Miasto - Tygodnik Koszaliński

Uwaga na internetowe oszustwa

 Haker :: Fot: Magda Pater

Do redakcji przyszedł Czytelnik: - Ostatnio przytrafiła mi się niemiła historia. Chcę przestrzec innych, aby nie mieli podobnych stresów – zaapelował i opowiedział swoją historię: - Mam konto PlayStation. Dzięki niemu mogę na przykład kupować elektroniczne wersje gier na konsolę. Nie trzeba wówczas chodzić do sklepu i kupować pudełkowych wersji. Wystarczy przelew i taką samą grę można ściągnąć na dysk konsoli. Do konta podpięta jest karta płatnicza i to z niej pobierane są środki. Niedawno otworzyłem skrzynkę e-mail i dostałem wiadomość, że zmieniono główny adres mailowy do logowania się do mojego konta PlayStation. Niczego nie zmieniałem, więc od razu zrozumiałem, że padłem ofiara ataku hakerskiego.

Wiosenna sesja o drogach i budżecie

 Ul. Wojska Polskiego :: Fot: Magda Pater

Zmiany w tegorocznym budżecie, zasadach Budżetu Obywatelskiego i powołanie nowego skarbnika – to niektóre z uchwał, które radni przyjęli na czwartej sesji w tej kadencji.

Tym razem rajcy mieli do rozpatrzenia 36 projektów uchwał. Jeden z nich dotyczył zmian w budżecie na br., polegających na zwiększenia wydatków o 16 mln zł. Będą one pokryte nadwyżką środków obrotowych z ubiegłego roku. Łącznie na inwestycje i wydatki bieżące miasto przeznaczy w tym roku 12 mln zł. Prawie 8,5 mln zł z tej kwoty Koszalin wyda na budowę i remonty ulic, z czego 4 mln zł pochłonie początek remontu odnogi ul. Władysława IV, gdzie mieści się kilkadziesiąt firm, 1,2 mln dokończenie remontu ul. Wojska Polskiego (budowa ścieżki rowerowej do ul. Dzierżęcińskiej). Pozostałą sumę miasto przekaże na remont ul. Krańcowej.

Pokochać swoje ciało na wiosnę

 Ewa Chodakowska w Atrium :: Fot: Magda Pater

W miniony weekend tłumy odwiedziły Atrium Koszalin, a powodem wizyty tak wielu osób w centrum handlowym nie były tylko zakupy. To właśnie tu jedna z najbardziej znanych w Polsce trenerek fitness spotkała się z mieszkańcami Koszalina, by zachęcać ich do podjęcia aktywności fizycznej i motywować do pracy nad własnym ciałem.

– Dla mnie aktywność fizyczna jest czymś, czego na co dzień nie kwestionuję, bo to tak, jakby zastanawiać się czy warto myć zęby, czy nie. Wstajemy i myjemy zęby, bo to normalne. Tak samo ja wstaję rano z łóżka i zabieram się za aktywność fizyczną, bo to jest higiena zarówno dla mojej głowy, jak i ciała – przekonywała ze sceny Ewa Chodakowska. Uzależnieniem od aktywności fizycznej trenerka zaraziła miliony Polek. Jedną z nich jest pani Dorota, która wykonując ćwiczenia opracowane przez trenerkę schudła prawie 60 kg. – Gdy zaczęłam ćwiczyć, nosiłam ogromny rozmiar, a teraz do zrzucenia zostało mi niewiele. Ewa jest jedyną osobą, która zmotywowała mnie do zmiany. Oczywiście, na początku było trudno, ale pomogło mi to, że trenerka prowadząc ćwiczenia zwraca się bezpośrednio do ćwiczącej osoby – zapewniała Dorota Ożóg.

Nauczyciele mówią „dość!”… kolejny raz

 Gdy nadejdzie strajk :: Fot: Magda Pater

Nauczycielskie związki zawodowe stawiają resortowi edukacji ultimatum: albo obietnica podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł brutto, albo strajk 8 kwietnia. To dwa dni przed egzaminami gimnazjalnymi.

Protesty nauczycieli trwają od lat. Główną przyczyną są pieniądze, a raczej ich brak. Związkowcy zapewniają, że chodzi im o zachowanie wysokiego poziomu polskiej edukacji i o to, by nauczyciele mieli czas na pracę z uczniami. Podkreślają, że niewysokie pensje odstraszają potencjalnych kandydatów do zawodu, bo nauczyciel stażysta, czyli ten rozpoczynający pracę tuż po studiach, zarabia 1751 zł netto. Więcej zarabia nauczyciel dyplomowany, czyli ten, który pracuje minimum 10 lat, ale do jego wynagrodzenia wlicza się np. dodatek za wychowawstwo (w Koszalinie to 90 zł brutto) czy za staż pracy itp. Niedawno MEN wydłużyło ścieżkę awansu zawodowego nauczycieli z 10 do 15 lat, co też się nie podoba nauczycielskim związkom zawodowym.

Ten order będzie najważniejszy

 Henryk Zabrocki wśród przedszkolaków :: Fot: Magda Pater

13 marca przedszkole TPD „Przyjaciel dziecka” odwiedził prezes zarządu oddziału okręgowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Henryk Zabrocki. Dzieci uczyły prezesa piosenki, a on czytał im bajkę o Kici-Koci. Wszyscy bawili się znakomicie.

