Miasto - Tygodnik Koszaliński

Mieszkańcy na rzecz innych mieszkańców

11 mln zł rocznie przeznacza koszaliński samorząd na działalność organizacji pozarządowych. Fundacje i stowarzyszenia wspierają edukację, sport, zdrowie, kulturę i turystykę.
Działający w nich mieszkańcy Koszalina sami zmieniają swoje miasto, robią coś nie tylko dla siebie, ale dla innych.
- To obywatele Koszalina, tworzący te organizacje, najlepiej wiedzą, na co przeznaczać pieniądze z budżetu miasta – zaznacza Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina.

ARESZT DLA SAMOCHODOWYCH ZŁODZIEI

W ubiegłym tygodniu dyżurny koszalińskiej komendy otrzymał informację od właścicieli pojazdów o ich kradzieży.

Dwa pojazdy, Volkswagen Touran i Volkswagen T5, skradziono na terenie Koszalina, a kolejne dwa tych samych marek zniknęły będąc wcześniej zaparkowane na terenie Kołobrzegu i Rewala.  Pokrzywdzeni podali dane pojazdów i komunikat o takiej właśnie treści został przekazany patrolom pełniącym służbę na terenie Koszalina i powiatu.

Uczcili bohaterów II wojny światowej

  Uczcili bohaterów  :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

Kilkudziesięciu koszalinian wzięło udziału w uroczystości z okazji 72.rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. W oddaniu hołdu polskim żołnierzom, walczącym za wolność Polaków i innych narodów przeszkodziła nieprzyjemna pogoda.
Władze miasta wraz z harcerzami, historycznymi rekonstruktorami i kombatantami złożyli kwiaty pod pomnikiem tych, którzy walczyli o polskość i wolność Pomorza. Znajduje się on u podnóża rzeźby płonących ptaków  Władysława Hasiora. Z okazji Dnia Zwycięstwa żelazne ptaki zapłonęły.
(ejm)

Święto fachowców od książek

 Święto fachowców od książek   :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

W publicznych bibliotekach powiatu koszalińskiego pracuje 107 bibliotekarzy. Obsługują oni 85 tysięcy czytelników. Ósmego maja obchodzili swoje święto. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek inauguruje Tydzień Bibliotek.
W czasie uroczystości w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej nie zabrakło podziękowań z całoroczną pracę na rzecz podnoszenia kultury i edukacji wśród mieszkańców. Nagrody jubileuszowe odebrały bibliotekarki ze stażem pracy minimum dwudziestoletnim.

Procesja światła

Zbliża się setna rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Z tej okazji w sobotę, 13 maja, o godz. 18.30 w sanktuarium na Górze Chełmskiej bp Edward Dajczak odprawi Msze Świętą.
Po niej, ok. godz. 20.00, wierni z zapalonymi świecami, przejdą w uroczystej procesji do katedry. Pod pomnikiem papieża Jana Pawła II ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej poświęci mieszkańców diecezji opiece Matce Boże Fatimskiej.

Żywe lekcje historii

W Gimnazjum nr 2 miał miejsce Szkolny Konkurs Wiedzy o Koszalinie „4 herby”. Uczniowie odpowiadali na 26 pytań z historii naszego miasta.

Pierwsze miejsce zajął Grzegorz Rybka z kl. II b, drugie: Jacek Mielnikiewicz z kl. II a, a trzecie: Adam Przewłoka z kl. III e. Konkurs  jest częścią organizowanych w szkole Dni Historii. W ich ramach we wtorek, 9 maja, z uczniami spotka się Bolesław Kryń, który opowie o tragicznych doświadczeniach z pobytu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
(ejm)

„PRO-KONTRA” zaprasza

Obywatelskie Forum Dyskusyjne „PRO-KONTRA” im. Aleksandra Małachowskiego zaprasza mieszkańców Koszalina na otwarte spotkanie dyskusyjne, które odbędzie sięw dniu 10 maja (środa) o godz. 17  przy ul. Piłsudskiego 11-15.

Temat spotkania: „Jak dziś oceniamy przewrót majowy 1926 r.".  

„Leśna Piątka 2017”

  LEŚNA PIĄTKA  :: Fot: MARIUSZ CZAJKOWSKI

W czwartek, 11 maja, o godz. 19 rozpocznie się wzorem lat poprzednich cykl biegów przełajowych „Leśna Piątka 2017” na dystansie 5 km.

Start i meta biegu zostaną umiejscowione na parkingu przy leśnej ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa Karnieszewice w pobliżu ul. Słupskiej w Koszalinie. Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Sport, rekreacja i wolontariat „SFX”, Nadleśnictwo Karnieszewice oraz Grupa Ratownictwa PCK Koszalin.

Muzeum zaprasza

Koszalińskie muzeum zaprasza na wystawę Witolda Jacykowa – fotografia. Tytuł wystawy: „PIKTORIALE”.

Termin 12.05 – 11.06 w City Boksie. Wernisaż: 12.05, godzina 18. Wystawa składa się z fotografii, których wspólną cechą jest estetyka bliska obrazowaniu malarskiemu i przez to nawiązująca do historycznego piktorializmu.

Strona 7 z 1199

Oglądasz teraz: Start