Miasto - Tygodnik Koszaliński

Znikający punkt

Z mapy Koszalina zniknął jeden z moich ulubionych pubów. W ostatni weekend odbyła się tam impreza pożegnalna. Niestety to kolejny przykład zamykania szeroko pojętej gastronomii w mieście.

Nie mamy w naszej lokalnej kulturze tradycji wychodzenia z domu na herbatę, kawę czy piwo. Brak czasu, pieniędzy i pobliska Żabka to główne powody. Nie chcę jednak zrzucać wszystkiego na klientów. Rachunek sumienia muszą zrobić sobie wszystkie strony. Właściciele kawiarni i pubów powinni wchodzić w interakcje z różnymi środowiskami, np. artystycznymi.

Monodram w Dialogu

Teatr Propozycji Dialog zaprasza 22 marca o godz.19 na monodram „Płonę i krzyczę” oparty na lirycznej twórczości Władysława Broniewskiego wyreżyserowany przez Marie Ulicka.

Wystąpi Jerzy Litwin. Spektakl prezentowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wstęp wolny po okazaniu Karty Widza (do pobrania w biurze TP Dialog, ul.Grodzka 3.

Po angielsku dla chorych dzieci

Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych w Koszalinie i Centrum Języków Obcych Hi School organizują koncert „Dzieci-dzieciom”. Jego celem jest zbiórka pieniędzy na nieuleczalnie chorych pacjentów hospicjum.
Dzieci z Hi School wystąpią w czwartek, 15 marca, o godz. 17.00, w Klubie „Prywatka” przy ul.Andersa 22, wejście od ul. Racławickiej. Zaśpiewają utwory w języku angielskim. Każdy może wesprzeć tę akcję, przynosząc ze sobą pieluchy, mokre chusteczki, kosmetyki dla dzieci. Będzie sprzedaż ciasta i licytacja voucherów, które przekazały rożne instytucje.
(ejm)

Więcej pieniędzy na pomysły koszalinian

3 miliony złotych przeznaczy Urząd Miejski na wszystkie projekty w ramach szóstej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. To nie jedyna zmiana w tej inicjatywie. Zwiększy się pula na wykonanie pomysłów osiedlowych.

W poniedziałek 19 marca ruszą spotkania na poszczególnych osiedlach.Wzrost puli przeznaczonej na spełnianie idei mieszkańców związany jest ze zmianą
przepisów ogólnopolskich, które wejdą w życie w nowej kadencji samorządu.

Szlachetny efekt karnawałowej zabawy

   Szlachetny efekt karnawałowej zabawy  ::  Fot:   Mariusz Czajkowski

Ponad 73 tys. zł to skutek VII Charytatywnego Balu Prezydenckiego. Zorganizowali go Anna i Piotr Jedlińscy oraz Stowarzyszenie Kultura z Muzą.

Pieniądze właśnie trafiły do czterech niepełnosprawnych chłopców oraz dwóch instytucji, pomagających chorym i potrzebującym.Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Maksymiliana Kolbego i Stowarzyszenie Dom Miłosierdzia Bożego dostały po 16.295,95 zł. Pierwsza z organizacji fundusze przeznaczy na dalszą rozbudowę swojej stacjonarnej placówki. Jej koszt to 5 mln zł, przy czym 4 mln pochodzi z funduszy unijnych.

Wybierz tę szkołę

Dyrekcja i nauczyciele Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 21 im. Kornela Makuszyńskiego w Koszalinie zapraszają na dzień otwarty szkoły który odbędzie się 15 marca br. o godz. 17 w nowej siedzibie - przy ul. Podgórnej 55.

W programie m.in.: oferta edukacyjna szkoły,  program artystyczny w wykonaniu uczniów, zwiedzanie budynku oraz zabawy edukacyjne dla przyszłych pierwszoklasistów.

Sumienie

Władza demoralizuje, a władza absolutna demoralizuje absolutnie – te słowa przypisywane są Johnowi Emerichowi Actonowi, brytyjskiemu historykowi, filozofowi, teoretykowi wolności i politykowi.

Nie jest to do końca prawda, bo Acton powiedział, że władza korumpuje, a władza absolutna korumpuje absolutnie. Powiedzenie zostało więc z lekka zmienione i dzisiaj mówi się częściej o demoralizacji niż, jak w oryginale, korupcji. Sens został jednak zachowany, korupcja idzie w parze z demoralizacją, a jej oblicza oczywiście są różne.

Obecność

Galeria N w Klubie Nauczyciela, ul. Ruszczyca 14 zaprasza 20 marca o godz.16.30 na wystawę malarstwa Krystyny Wojtas  „Obecność”.

Organizatorami są Sekcja Plastyczna Oddziału ZNP  w Koszalinie oraz  Koszaliński Klub Nauczycieli Plastyków - Twórców, którego artystka była założycielką i honorowym prezesem. Na wystawie zobaczymy prace malarki, które są własnością rodziny i przyjaciół.

Plaże bałtyckie

„Kawiarnia z duszą”, ul. Dzieci Wrzesińskich 9 oraz Grzegorz Funke zapraszają 14 marca o godz.18 na spotkanie z cyklu „Fotografia z duszą”.

Gościem będzie Rober Gauer i jego fotografie bałtyckiej plaży, których ma w kolekcji ponad 5000.

Strona 4 z 1296

Oglądasz teraz: Start