- O przyznaniu mi orderu dowiedziałem się w nocy – opowiada – Zadzwonił syn i w efekcie nie spałem całą noc.
Order Uśmiechu ma już 51 lat, od czterdziestu jest odznaczeniem międzynarodowym, przyznawanym pod patronatem ONZ. Jesienią 1968 roku odbyło się pierwsze posiedzenie kapituły. Order otrzymał wówczas prof. dr Wiktor Dega, chirurg ortopeda z Poznania, dzięki któremu tysiące dzieci odzyskały zdrowie. Uroczystość polegała na tym, że laureat, pasowany czerwoną różą musiał wypić puchar soku z cytryny i uśmiechnąć się jak najszerzej. Ten ceremoniał obowiązuje do dziś i podołał mu każdy dotychczasowy Kawaler, bo taki tytuł nosi każdy odznaczony. A jest ich już blisko 900. z ponad 40. krajów świata. Są to m.in.: papież św. Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Jansson – twórczyni Muminków i Astrid Lindgren – „matka” Pippi Langstrumpf, Jolanta Kwaśniewska, Ewa Szelburg-Zarembina, Majka Jeżowska i Eleni, Pan Yapa, Marek Kotański, Joanne Rowling, autorka „Harry’ego Pottera”, Irena Sendlerowa. Mamy i w Koszalinie Kawalerów Orderu Uśmiechu. Odznaczenie otrzymali w minionych latach - bp. Ignacy Jeż, Marian Marchow i Stefan Romecki.

„Siostry”, czyli pragnienie bliskości…

 Bożena Kaczmarek :: Fot: Magda Pater

7 marca 2019 roku w Teatrze Propozycji „Dialog” odbyła się premiera monodramu „Siostry” w reżyserii Marzeny Ercolani. Na scenie wystąpiła Bożena Kaczmarek i warto dodać, że nie jest to pierwsze spotkanie dialogowej aktorki z monodramem, najtrudniejszym gatunkiem scenicznym. W 2012 roku zagrała bowiem w monodramie „I gołąb i żmija, i piołun i miód…”.

Dialogowa publiczność mogła również oglądać Bożenę Kaczmarek w wielu innych spektaklach, m.in. w „Balu w operze”, „Sekrecie żydowskiego szczęścia”, „Jak pięknie by mogło być…”, „Opisie obyczajów”, „Aktorkach”, „I ciągle jeszcze płyną Ciemnawki”, czy „Rzadko na moich wargach”. A jednak, mimo wieloletniego scenicznego doświadczenia najnowsza dialogowa premiera była dla niej bardzo trudnym wyzwaniem – zarówno aktorskim, jak i emocjonalnym. „Siostry” okazały się bowiem bardzo osobistą, chwilami nawet intymną opowieścią o najtrudniejszych doświadczeniach, z jakimi musi zmierzyć się człowiek. Bożena Kaczmarek zagrała w „Siostrach”… samą siebie.

Świat nauki przyciąga

 Dzień Otwarty na Politechnice Koszalińskiej :: Fot: Magda Pater

Politechnika Koszalińska jak zwykle przygotowała wiele atrakcji podczas Dnia Otwartego. Młodzież, zainteresowana studiami na uczelni, mogła m.in. zobaczyć to, co niewidzialne. Otworem stanęły przed nią laboratoria i pracownie na wszystkich kampusach uczelni.

Marzec to dla wielu maturzystów miesiąc podejmowania ważnych życiowych decyzji. W kwietniu zakończą naukę w szkole średniej, a miesiąc później podejdą do egzaminów dojrzałości. Dlatego uczelnie właśnie w marcu zapraszają młodzież, aby zainteresować ją bogatą ofertą kierunków studiów. Politechnika Koszalińska ma ich bardzo duży wybór: od technicznych przez ekonomiczne po humanistyczne. Obecnie ma ich 25.

Jestem dumna z mojego dziadka

 Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych :: Fot: Magda Pater

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego zebrała się grupa mieszkańców. Wspominali tysiące żołnierzy podziemia komunistycznego, którzy walczyli i ginęli za wolność, także współczesnego pokolenia.

Symbolem wszystkich żołnierzy niezłomnych, zwanych „wyklętymi”, bo władze komunistyczne zrobiły z nich państwowych wrogów, był rotmistrz Witold Pilecki. Walczył w obu wojnach. Od listopada 1939 r. należał do Tajnej Armii Polskiej, której był współzałożycielem. W 1940 r. dał się hitlerowcom złapać i wywieźć do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Chciał przekazać światu, jak tragiczne warunki w nim panują i zbudować wojskową konspirację. Uciekł z obozu w 1943 r. Władze komunistyczne aresztowały go w 1947 r. za nienawiść wobec PRL-u i rzekomą zdradę narodu. W więzieniu był brutalnie torturowany. Sąd wojskowy skazał rotmistrza na karę śmierci w 1948 r. roku. Sąd Najwyższy uniewinnił Witolda Pileckiego we wrześniu 1990 r.

Przedszkolaki pomagają potrzebującym

 Podczas aukcji UNICEF-u :: Fot: Magda Pater

W piątek, 1 marca, jedno z pomieszczeń Przedszkola nr 8 im. J. Korczaka zamieniło się w salę aukcyjną z prawdziwego zdarzenia. Wszystko to za sprawą ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF Polska, która ma na celu wsparcie programu szczepień ratujących życie dzieci w krajach najuboższych.

W tym roku odbywa się po raz V. W ciągu czterech pozostałych edycji udało się uzbierać 2,7 miliona złotych. Akcja UNICEF-u skierowana jest do szkół i przedszkoli. – Bierzemy udział w ich działaniach od kilku lat – mówi Żaneta Tomaszewska, wychowawczyni w przedszkolu, i dodaje:.– Akcja ma na celu uwrażliwienie nas na dobro innych ludzi i szczególnie małych dzieci z krajów zagrożonych chorobami, takich jak polio czy odra. U nich są to choroby śmiertelne.

Strona 4 z 1381

Oglądasz teraz: Start