Miasto - Tygodnik Koszaliński

To była pokojowa rewolucja

 Podczas sesji popularnonaukowej :: Fot: Magda Pater

To była pokojowa rewolucja Kolejki do lokali wyborczych i coraz większe przekonanie, że tym razem uda się skutecznie zmienić ustrój panujący w Polsce od pół wieku. O tym, jak wyglądały przygotowania do częściowo wolnych wyborów w 1989 roku, rozmawiali z historykami uczestnicy tamtych wydarzeń. Sesję popularnonaukową pt. „Od wyborów 4 czerwca 1989 r. do Archiwów Przełomu 1989-1991” zorganizowali: Archiwum Państwowe w Koszalinie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki Delegatura w Koszalinie i Kuratorium Oświaty w Szczecinie Oddział w Koszalinie.

– W Polsce panowała hiperinflacja, w sklepach nie było towarów, gospodarka była niewydolna – przypomina historyk sytuację w kraju pod koniec lat 80. – Dyktatorska ekipa generała Wojciecha Jaruzelskiego stwierdziła wówczas, że konieczne są głębsze reformy, do których przeprowadzenia potrzebna jest zwalczana do tej pory opozycja. Stąd decyzja o przeprowadzeniu wyborów.

Siedząca na chmurze

 Spotkanie z Violettą Ozminkowski-Daukszewicz:: Fot: Magda Pater

6 czerwca w Teatrze Propozycji „Dialog” z czytelnikami spotkała się z Violetta Ozminkowski-Daukszewicz, dziennikarka, pisarka, autorka biografii Michaliny Wisłockiej, która stała się podstawą scenariusza głośnego filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. A skąd ta „chmura” w tytule spotkania? Otóż pani Violetta napisała również tekst popularnej piosenki „Siedzę na chmurze” z repertuaru Kuby Sienkiewicza.

W literackim dorobku Violetty Ozminkowski-Daukszewicz znajdują się książki biograficzne poświęcone znaczącym osobowościom polskiego życia kulturalnego i społecznego. Zanim jednak została pisarką, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka i publicystka. W tym zawodzie pierwsze kroki stawiała w „Gazecie Wyborczej”: – To był wspaniały czas, trochę patetyczny – wspomina pisarka. – Bardzo cieszyliśmy się z odzyskanej wolności, ludzie zaczęli się do siebie uśmiechać, a nam, dziennikarzom, towarzyszyło przekonanie, że nasza praca jest ważna, że możemy wpływać na rzeczywistość i sprawić, aby stała się jeszcze lepsza.

Plusy i minusy budżetu

 Konferencja o budżecie :: Fot: Magda Pater

Po raz pierwszy o przeznaczeniu pieniędzy z budżetu miasta na własne potrzeby mogli zdecydować mieszkańcy Porto Alegre w Brazylii w 1989 r. Licząca półtora miliona metropolia borykała się z biedą. Zdecydowano, aby pieniądze z budżetu obywatelskiego przeznaczyć na budowę kanalizacji i dróg. Jakie pomysły mają Polacy? O tym rozmawiali uczestnicy konferencji „Budżet obywatelski – problemy i nowe wyzwania”.


Jej organizatorem był Wydział Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej i Urząd Miejski w Koszalinie. Wzięli w niej udział samorządowcy z Darłowa, Kołobrzegu, Białogardu, Bobolic, mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy naukowi Politechniki Koszalińskiej. Celem konferencji jest analiza i ocena dotychczasowych doświadczeń samorządów i mieszkańców z wykonania budżetu obywatelskiego. Referaty miały też uświadomić uczestnikom, jakie szanse i zagrożenia niesie wydawanie pieniędzy w ramach tego budżetu.

Gdy córka marszałka siedziała za sterami

 Podczas VII Koszalińskiej Konferencji Popularnonaukowej :: Fot: Magda Pater

Za nami VII Koszalińska Konferencja Popularnonaukowa z cyklu „Historia skrzydłami malowana”. Wzięli w niej udział pasjonaci lotnictwa polskiego z całego kraju. W gmachu głównym Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przez dwa dni przekazywali informacje o wciąż mało znanych bohaterach I i II wojny światowej.

Zaproszeni goście przybliżali nie tylko postaci pilotów, ale także wydarzenia związane z polskim lotnictwem, zarówno przedwojennym, jak i tym w czasach PRL-u. Jeden prelegentów omówił ostatni międzynarodowy występ Aeroklubu RP przed wybuchem II wojny, czyli w sierpniu 1939 roku, w Kownie na Litwie. W polskiej delegacji znalazła się Jadwiga Piłsudska, córka marszałka Józefa Piłsudskiego. Latała na samolotach szybowcowych i silnikowych.

Uczniowie zwierzętom

 Uczniowie z darami dla podopiecznych schroniska :: Fot: Marcin Torbiński

„Paka dla zwierzaka bezdomniaka” pod takim hasłem Zespół Szkół nr 8 w Koszalinie, co roku organizuje akcję charytatywną. Od kilku miesięcy uczniowie zbierali karmę dla psów i kotów. Akcja przeprowadzana była na przełomie maja i czerwca. Wybrani uczniowie, którzy zebrali najwięcej karmy, w nagrodę mogli wybrać się z nauczycielkami do schroniska.

