Miasto - Tygodnik Koszaliński

Człowiek czterech pasji

 Mariusz Król   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Mariusz Król, z urodzenia lęborczanin, z serca – koszalinianin (od 1987 roku) ma cztery pasje. Na szczęście, uzupełniają się i jedna służy drugiej, choć bywa, że trudno znaleźć dość czasu dla każdej. Najmniej ma go dla własnej twórczości plastycznej.

Pasja pierwsza
– Chyba najstarszą moją pasją jest fotografia. Zajmuje mnie od 1978 roku, kiedy wykonałem zdjęcie dziewczynki, która upadła na lodowisku. Nic jej się nie stało. A zdjęcie mam do dzisiaj, stoi przy moim warsztacie pracy. Wszystko wykonałem sam – skadrowanie, ujęcie, wywołanie filmu, wykonanie odbitki. Mam do niego ogromny sentyment. Zdjęcia staram się publikować na prywatnym profilu na Facebooku, większość jest... w szufladzie.

Wiatr we włosach

Przyzwyczajenie, wiadomo, druga natura każdego człowieka, a Polaka szczególnie. Naturalne stało się więc długie świętowanie i prawie nikt już się nie dziwi, że potrafimy sobie „zorganizować” tydzień wolnego, a nawet więcej.

Dla korzystających z wolności to same przyjemności i poczucie niezależności, gorzej z samopoczuciem pracodawców, którzy musieli wstrzymać działalność, ale płacą za pracowników to, co zawsze, i gospodarką narodową – ale kto by się przejmował takimi drobiazgami!

Majówka z piosenką

Klub Kawałek Podłogi i koszaliński oddział PTTK zaprasza miłośników piosenki turystycznej i poetyckiej12 maja o godz. 19 na koncert „Majówka z piosenką”.

Głównym wykonawcą będzie szczeciński zespół Labolare, wystąpi też Radek Brzeziński. Bilety do nabycia przed koncertem. (dj)

Muza zaprasza

W Teatrze Variete Muza wystąpi Rey Ceballo & Tripulacion Cubana. Wieczór z muzyką kubańską już 12 maja o godz. 20. Rei Ceballo to pianista i aranżer z Kuby, znany polskiej publiczności m.in. z projektu „Kora Ola, Ola!" oraz ze współpracy z gwiazdami.

Najnowszy projekt artysty to „Tripulacion Cubana”. Gatunki, w których porusza się grupa, to salsa, cha chacha, rumba, danzón, caribea, timba, samba, latin-jazz oraz latin-pop i reggaeton. Bilety w kasie teatru lub na Kupbilecik.pl Cena 45 zł, 35 zł. Kolacja kubańska godz. 19 cena 45 zł (na zamówienie).

Czy poseł wyjdzie na wolność?

Sąd rozpozna w poniedziałek, 7 maja, zażalenie na tymczasowy areszt dla posła PO Stanisława Gawłowskiego. O terminie posiedzenia zażaleniowego poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala.

Z jego informacji wynika, że Gawłowski korzysta z pomocy trzech obrońców i każdy z nich wniósł zażalenie. Osobiste zażalenie wniósł także poseł PO.

Tylko jedno życie

 Zbigniew Perzyński   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Nikt nie wie, jak ułoży się jego życie, a potrafi zaskoczyć. Zbigniew Perzyński wiele przeżył, ma 92 lata. Był czas wojny i czas pokoju, więzienie i oswobodzenie. Życie mundurowe i w cywilu, a wszystko pełne niespodziewanych zwrotów.

Jak w książce. Nic więc dziwnego, że były żołnierz postanowił swoje życie utrwalić. I powstała książka. „Tylko jedno życie” - mówi tytuł, ale gdy posłucha się historii autora, można się zastanawiać, jak tyle zdarzeń i historycznych zawirowań zmieścić w jednym życiu? - Tam są wspomnienia z czasów partyzantki, więzienia NKWD, UB, no i praca zawodowa.

Powstaje Izba Pamięci

W pomieszczeniach Zespołu Szkół Plastycznych powstaje Izba Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będzie tam odtworzona cela więzienna lat stalinowskich.

Będą też eksponaty związane z umundurowaniem, uzbrojeniem, dokumentami i innymi pamiątkami związanymi z walką i oporem tych, którzy nie godzili się z sowiecką okupacją i władzą komunistyczną. Pomysłodawca i koordynator utworzenia Izby, dr Zenon Kachnicz, zwraca się z prośbą do tych osób, które mogą przekazać lub udostępnić wszystko to, co może wzbogacić to miejsce pamięci. Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ; tel. 509896494.

Nie dla chwały, nie dla sławy...

 Frontowe Drogi   :: Fot:  Mariusz Czajkowski

Jeden ze starszych chórów koszalińskich powstał 4 kwietnia 1983 roku przy Związku Inwalidów Wojennych. Od wielu lat chór Frontowe Drogi działa przy CK105.

To, co było genezą zawiązania się zespołu jest aktualne do dzisiaj. Członkowie chcieli ocalić od zapomnienia pieśni i piosenki, które szły z żołnierzami polskimi różnych epok.

Tydzień Bibliotek

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, od 8 do 15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Hasłem Tygodnia Bibliotek 2018 jest „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”.

Koszalińska Biblioteka Publiczna przygotowała z tej okazji wiele atrakcji dla swoich wiernych czytelników: m.in. spotkania z Grzegorzem Kasdepke, Tomaszem Sekielskim. Szczegółowy program na stronie internetowej biblioteki.  

Strona 7 z 1315

Oglądasz teraz: Start