Miasto - Tygodnik Koszaliński

Kiedy wolne, kiedy bez zakupów?

W 2018 roku będzie 13 dni wolnych od pracy, choć można liczyć tylko dziewięć, bowiem trzykrotnie święto wypada w niedzielę, a raz w sobotę – dni i tak ustawowo wolne.

Najmniej będziemy pracować, jak zwykle w maju, bo w tym miesiącu przypadają aż cztery świąteczne dni. Po dwa takie dni będą w styczniu, kwietniu, listopadzie i grudniu. Ale ze względu na kalendarzowy układ świąt tworząc tzw. długie weekendy da się urwać więcej wolnego. I tak wystarczy za każdym razem wziąć jeden (tylko jeden!) dzień urlopu, by zaznać trzy, cztero a nawet pięciodniowego wypoczynku. Łącznie da nam to prawie 30 dni wolnego – oczywiście, rozłożonego na raty.

Koncert świąteczny

Świątecznie i charytatywnie – pod takim hasłem w sobotę, 30 grudnia, o godz. 18 w Filharmonii Koszalińskiej odbędzie się koncert. Organizują go Fundacja Przymierze i filharmonia.

Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy regionu, którzy w klimacie świątecznym pragną spędzić sobotni wieczór, słuchając Słupskiej Sinfonietty pod dyrekcją Macieja Banachowskiego oraz zaproszonych solistów. Wystąpią: Anna Jakubowska, Katarzyna Dacków, Roksana Białek, Karolina Guzowska, Kamila Lewicka, Grzegorz Pelutis, Piotr Fitowski, Kaja Mieczkowska, całość poprowadzi Marek Rogala.

Bieg sylwestrowy

Koszalińskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej zaprasza na IX Koszaliński Bieg Sylwestrowy. W ramach imprezy odbędą się: bieg rodzinny na dystansie 400 m, bieg na dystansie 5 km i marsz nordic walking na dystansie 3 km.

Zawody odbędą się w sobotę, 30 grudnia, o godz. 10.30 przy Hali Widowiskowo-Sportowej. Szczegóły: www.biegikoszalin.pl.

Koncert charytatywny

VII Charytatywny Koncert Bożonarodzeniowy odbędzie się 29 grudnia o godz. 19 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białogardzie.

W koncercie udział wezmą: Białogardzki Chór Kameralny „Bel Canto”, Zespół G91 z Białogardu, Jola Tubielewicz, muzyk Maciej Radek z zespołem i inni. Dyrygentem koncertu jest Paweł Mielcarek, dyrygent białogardzkiego chóru. Organizatorem koncertu jest Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie oraz Białogardzki Chór Kameralny Bel Canto.

Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Dlaczego koszalinianie świętują rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego? Wciąż większość mieszkańców naszego miasta nie zdaje sobie sprawy, że na Cmentarzu Komunalnym spoczywa 57 uczestników tego zwycięskiego zrywu narodowego.

Dotarli do polskiego już Koszalina po II wojnie światowej i zostali w nim na stałe.

Jak przetrwać najdłuższy miesiąc w roku?

Kiedy się budzimy 1 stycznia po większych lub mniejszych, a nawet zupełnie skromnych szaleństwach sylwestrowych – bilans na najbliższy czas nie jest niestety, zbyt korzystny. Tak, tak, zaczyna się najdłuższy miesiąc w roku.
Styczeń istotnie należy do tych dłuższych, ma bowiem aż 31 dni. Ale dokładnie tyle samo mają marzec, maj, lipiec i sierpień, październik i właśnie mijający grudzień. Żaden jednak nie ma tak fatalnej opinii, jak ten pierwszy miesiąc w roku. Niestety, sporo w tej opinii racji. Bo tak – w grudniu idą wszystkie pracowicie uzbierane zapasy i zaskórniaki.

Czas, jak rwąca rzeka…

Przed wielu laty Czesław Niemen śpiewał o rzece, nad którą spędził pierwsze lata życia i o której wciąż pamiętał „choć czas, jak rzeka, jak rzeka płynie unosząc w przeszłość tamte dni.”

Piosenkę napisał w 1964 roku, miał wtedy 25 lat i mieszkając nie z własnej woli gdzie indziej tęsknił za szczęsnym dzieciństwem. Był w wieku, gdy rzeka życia, że tak metaforycznie na to spojrzymy - płynie jeszcze bardzo wolno, prawie niedostrzegalnie. Dopiero z następną dziesiątką lat zaczyna przyspieszać. To prawdziwy ruch jednostajnie przyśpieszony. Co znaczy, że rzeka płynie coraz szybciej i na koniec nie wpływa dostojnie do morza, jak Wisła czy Parsęta, lecz pędzi na łeb, na szyję.

Spokojne święta na drogach w regionie

W czasie świąt obyło się bez większych zdarzeń drogowych i kryminalnych. Policja odnotowała 37 kolizji, zatrzymano 8 nietrzeźwych kierowców, a 5-ciu zabrano prawo jazdy.
Do dramatycznego zdarzenia doszło we wtorek około 23.00 przy ulicy Jagoszewskiego. 45-letnia kobieta wypadła z okna z III piętra bloku. W stanie ciężkim przebywa w szpitalu.

Jarmark

Kolędy słyszymy już od miesiąca a może dłużej. W radiu każdym i każdej telewizji, w sklepie każdym i centrach handlowych. Mają stworzyć nastrój miły i zachęcić do kupowania nawet tego, czego kupić nie planowaliśmy.

Jak zwykle stosuje się wiele „chwytów”, zwanych marketingowymi, które mają spowodować, że kiedy coś kupimy, to oprócz dumy i satysfakcji z odważnej decyzji, poczujemy także radość z powodu „zaoszczędzenia” setek złotych, bo kosztowało to „coś” więcej, a my kupiliśmy za mniej, czyli inaczej mówiąc: nie tylko zaoszczędziliśmy, ale nawet zarobiliśmy. Sprawiono nam prezent, bo przecież wiadomo, że handlowcy i handlarze nie chcą na nas zarabiać, a wręcz przeciwnie, z dobroci serca rezygnują z zysku.

Strona 7 z 1275

Oglądasz teraz: Start