Uczniowie mogli pobawić się ze zwierzętami, wyprowadzić psy na spacer i nakarmić je. Akcja cieszy się bardzo dużą popularnością, a wnika z potrzeby serca, miłości i chęci wsparcia – podkreśla Iwona Nissel, nauczycielka, prowadząca Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół nr 8 w Koszalinie.
Trzeba pomagać zwierzętom, one potrzebują miłości. Sam mam cztery psy, w tym jednego ze schroniska, który jest najwierniejszy. Potrzebuje najwięcej przytulania i troski. Sprawia mi wielką przyjemność zajmowanie się nim. Myślę, że przyjdzie czas, że wezmę kolejnego psa ze schroniska. – podkreśla Damian Stablewski.

Walczą ze zniewoleniem ludzi

 Warsztaty szkoleniowe w COSSG :: Fot: Marcin Torbiński

W Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie po raz dziesiąty odbyły się warsztaty szkoleniowe strażników granicznych, policjantów, prokuratorów i organizacji pozarządowych, które dotyczyły zwalczania przestępczości dotyczącej handlu ludźmi.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskich oraz europejskich służb m.in. EUROPOLU, Komendy Głównej Straży Granicznej, Komendy Głównej Policji, Departamentu Analiz i Polityki Migracyjnej MSWiA, Centralnego Biura Śledczego Policji, koordynatorzy Straży Granicznej, Policji i prokuratury ds. zwalczania handlu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Chociaż spotkania odbywają się od ponad 20 lat, jak zapewnia Tomasz Nowak z Komendy Głównej Straży Granicznej, koordynator ds. zwalczania i zapobiegania handlu ludźmi, to jest to dopiero dziesiąta edycja. Organizatorzy starają się, aby co roku warsztaty były prowadzone w innym miejscu. – Spotykamy się raz w obiekcie Straży Granicznej, a raz w obiekcie policyjnym – mówi Tomasz Nowak. – Te warsztaty to przedsięwzięcie strategiczne, które wynika z krajowego planu przeciwko handlowi ludźmi, który jest zatwierdzany przez prezesa Rady Ministrów. Spotykają się tu ludzie, którzy z tym zjawiskiem mają do czynienia na co dzień.

Dzieci potrzebują rodziny

 Podczas konferencji :: Fot: Magda Pater

W całym kraju brakuje kandydatów na rodziców adopcyjnych i zastępczych. O przysposobieniu dzieci mówi się mało, albo głównie w kontekście trudności związanymi z procedurami. Tymczasem miłość rodzicielska nie jest związana z genami, a i w rodzinach biologicznych nie brakuje problemów. Na szczęście nie brakuje też specjalistów gotowych do pomocy.

O Dniu Dziecka, świętowanym 1 czerwca, słyszał chyba każdy. O Dniu Rodzicielstwa Zastępczego, przypadającym dwa dni wcześniej, mało kto. Warto połączyć ich świętowanie, zwłaszcza gdy starania o potomstwo biologiczne nie przynoszą rezultatów.

Jasne i ciemne strony internetu

 Konferencja ph. „Dzieci w obliczu cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści” :: Fot: Marcin Torbiński

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci od stu lat pomaga najmłodszym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Niestety, najmłodsi padają ofiarą przemocy, która dotyka je przez urządzenia elektroniczne i internet. Nie chodzi tylko o wyśmiewanie czy o nakłanianie do niebezpiecznych zachowań. To także łatwy dostęp do pornografii, której dzieci często są ofiarami w świecie realnym.

Konferencja ph. „Dzieci w obliczu cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści” miała miejsce w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Uczestniczyli w niej obecni i przyszli pedagodzy. - Nasz organizacja reagowała na to, co stanowiło zagrożenie dla dzieci – przyznaje Henryk Zabrocki, prezes Oddziału Okręgowego TPD w Koszalinie. – Z drugiej strony – wkraczaliśmy ze specjalistyczną pomocą tam, gdzie tych zagrożeń nie udało się uniknąć. Staramy się wychwytywać zjawiska szkodliwe dla najmłodszych. Wierzymy głęboko w mądrość dorosłych, którzy mogą sprawić, że dzieci będą bezpieczne. W ostatnich latach dzieci stały się specjalną grupą konsumentów rozrywki. Korzystają z niej nie tylko dzięki rodzicom, ale sami sięgają po to, co jest dostępne, a to może być dla nich jeszcze bardziej szkodliwe niż treści, do których dostęp im ograniczamy.

Godność nie tylko od święta

 Przekazanie klucza do miasta :: Fot: Marcin Torbiński

Na co dzień nie zawsze zauważani i doceniani. Czasem lekceważeni. Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przypomina nam o tym, że są obok nas i zasługują na szacunek oraz wsparcie. Obchody w Koszalinie, jak co roku, były kolorowe i radosne.

Dzień Godności tradycyjnie otwiera obchody urodzin miasta. – Czujemy się wyróżnieni – mówi Izabela Stec, przewodnicząca zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Koszalinie. – To dla nas znaczy, że władze mają pełną świadomość tego, ilu nas jest i jakie mamy potrzeby. Mam nadzieję, że przygotowując tę uroczystość, stajemy na wysokości zadania.

Strona 7 z 1390

Oglądasz teraz: Start