaliśmy lakoniczną informację z ratusza, że nasz projekt nie będzie poddawany pod głosowanie, ponieważ został odrzucony „w trakcie weryfikacji merytorycznej”.

Potrzebna pomoc!

Społeczność koszalińskiej Katolickiej Szkoły Podstawowej rozpoczęła spontaniczną akcję pomocy jednej z nauczycielek. Izabela Karpa ma guza mózgu. Leczenie musi zostać przeprowadzone za granicą.

Potrzeba na nie 30 tys. euro, na co rodziny nauczycielki nie stać. Stąd zaplanowane akcje, które koordynuje fundacja „Pokoloruj Świat”. 14 lipca na terenach rekreacyjnych parafii pw. Ducha Świętego odbędzie się charytatywny festyn. 17 i 19 sierpnia odbędą się koncerty w Filharmonii Koszalińskiej, podczas których wystąpi znana mezzosopranistka Izabela Kopeć.

Dawać czy nie dawać?

Kilkanaście dni temu kurier, roześmiany młody mężczyzna przyniósł mi paczkę z zamówionym w internecie dywanem. Wniósł ją do mieszkania i wyraźnie ociągał się z odejściem.

Kiedy ostatecznie go żegnałam i zamykałam drzwi, usłyszałam: „Tak bez napiwku?” Może i bym mu dała te 5 zł, ale nie po tym, co dodał: „Ja specjalnie ten dywan aż tu przyniosłem!”

Koszalin nie bierze

Marszałek województwa zachodniopomorskiego postanowił przeznaczyć 300 tysięcy złotych gminom, które będą realizowały program in vitro. Zgłoszenia można było składać do 22 czerwca. Już wiemy, że Koszalin na te pieniądze się nie załapał.

Bo trzeba dopracować uchwałę Rady Miejskiej. Kiedy Krystyna Kościńska wraz z innymi radnymi pracowała nad powstaniem miejskiego projektu dofinansowania zapłodnienia metodą in vitro, miała nadzieję, że niedługo koszalińskie pary będą mogły z niego skorzystać. Stało się jednak inaczej, bo nowe przepisy, które weszły w życie pod koniec listopada ubiegłego roku, wymagają zmian w projekcie. Kiedy te zmiany nastąpią i kto się nimi zajmie, na razie nie wiadomo.

Promocja miasta czy prezydenta?

Program o tym, jak zmienił się Koszalin w ostatnich latach, nagrany przez jeden z portali internetowych, kosztował budżet miasta 50 tys. zł. Opozycja zarzuca Piotrowi Jedlińskiemu, głównemu bohaterowi nagrania, że za publiczne pieniądze robi sobie kampanię wyborczą.

Jarosław Kuźniar, dziennikarz portalu, pracujący dawniej w jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych, prowadząc auto, rozmawia ze swymi gośćmi o Koszalinie. Do swego samochodu zaprosił, poza prezydentem miasta, osoby, które swą działalnością promują Koszalin w Polsce i na świecie. Byli to m.in.: Małgorzata Hołub-Kowalik, utytułowana lekkoatletka i radna miejska, czy Leszek Malinowski z kabaretu Koń Polski, organizator Letniego Festiwalu Kabaretu.

Uwaga, atakują!

Jest pięknie, polska drużyna piłkarska przegrała najważniejsze mistrzostwa, lider zespołu  powiedział, że zawodnicy byli „słabi piłkarsko”, a trener-selekcjoner uspokoił, że jego wybrańcy byli przygotowani optymalnie, ale przeciwnik spłatał psikusa i był za dobry na naszych orłów.

I jest pięknie, i normalnie, czyli jak zawsze.W Koszalinie też pięknie. Ścieżek rowerowych coraz więcej, rowery miejskie się przyjęły i sprawdziły, nic tylko wsiadać, jechać, zwiedzać i się cieszyć. Mały zgrzyt w parku nad Dzierżęcinką, w pobliżu stadionu Bałtyku. Inwestycja (remont chodnika i budowa ścieżki) się zaczęła dosyć dawno, ale końca nie widać.

Starosta też dostał absolutorium

Radni powiatu jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Powiatu z tytułu wykonania budżetu  Powiatu Koszalińskiego za 2017 rok. Na 40.sesji przyjęli też sprawozdanie finansowe.
Zagłosowali też pozytywnie nad projektem uchwały o dofinansowaniu kwotą 300 tys. zł remontów chodników na drogach należących powiatu.  
(ejm)

Las musi sobie poradzić

 Las musi sobie poradzić    :: Fot:  Mariusz Czajkowski

3 miliony 700 tysięcy złotych kosztuje modernizacja ścieżek rowerowych i pieszych w okolicy Góry Chełmskiej. Dofinansowanie jest unijne, prace trwają, a odwiedzający las – delikatnie mówiąc – się dziwią. I trochę śmieją, bo kto to widział brukować las?

Na portalu społecznościowym zdjęcie kamiennych kostek, ułożonych w workach i podpis: „to jest TEN moment, kiedy biegnąc zastanawiasz się dlaczego betonują ci las i przypominasz sobie, że teraz jest taki trend miast bez drzew, lasków bez wystających korzonków i puszczy pod sznurek. Szlag.

Niebanalne pomysły na start

 Niebanalne pomysły na start    :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i pomysłodawca konkursu Firma na start, cieszy się, że nie brakuje w mieście młodych ludzi, którzy myślą o swoim biznesie.
- Finaliści konkursu to ludzie, którzy chcą żyć na własny rachunek, nie chcą mieć nad sobą szefa – dodaje włodarz miasta. – Musieli wykazać się dużą odwagą, aby swój pomysł i biznesplan przedstawić kapitule konkursu, złożonej z samych praktyków w prowadzeniu działalności gospodarczej. Gratuluję wszystkim uczestnikom i laureatom, także tym kategorii młodszej. Oni swoje pomysły będą mogli wcielić w życie już w bliskiej przyszłości.

Strona 4 z 1330

Oglądasz teraz: Start